ZİHİN AÇAN YAZILAR

Thomas Midgley: Dünyaya En Çok Zarar Veren Adam

Dünya tarihinde pek çok büyük felaket görüldü. Ama hiçbiri Thomas Midgley kadar dünyaya zarar vermedi. 

Ölümcül buluşlarıyla Thomas Midgley, küresel olarak bugün karşılaştığımız çevre sorunlarının baş mimarlarından birisi olarak dünya tarihine adını kazıdı.

1889 doğumlu Amerikalı bir makine mühendisi olan Thomas Midgley’in hobisi, dünya popülasyonuna, çevreye getirebileceği sonuçlardan endişe duymadan son derece zehirli kimyasal maddelerle deney yapmaktı.

Bu ona başarı getirdi devamında ancak bu başarının sonuçları toplumsal açıdan hiç de olumlu sonuçlar doğurmadı.

Thomas Midgley, tetraetil kurşun ve cfc’nin mucidi olan bir bilim insanı.

Tetraetil kurşun, nörotoksin özelliğine sahip bir madde. Bu madde, normalinden daha fazlasına maruz kalındığında canlıların beyninde ve merkezi sinir sisteminde, onarılamayacak düzeyde tahribat oluşturuyor. Yine bunun dışında yoğun miktarlarda alınan kurşun körlük, işitme ve böbrek yetersizliği, uykusuzluk gibi durumlara sebep oluyor.

Thomas Midgley, kurşunun tüm bu yan etkilerini bilmesine rağmen, çalıştığı şirket olan General Motors’da yaptığı deneylerde Tetraetil kurşunun arabaların sarsılma sorununu büyük ölçüde azalttığını fark etti.

Bunun için tetra etil kurşunu benzine eklemeye başladı ve devamında kurşun üreten bir şirket olan Oil Of New Jersey’i kurdu. Açtığı yüzlerce  fabrikada 60 dan fazla işçi kurşun zehirlenmesinden öldü. Bir o kadarı da felç kaldı. Buna rağmen üretime devam etti. Halkın gözündeki kurşun algısını değiştirmek için reklam kampanyalarında “Etil” ismini ön plana çıkardı.

Sonuç olarak bu fabrikalarda üretilen tetra etil kurşunla tüm dünyanın zehirlenmesini sağladı.

Kurşun dışında Midgley’in, dünyanın ekolojik dengesinin bozulmasına sebep olan bir buluşu daha var: Buzdolaplarında, parfüm ve deodorantlarda bulunan kloroflorokarbon (cfc) gazı.

Bu gaz, günümüzün küresel ısınma problemini yaşamasına sebep olan en büyük etmenlerden. 1 kilogram cfc’nin 70 bin kilogramlık ozonu yok ediyor olması, gazın ne denli zararlı olduğunu anlamamız açısından yeterli. 1973 yılında yasaklanana kadar sadece bu maddeden ozon tabakasının %20’sinin yok olduğu anlaşılmıştır.

CFC’nin insanlar üzerindeki bir diğer etkisi de bu maddenin ciğerlerimize yapışarak astım, bronşit, koah gibi hastalıların artmasına neden olmasıdır. Şu anda dünya üzerinde bulunan tüm insanlarda bu gazın olmadığı tek bir akciğer bile yoktur. Bu gazı dünya atmosferinden temizlemek ise neredeyse imkansızdır.

Gelecek 100 bin yıl boyunca doğacak olan tüm insanların da ciğerlerinde bu madde bulunmaya devam edecektir.

Thomas’ın son buluşu ise sadece kendisine zarar verdi. Zehirli kimyasallara uzun süre maruz kalması nedeniyle 1940 yılında felç olan Thomas, kendini yataktan kaldıracak bir düzenek icat etti ancak binlerce insanın lanetini üzerinde toplayan bu adamın ölümü 1955 yılında bu yatağın kablolarına dolanarak boğularak ölmesi sonucunda oldu.

Kaynaklar:

https://seyler.eksisozluk.com/icatlariyla-dunyaya-en-cok-zarar-veren-bilim-insani-thomas-midgley

www.allthatsinteresting.com/thomas-midgley-jr

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı