ZİHİN AÇAN YAZILAR

Neden Düzgün Bir Daire Zor Çizeriz?

Son Güncelleme:

Kabul edelim, matematik ile ilgili olun ya da olmayın yardımcı bir araç kullanmadan düzgün bir daire çizmek oldukça zordur. Beynimiz simetriden hoşlanırken, ellerimiz bu konuda pek de yeterli değildir.

Bunun nedeni bir araştırma konusu bile olmuş durumda.

***

14. yüzyıl’ın başlarında, Papa Benedict, topraklarındaki en usta sanatçıların yaptıkları çalışmalardan örnekler toplaması için sarayından bir kişiyi görevlendirir. Sıra ressam ve mimar Giotto di Bondone’den bir çalışma istemeye geldiğinde, Giotto, eline bir parça kağıt alır ve kalemini mürekkebe batırdıktan sonra kolunu destekleyerek mükemmel bir daire çizer. Papa’nın görevlendirdiği kişi dehşete kapılır ve Giotto’ya “Bundan başka çizdiğin bir şey var mı?” diye sorar. Giotto sakince cevaplar: “Bu fazlasıyla yeterlidir.” cevabını alır.

***

Giotto elbette mükemmel daire çizme yeteneğine sahip olan tek kişi değil. Aşağıda izleyeceğiniz matematik öğretmeni Alexander Overwijk, bu konuda bir ödül bile almış durumda.

Peki, onları farklı kılan ne derseniz? Öncelikle çoğumuzun neden düzgün bir daire çizemediği konusuna değinelim.

Düzgün bir daire çizemesek de düzgün olmayan daireleri kolayca fark edebiliriz. Bu doğal yetilerimizden birisidir ve muhtemelen de şekillerdeki en ince farklılıklara kadar görsel bilgi toplamamızdan kaynaklanmaktadır. 

Ancak koordinasyon ve uyumlu kas kontrolünden sorumlu beyin bölgeleri görsel dengesizliği fark etmekten sorumlu bölgelerden tamamen farklıdır. Bu durum, kolumuzun yapısal karmaşasıyla birleşince de mükemmel daireler çizebilme konusundaki beceriksizliğimiz ortaya çıkar. 

Denemek isterseniz aşağıdaki görsel bakabilirsiniz. Bu şekillerden yalnızca birisi düzgün ve muhtemel onu bulmakta fazla zorlanmamış olmanız gerekiyor. 

düzgün daire çizmek

Bir kare ya da bir dikdörtgenin aksine, daireler bize herhangi bir durma noktası sunmaz. Elimize rehberlik edecek bir köşe sabitleyicisi yoktur, yani yalnızca bir başlangıç ve bitiş noktası vardır.

Beynimiz, daima sadeliği seçer ve kolun belirli bir hareketi gerçekleştirmesi için omuz gibi neredeyse daima tek bir eklemin döndürülmesini tercih eder. Kolun geri kalanı ise pasif bir biçimde herhangi bir görev gerçekleştirmeksizin sadece takip eder. Pek çok kol hareketinde de omuz bir sap gibi kullanılır ve dirsek arkadan gelir.

düzgün daire çizmek

Fakat bir daire çizerken, beyin rahatlığından taviz vermek zorundadır. Çünkü, daire kontrolü en zor olan şekillerden birisidir. İşe normalde pasif olan dirsek de dahil edilmelidir. Bütün bu fazladan çaba, insanlardan hızlı daire çizmeleri istendiğinde simetride de bariz bir düşüş olması olarak neticelenir.

Yaşamdaki pek çok şeyde olduğu gibi, pratik yapmak beceriyi geliştirir. Bu konuda pratik yapmak ve kendinizi denemek isterseniz bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kaynak:

https://bilimfili.com/neden-duzgun-olmayan-daireleri-hemen-saptayabilirken-duzgun-bir-daire-cizemeyiz/

https://www.businessinsider.com/why-its-impossible-to-draw-a-perfect-circle-2015-10

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı