BİLİŞİM

Öğrenmeniz Gereken En İyi 5 Programlama Dili

Sonunda kodlamayı öğrenmenin zamanı geldi!

Kodlamanın önemini duydunuz ve nihayet başlamaya hazırsınız diyelim. Soru şu: nereden başlamalı? Hangi programlama dili öğrenilmeli? Nereden öğrenmeli? İşte cevaplar!

1. Swift

Swift, Apple tarafından iOS ve macOS platformlarına iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için oluşturulan, derlenerek çalışan güçlü ve kullanımı kolay, nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Apple, çocukların Swift kullanarak kod yazmayı öğrenmeleri için sanal bir Apple Camp‘e bile üretti.

2. Python

Python, yaygın olarak en kapsamlı kod dili olarak kabul edilir ve YouTube’dan Instagram’a hatta finansal analiz araçlarına kadar çok çeşitli web uygulamaları oluşturmak için kullanılır.

Ayrıca geniş bir geliştirici topluluğuna sahiptir ve kullanımı kolaydır, yani başlamak için harika bir dildir. Kod okunabilirliğine odaklanır ve mükemmel kütüphane desteğine sahiptir, bu da kullanışlı bir seçenek haline getirir.

3. JavaScript

JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir. JavaScript genellikle Web uygulamalarının ön ucunu oluşturmak için kullanılır.

Dolayısıyla, bir form başlatmak için web sitesindeki bir düğmeyi tıklarsanız, JavaScript devreye girer. JavaScript muhtemelen bu listedeki en popüler kodlama dilidir ve ayrıca öğrenmesi en kolay olanlardan biridir.

4.Java

Java, Sun Microsystems tarafından üretilen ve yazılım uygulamaları geliştirmeye yardımcı yazılımlar bütünüdür. Java’nın kullanım alanı gömülü aygıtlardan cep telefonlarına, kurumsal sunuculardan süper bilgisayarlara uzanmaktadır.

Öğrenmesi bu listedeki diğer dillerden daha zor olsa da, geniş kullanımı ve çok yönlülüğü, uygulamalara veya arka uç web geliştirmeye girmek istiyorsanız onu, sağlam bir seçim haline getirir.

5.C/ C++

C/ C++ uzun zamandır hayatımızda var. Bu sayede de her ikisini de kullanarak kod yazmayı öğrenmek için bir dizi kaynak mevcut. C daha genel amaçlı bir kod dili, C++ ise onun bir uzantısıdır. Her ikisi de özellikle işletim sistemleri veya dosya yönetimi konusunda programla yapmak istediğiniz zamanlarda temel programlama dillerindendir.

Aynı zamanda evrensel olarak desteklendiği için çok platformlu geliştirme için yaygın olarak kullanılır. Öğrenmek biraz daha zor ama C/ C++ bilen programcılar için her zaman birçok iş var.

Kod yazmayı öğrenmek için…

Kodlama konusunda kurslar sunan birçok harika yer var. Örneğin GitHub’da ücretsiz kod yazmayı öğrenebileceğiniz bir freeCodeCamp bunlardan birisi.

CodeAcademy, çeşitli programlama dilleri için ücretsiz ve ücretli seçenekler sunar. Coursera ise, profesörler tarafından verilen üniversite düzeyinde derslere erişim sağlamaktadır.

Okuma Önerisi: Kodlama Çocuklar İçin Faydalı mıdır?

Kaynak

The Top 5 Programming Languages You Should Learn in 2020. And Where to Learn Them; https://www.inc.com/jason-aten/the-top-5-programming-languages-you-should-learn-in-2020-where-to-learn-them.html

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Busra Meral

Keyifli okumalar...

2 Yorum

  1. 15 yıllık tecrübeme ve swift hariç yukarıda saydığınız dillerin tümünde çalışmış biri olarak diyorum ki, kesinlikle c#

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı