BİLİŞİM

2020’de Öğrenmeniz Gereken En İyi 5 Programlama Dili

Yazılım geliştirme alanında yeniyseniz, programlamayı öğrenmenin en zor kısmı nereden başlayacağınıza karar vermektir. Yaygın olarak kullanılan yüzlerce programlama dili vardır, her biri kendi karmaşıklığına ve kendine özgü özelliklere sahiptir.

Aşağıdaki listede, web geliştirme, mobil geliştirme, oyun geliştirme ve daha fazlası için en iyi ve en çok talep gören programlama dillerinin bazılarını bulabilirsiniz.

1. Swift

Apple ürünleri ve mobil uygulama geliştirmeyle ilgileniyorsanız, Swift başlamak için iyi bir yerdir. İlk olarak 2014 yılında Apple tarafından duyurulan Swift, iOS ve macOS uygulamalarını geliştirmek için kullanılan nispeten yeni bir programlama dilidir.

İOS yalnızca her iPhone ve iPad’de çalışmakla kalmaz, aynı zamanda watchOS (Apple Watch için) ve tvOS (Apple TV’ler için) gibi diğer işletim sistemlerinin de temelini oluşturur.

Apple, çocukların Swift kullanarak kod yazmayı öğrenmeleri için sanal bir Apple Camp‘e bile üretti.

2. Python

Python, belki de bu listedeki herhangi birinin en kullanıcı dostu programlama dilidir. Python’un sözdiziminin açık, sezgisel ve neredeyse İngilizce benzeri olduğu sıklıkla söylenir, bu da Java gibi onu yeni başlayanlar için popüler bir seçim yapar.

Ayrıca Java gibi Python da, kullanım durumunuz için en iyi programlama dilini seçerken onu çok yönlü ve güçlü bir seçenek haline getiren çeşitli uygulamalara sahiptir.

Örneğin arka uç web geliştirmeyle ilgileniyorsanız, Python ile yazılmış açık kaynaklı Django popülerdir, öğrenmesi kolaydır ve zengin özelliklere sahiptir. Django, Mozilla, Instagram ve Spotify gibi bazı popüler sitelerin geliştirilmesinde kullanılmıştır.

3. JavaScript

Stack Overflow’un 2019 Geliştirici Anketi’ne göre JavaScript, art arda yedinci yıldır geliştiriciler arasında en popüler dildir.

HTML ve CSS ile birlikte JavaScript, ön uç web geliştirme için çok önemlidir. Facebook ve Twitter’dan Gmail ve YouTube’a kadar web’deki en popüler sitelerin çoğu, etkileşimli web sayfaları oluşturmak ve kullanıcılara dinamik olarak içerik görüntülemek için JavaScript’i kullanır.

JavaScript, esnek bir sözdizimine sahip olduğundan ve tüm büyük tarayıcılarda çalıştığından, yeni başlayanlar için en kolay programlama dillerinden biridir.

4.Scala

Java, Sun Microsystems tarafından üretilen ve yazılım uygulamaları geliştirmeye yardımcı yazılımlar bütünüdür. Java’nın kullanım alanı gömülü aygıtlardan cep telefonlarına, kurumsal sunuculardan süper bilgisayarlara uzanmaktadır.

Eğer Java’ya aşinaysanız, o zaman Scala incelemeye değer. Scala, Java’nın en iyi özelliklerini modern bir dokunuşla birleştirir. Scala, karmaşık prosedürlerin paralel olarak yürütülmesine izin vererek eşzamanlı programlamaya izin verir. Ayrıca, güçlü bir şekilde yazılmış bir dildir. Mühendisler kendi veri türlerini oluşturabilir ve özelleştirebilir, böylelikle çalışma zamanında hataların imkansız olduğunu bilmenin rahatlığını yaşarlar.

5.C #

C/ C++ uzun zamandır hayatımızda var. Bu sayede de her ikisini de kullanarak kod yazmayı öğrenmek için bir dizi kaynak mevcut. C daha genel amaçlı bir kod dili, C++ ise onun bir uzantısıdır. Her ikisi de özellikle işletim sistemleri veya dosya yönetimi konusunda programla yapmak istediğiniz zamanlarda temel programlama dillerindendir.

C ++ gibi, C # (C Sharp olarak telaffuz edilir), C’nin temelleri üzerine inşa edilmiş genel amaçlı, nesne yönelimli bir dildir. Başlangıçta Microsoft tarafından Windows uygulamaları oluşturmak için .NET çerçevesinin bir parçası olarak tasarlanmıştır. C #, C ++ gibi diğer C’den türetilmiş dillere benzer bir sözdizimi kullanır, bu nedenle C ailesindeki başka bir dilden geliyorsanız bunu algılamak kolaydır.

Ek olarak, VR geliştirmeyle ilgilenen herkes C # öğrenmeyi düşünmelidir. C #, piyasadaki en iyi oyunların üçte birini üreten popüler Unity oyun motorunu kullanarak 3D ve 2D video oyunları oluşturmak için önerilen dildir.


Hangi programlama dilini öğreneceğinize karar verirken, gösterişli trendlere ve popülerlik yarışmalarına kapılmamak önemlidir. 2020’de öğrenilecek en iyi programlama dilleri, muhtemelen 2018 ve 2019’da öğrenilmesi en iyi olanlarla aynıdır ve bu, önümüzdeki birkaç yıl için de geçerli olmaya devam edecektir. Bilgisayar programlama alanı hızla değişse de, yukarıda tartıştığımız diller büyük ölçüde kalıcı güce sahiptir. Bu dillerden birini veya birkaçını öğrenerek, sadece bu yıl için değil, önümüzdeki yıllarda da mükemmel bir konumda olursunuz.

Kodlama yolculuğunuza başlarken, öğrenilecek en iyi programlama dili sorusunu yalnızca siz cevaplayabilirsiniz. Seçiminizi ilgi alanlarınıza ve yazılım geliştirme türüne göre yapın.

Kod yazmayı öğrenmek için…

Kodlama konusunda kurslar sunan birçok harika yer var. Örneğin GitHub’da ücretsiz kod yazmayı öğrenebileceğiniz bir freeCodeCamp bunlardan birisi.

CodeAcademy, çeşitli programlama dilleri için ücretsiz ve ücretli seçenekler sunar. Coursera ise, profesörler tarafından verilen üniversite düzeyinde derslere erişim sağlamaktadır.

Okuma Önerisi: Kodlama Çocuklar İçin Faydalı mıdır?

Kaynak

The Top 5 Programming Languages You Should Learn in 2020. And Where to Learn Them; https://www.inc.com/jason-aten/the-top-5-programming-languages-you-should-learn-in-2020-where-to-learn-them.html

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

2 Yorum

  1. 15 yıllık tecrübeme ve swift hariç yukarıda saydığınız dillerin tümünde çalışmış biri olarak diyorum ki, kesinlikle c#

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu