Biyografiler

Joan Clarke: Alan Turing’in Gölgesindeki Kalan Bir Kadın

Bilindiği gibi “The Imitation Game” isimli film matematikçi Alan Turing’in hayat hikayesinden uyarlanmıştır. Turing, II.Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullanmakta olduğu “Enigma” adı verilen ve savaş ile ilgili bilgileri şifreleyerek yollamaya yarayan makine üzerinde çalışmak için devlet tarafından görevlendirilir. Birlikte çalışmak zorunda olduğu ekip ile uyum sorunu olan Turing, tasarladığı makine onay almayınca dönemin başkanı Churcill’e kadar gider ve tam yetkiyi alır. Ekipten uzaklaştırdığı insanların yerine yenilerini almak için de etrafa bir bulmaca yayar. Bulmacayı çözebilenleri de bir sınava davet eder.

Joan Clarke’ı ilk burada görüyoruz. Clarke sınava katılmak için gelir fakat kapıdaki görevliler kadın olduğu için sınava gireceğine inanmayıp ona sekreterlerin olduğu bölüme yollamak ister. Clarke son anda Turing’in müdahalesiyle sınava alınır ve soruyu en kısa sürede çözmeyi başararak Turing’in dikkatini çeker.

Bundan sonrası kadın mücadelesi.

Çalışması gereken yer bir erkek dünyası. Clarke’ın ailesi buna karşı çıkar. Çözüm ise evlilikle gelir. Turing Clarke’a kendisiyle evlenmesini ve böylece işte kalabileceğini önerir. Ancak Turing’in eşcinsel olduğunu itiraf etmesiyle evlilikten vazgeçilir. Turing’in icat ettiği makine işe yarar. Savaştan sonra eşcinsel olduğu öğrenilen Turing hapis veya hormon cezası arasında seçime zorlanır. Çalışmalarına devam edebilmek için hormon tedavisini seçse de bu seçim onu olmadığı birine dönüştürdüğü için Turing’in intihara giden yolunu çizer.

Joan Clarke’ı ise son kez Turing’i ziyaret ederken görüyoruz ve yeni bir evlilik yapmak üzere olduğunu öğreniyoruz. Bu kadar.

Oysaki Joan Clarke II. Dünya Savaşı’ndan sonra birçok bilimsel çalışmaya imzasını atmış bir kadın.

Joan Clarke: Alan Turing’in Gölgesindeki Kalan Bir Kadın

Joan Clarke, Cambridge’den 1939’da iki alanda birden başarıyla mezun oldu ancak bu onun yalnızca derecesinin adıydı çünkü Cambridge II.Dünya Savaşı’nın bitmesinden önce kadınları akademide “tam üyeliğe” kabul etmiyordu.

Aynı zamanda Clarke 1939’da seçkin bir ödül olaran Phillippa Fawcett Ödülü’nü ve 1939-1940 yıllarında Helen Gladstone bursunu kazandı. Blecthley Park’ta Klube 8’de yapmış olduğu çalışmalar 1944’ün başlarında onu departmanın yardımcı şefi yaptı ve savaştan sonra kod kırıcı olarak Hükumet İletişim Başkanlığı’nda çalışmaya devam etti. Clarke evlendikten kısa bir süre sonra kocasının hastalığı sebebiyle onunla birlikte İskoçya’ya gitti. Burada nümismat (madeni para uzmanı) üzerine çalışmalar yaptı.

İskoçya’da III. James ve IV. James dönemlerinde tedavülde olan altın boynuzlu ve ağır sikkelerin karmaşık düzenini sıraya koydu. 1986’da Sanford Saltus Altın Madalyası’nı kazanınca İngiliz Nümismatik Derneği tarafından tanındı.

Joan Clarke’ın ismi farklı alanlarda çalışmalar yapan birçok kadın gibi bir erkeğin adının gölgesinde bırakılmıştır.

II. Dünya Savaşı sırasında Bletchley Park’ta kod kırıcı olarak görev alan üç kadın daha vardı: Mavis Batey, Margaret Rock ve Ruth Birggis.

Joan Clarke, bir film aracılığıyla bize göz kırparken geride kalan kadınların peşine düşmemiz gerektiğini hissettiriyor.

Sitemize düzenlenerek eklenmiştir. Yazının orijinali için: http://www.5harfliler.com/alan-turingin-golgesindeki-kadin-joan-clarke/

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu