J.S. Bach: Möbius Şeridinde Yengeç Kanonu

Bir klasik müzik eserinin matematik ile bağlantısı ne olabilir sizce?

J.S. Bach’ın birazdan kısa bir bölümünü dinleyeceğiniz bu eseri “Musical Offering” (1747)  Crab Canon (yengeç kanonu) olarak bilinir. Kanon müzikte bir ezginin belirli zaman aralıklarıyla iki veya daha fazla partiyle çalınması ya da söylenmesidir. Yengeç Kanonunda ise mevcut olan iki sesin birbirinin aynısı olduğu anlaşılır, bu sesler birbirlerinin tersten çalınmış halidir.

Peki bu notaları bir Möbius Şeridine aktarırsak sonuç ne olur? Möbius şeridi nedir diye soracak olursanız:

Möbius şeridi, geometrik olarak uzunca bir şeridin bir ucunu 180 derece bükerek diğer ucu ile birleştirilmesiyle elde edilen şerittir. Normal bir şeridin iki yüzü varken Möbius şeridinin sadece bir yüzü vardır. Başka bir ifadeyle Möbius şeridinin üzerindeki bir noktadan hareket etmeye başlandığında bütün alan taranarak aynı noktaya geri dönülür.

İzleyeceğiniz videoda ortaya çıkan sonuç dahice…

Paylaşmak İsterseniz

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Origami Modern Teknolojiye Nasıl İlham Veriyor?

3B yazıcılar yokken, hatta onlardan bir hayli zaman önce, dümdüz bir materyalden üç boyutlu bir …

4 Yorumlar

  1. bir mum başka bir muma ateşinden vererek ışığından hiçbirşey kaybetmez. bu konudaki çalışmanız için çok teşekkür ederim.

  2. Bu web sitesini kurmak, bilimsel paylaşımlarınız ile bu alanlara karşı ilgi ve merakı kamçılayarak öğrencilerin ve entelektüel zihinlerin gelişiminie kaykılarınızdan dolayı sizi kutlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ga('send', 'pageview');