BEYİN JİMNASTİĞİ

Neden Beynimiz İki Resim Arasındaki Farkı Bulun Bulmacalarında İyi Değil?

Benjamin Franklin’in ünlü uçurtma deneyini gösteren aşağıdaki fotoğrafa bakın.

Şimdi de aşağıdaki resme bakın.

İki resim arasındaki üç farkı görebildiniz mi?

Eğer ilk bakışta göremediniz ise bu konuda yalnız değilsiniz. Aslında, psikologlar bu durumu değişim körlüğü olarak adlandırıyorlar ve beynimiz gerçekten etrafımızda olan biteni görmek konusunda yeterince iyi değil.

Bunu deneyimlemek isterseniz kısa bir zaman ayırıp aşağıdaki videoyu izleyiniz. Konuşmalara değil sahneye odaklanın. Bakalım, videoda gerçekleşen tüm değişiklikleri belirleyebilecek misiniz?

İnanılmaz, değil mi? 21 değişikliğin tamamını da fark edebildiniz mi?

Bu Durum Neden Gerçekleşiyor?

Dünyayı anlamlandırmak için beynimizin gördüğümüz şeyler arasında hangisinin en önemli olduğunu belirlemesi, kaynaklarını bu önemli olana odaklaması ve geriye kalanları çöpe atması gerekiyor. Bu hesaplamalar şaşırtıcı derecede karmaşıktır ve beynimizin hesaplama rezervleri büyük olsa bile sonsuz değildir.

Yukarıdaki resimlere baktığımızda, büyük detayları fark ederiz (insanları, insanların içinde bulundukları ormanı, belki de arkadaki evi) ve ormandaki çalıların sayısı ya da evin ince detayları gibi o kadar önemli olmayan şeylere yoğunlaşamayız.

Psikolog Danial Simons, durumun sebebini şöyle özetliyor; eğer her şeyi belirleseydik, dikkatimizi odaklayamazdık. Bu yüzden beynimiz, önemsiz olduğunu varsaydığı detayları kaydetmeyi başaramıyor. Bunları bulmak üzere resimlere tekrar tekrar baktığımızda, bulamıyoruz çünkü daha baştan hiç tespit etmemiştik.

Fakat iki resim arasındaki farkı bir kere gördüğümüz zaman, beynimiz bunu belirgin nesnelerden biri olarak kaydediliyor ve o zaman bir daha görmemezlik edemiyoruz.

Bu aslında sadece bu tip bulmacalarda değil, günlük hayatımızda da sık karşılaştığımız bir durum. İşe giderken yıllarca aynı yolu kullandığınızı düşünelim. Muhtemel bu yolda bir günden diğerine meydana gelen küçük değişiklikleri fark edemezsiniz. Yolun kenarındaki bir evi farklı renge boyadıkları, yeni açılan bir dükkan gibi detaylar pek dikkatimizi çekmez. Sonra bir sabah yine evden işe giderken bir anda sokakta bir fark olduğu dikkatinizi çeker. Bir değişikliği fark eder etmez de diğer değişiklikler birden daha kolay fark edilir hale gelir.

Yukarıdaki iki resim arasındaki 3 farkı merak ediyorsanız:

1-Üst resimdeki evin en sağında dört penceresi var, alttakinde yok.

2- Alt resimde soldaki iki ağacın gölgesi yok

3- Benjamin’in ayağının solundaki çalılarda bir bitki eksik.

Değişim Körlüğü hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz: Bakan Kör Olma Durumu: İstem Dışı Körlük


Kaynaklar:

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu