Sinirbilim

Neden Düzgün Bir Çember Zor Çizeriz?

Kabul edelim, matematik ile ilgili olun ya da olmayın yardımcı bir araç kullanmadan düzgün bir çember çizmek oldukça zordur. Beynimiz bu şeklin simetrisinden hoşlansa da, ellerimiz bu konuda pek de yeterli değildir. Düzgün bir çember çizme konusunda o kadar yetersiziz ki bilim insanları bunun nedenini araştırma ihtiyacı duymuş…

14. yüzyıl’ın başlarında, Papa Benedict, topraklarındaki en usta sanatçıların yaptıkları çalışmalardan örnekler toplaması için sarayından bir kişiyi görevlendirir. Sıra ressam ve mimar Giotto di Bondone’den bir çalışma istemeye geldiğinde, Giotto, eline bir parça kağıt alır ve kalemini mürekkebe batırdıktan sonra kolunu destekleyerek mükemmel bir çember çizer. Papa’nın görevlendirdiği kişi dehşete kapılır ve Giotto’ya “Bundan başka çizdiğin bir şey var mı?” diye sorar. Giotto sakince cevaplar: “Bu fazlasıyla yeterlidir.” cevabını alır.

Giotto elbette mükemmel çember çizme yeteneğine sahip olan tek kişi değil. Aşağıda izleyeceğiniz matematik öğretmeni Alexander Overwijk, bu konuda bir ödül bile almış durumda. Peki, onları farklı kılan ne derseniz?

Neden Düzgün Çember Çizmek Zordur?

Düzgün bir çember çizemesek de düzgün olmayanları kolayca fark edebiliriz. Bu doğal yetilerimizden birisidir ve muhtemelen de şekillerdeki en ince farklılıklara kadar görsel bilgi toplamamızdan kaynaklanmaktadır. Ancak koordinasyon ve uyumlu kas kontrolünden sorumlu beyin bölgeleri görsel dengesizliği fark etmekten sorumlu bölgelerden tamamen farklıdır. Bu durum, kolumuzun yapısal karmaşasıyla birleşince de düzgün çember çizebilme konusundaki beceriksizliğimiz ortaya çıkar. Denemek isterseniz aşağıdaki görsel bakabilirsiniz. Bu şekillerden yalnızca birisi düzgün ve muhtemel onu bulmakta fazla zorlanmamış olmanız gerekiyor. 

Bir kare ya da bir dikdörtgenin aksine, daireler bize herhangi bir durma noktası sunmaz. Elimize rehberlik edecek bir köşe sabitleyicisi yoktur, yani yalnızca bir başlangıç ve bitiş noktası vardır. Beynimiz, daima sadeliği seçer ve kolun belirli bir hareketi gerçekleştirmesi için omuz gibi neredeyse daima tek bir eklemin döndürülmesini tercih eder. Kolun geri kalanı ise pasif bir biçimde herhangi bir görev gerçekleştirmeksizin sadece takip eder. Pek çok kol hareketinde de omuz bir sap gibi kullanılır ve dirsek arkadan gelir.

Fakat bir çember çizerken, beyin rahatlığından taviz vermek zorundadır. Çünkü, çember kontrolü en zor olan şekillerden birisidir. İşe normalde pasif olan dirsek de dahil edilmelidir. Bütün bu fazladan çaba, insanlardan hızlı daire çizmeleri istendiğinde simetride de bariz bir düşüş olması olarak neticelenir. Yaşamdaki pek çok şeyde olduğu gibi, pratik yapmak beceriyi geliştirir. Bu konuda pratik yapmak ve kendinizi denemek isterseniz bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Göz atmak isterseniz

Kaynak:

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.