Anasayfa » ZİHİN AÇAN YAZILAR » Neden Düzgün Olmayan Daireleri Hemen Saptayabilirken, Düzgün Bir Daire Çizemeyiz?

Neden Düzgün Olmayan Daireleri Hemen Saptayabilirken, Düzgün Bir Daire Çizemeyiz?

14. Yüzyıl’ın başlarında, Papa Benedict, topraklarındaki en usta sanatçılardan örnekler toplaması için sarayından bir kişiyi görevlendirir. Toskana’da ünlü sanatçıları dolaşmaya başlayan saray nedimi, ünlü ressam ve mimar Giotto di Bondone‘un atölyesinde durur. Papa’nın dileklerini dinleyen Giotto, eline bir parça kağıt alır ve kalemini mürekkebe batırdıktan sonra kolunu destekleyerek mükemmel bir daire çizer. Papa’nın görevlendirdiği kişi dehşete kapılır ve Giotto’ya “Bundan başka çizdiğin bir şey var mı?” diye sorar. Giotto sakince cevaplar: “Bu fazlasıyla yeterlidir. Başka diğer daire çizimlerini de arasına yerleştirin ve gönderin, anlaşılır olup olmadığını görürsünüz.”

Pek çok insan, düzgün olmayan bir daireyi kolaylıkla saptayabilir, fakat yalnızca bir kağıt ve kalem kullanarak mükemmel bir daire çizme yetisi ancak efsanevi Giotto ve onun gibi diğer ustaların yapabileceği bir şeydir. Görsel korteksimiz, ayarsız yuvarlakları saptama da dahil olmak üzere görsel işlemeyle başa çıkabilse de, koordinasyon ve uyumlu kas kontrolünden sorumlu beyin bölgeleri görsel dengesizliği fark etmeden sorumlu bölgelerden tamamen farklıdır. İşte bu yüzden, kolumuzun yapısal karmaşasıyla birleşince de mükemmel daireler çizebilme konusundaki beceriksizliğimizin nedenini anlamlandırabiliyoruz.

Mükemmel bir daire çizebilmenin aksine mükemmel olmayan daireleri fark edebilme, doğal yetilerimizden birisidir ve muhtemelen de şekillerdeki en ince farklılıklara kadar görsel bilgi toplamamızdan kaynaklanmaktadır. Bu durumun evrimsel süreçte hayatta kalma noktasındaki ayrıntılardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Öyle görünüyor ki, bugün hala bu yetenekleri koruyoruz ve herhangi bir eğitim almadan da onları sanata ve daire çizme becerilerine çevirebiliyoruz. Örneğin, usta sanatçılar ve usta olmayanlarla yapılan denemelerde, her iki grubun da hangi resimlerin orijinal bir görüntüyü temsil ettiğini tespit etmede ustalık gösterdiği görüldü.

Bu şekillerden yalnızca birisi düzgün bir daire ve onu bulmakta hiç zorlanmadınız.

Büyük bir çoğunluğumuzun çizim konusunda fazla deneyimi yoktur, fakat hemen hepimiz karmaşık bir uyaranı saptamada oldukça fazla deneyime sahibiz. Şekil ve simetrideki güç algılanan farklılıkları fark etmek, görsel sistemimiz için neredeyse temel bir özelliktir.

En Küçük Hatayı Bile Fark Edebilmek

Büyük bir çoğunluğumuzun çizim konusunda fazla deneyimi yoktur, fakat hemen hepimiz karmaşık bir uyaranı saptamada oldukça fazla deneyime sahibiz. Şekil ve simetrideki güç algılanan farklılıkları fark etmek, görsel sistemimiz için neredeyse temel bir özelliktir.

Görüntüdeki en küçük nüanslardan büyük resme kadar, çok fazla miktardaki bilgiyi işleme koymak için görsel korteksimiz, her bir seviyesi görüntünün giderek daha da karmaşıklaşan özelliklerini işleyen ve en üst seviyedeki işlem sonucunu destekleyecek şekilde hiyerarşik bir düzende çalışır. Gözlerden gelen piksel tipindeki veriyi işleyen ilk beyin bölgesi olan birincil görsel korteksimiz, retinanın kesin bir haritasına sahiptir ve her biri belirli bir görsel özelliğe uyan nöron grupları sayesinde örgüleri saptamak için oldukça uzmanlaşmıştır. Örneğin, buradaki bazı nöronlar sınırları –siyah bir arka plan üzerindeki parlak bir çizgi gibi– saptarken; diğerleri, renk ve düzendeki küçük farklılıkları toplar. Daha üst görsel alanlarda, diğer nöronlar eğriliğe tepki vererek, nihayetinde daire ve diğer eğimli şekilleri işler.

Bütün bu aşırı detaylı görsel işleme, bize mükemmel dairenin nasıl olması gerektiği noktasındaki yeterli bilgiyi sağlar ve hatta son derece yüksek bir kesinlikle en küçük bozulmaları bile saptayabilmemize olanak tanır. Fakat, ne var ki; bu mükemmel olmayan şekilleri düzeltmek söz konusu olduğunda güçlük çekeriz. Bir kare ya da bir dikdörtgenin aksine, daireler bize herhangi bir durma noktası sunmaz. Çünkü elimize rehberlik edecek bir köşe sabitleyicisi yoktur, yani yalnızca bir başlangıç ve bitiş noktası vardır. En temel seviyede, bir daire çizmek için gerekli olan ortak hareket koordinasyonunu sağlamak son derece karmaşık ve zordur. Beynimiz, daima sadeliği seçer ve kolun belirli bir hareketi gerçekleştirmesi için omuz gibi neredeyse daima tek bir eklemin döndürülmesini tercih eder. Kolun geri kalanı ise pasif bir biçimde herhangi bir görev gerçekleştirmeksizin sadece takip eder ve böylelikle de birden fazla eklemi kontrol etmek gerekmeksizin zorlu bir görev tamamlanmaya çalışılır. Bu durum tıpkı bir kırbaç kullanımına benzer: Aktif olarak yalnızca sapı hareket ettirirsiniz ve geri kalan bütün kısım pasif bir biçimde o ilk hareketi takip eder. Pek çok kol hareketinde de omuz bir sap gibi kullanılır ve dirsek arkadan gelir.

Kusursuz bir daire çizme denemeleri genellikle hayal kırıklığıdır.

Fakat bir daire çizerken, beyin kendi rahatlığından taviz vermek zorundadır. Çünkü, daire kontrolü en zor olan şekillerden birisidir. Kol geometrisi, normalde pasif dirseği zorla dahil etmeye çalışır, böylece koordine haldeki omuz ve dirsek rotasyonları elin dairesel bir şekil vermesini sağlar. Ancak burada duyusal bilgiler de sürece dahil edilmelidir. Beyin, çok fazla parametreyle başa çıkmak zorundadır ve bu durum fazladan iş demektir.

Bütün bu fazladan çaba, insanlardan daire çizimlerini hızlandırmaları istendiğinde simetride de bariz bir düşüş görünmesine neden olur. Yapılan diğer araştırmalar, insanlardan yatay düz çizgiler –daireden daha kolay çizimler– çizmeleri istendiğinde, insanların yaptıkları çizimlerde dikey anlamda yukarıya ve aşağıya doğru sapmalar gösterdiğini ve etkinin, katılımcılardan basit matematik problemleri gibi bir şey hakkında düşünmeleri de istendiğinde daha da güçlendiğini ortaya koydu. Her iki durumda da çizim kalitesindeki bozulmanın, insanların koordinasyon için basit, omuz güdümlü bir formüle dönüşmesine izin verdikçe, dirseğin gevşetilmesinden kaynaklandığı görüldü. Basitçe beyin, aynı anda hem hareketlerin düzeltilmesine odaklanmak hem de bilişsel görevleri yerine getirmek için yeterli kaynağa sahip değildir.

Öte yandan, genel olarak çizim yeteneği iyi olanların, sanatsal anlamda bu konuda pek de becerisi olmayanlara kıyasla daha iyi daireler çizebildikleri bir gerçek. Bu durum muhtemelen, sanatçıların çizimlerindeki hataları tespit etme ve bu algısal anormallikleri düzeltme konusunda daha iyi oldukları gerçeğiyle ilgilidir. Yanlış ilerlediğinizde bunu görebilmeniz ve düzeltebilmeniz oldukça önemlidir. Çizim yeteneği iyi olmayan birisi yanlış ilerlediğinde, yalnızca daire çizimi için değil herhangi bir çizim için de, hataları fark edebilir ancak onları nasıl düzelteceğini bilmiyor olabilir.

Yaşamdaki pek çok şeyde olduğu gibi, pratik yapmak beceriyi geliştirir. Ancak kimin yalnızca görsel-motor becerilerinin Giotto’nun seviyesine ulaşabilmesi için yoğun bir antrenman yapmayı tercih edeceği de bir başka sorun.

Gürkan Akçay

Bu yazının kaynağı: https://bilimfili.com/neden-duzgun-olmayan-daireleri-hemen-saptayabilirken-duzgun-bir-daire-cizemeyiz/

Kaynaklar ve İleri Okuma:

-Giotto’s circle, Apelles’ lines, Chuang-tzu’s. Rodcorp (October 13, 2013).

http://rodcorp.typepad.com/rodcorp/2003/10/giottos_circle_.html (accessed January 14, 2018). -Art Students Who Cannot Draw: Exploring the Relations Between Drawing Ability, Visual Memory, Accuracy of Copying, and Dyslexia. Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts, 

http://discovery.ucl.ac.uk/85154/ -Perception of contours and shapes: Low and intermediate stage mechanisms. Vision Research, 

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0042698908001478 -A preferred pattern of joint coordination during arm movements with redundant degrees of freedom. Journal of neurophysiology,

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24872537 -Influence of biomechanical constraints on horizontal arm movements. Motor Control, 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12429891 -The role of vision, speed, and attention in overcoming directional biases during arm movements. Experimental brain research, 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21279334 -We Can’t Draw Perfect Circles: Visual Cortex Recognizes Them, But Coordination And Muscle Control Don’t Always Work. Medical Daily.

http://www.medicaldaily.com/we-cant-draw-perfect-circles-visual-cortex-recognizes-them-coordination-and-muscle-360194 (accessed January 14, 2018). -Why it’s incredibly difficult to draw a perfect circle. Business Insider.

http://www.businessinsider.com/why-its-impossible-to-draw-a-perfect-circle-2015-10 (accessed January 14, 2018).

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.