Tarih

Antoni Gaudi: Barselona’yı Barselona Yapan Mimar

Matematik, fizik, doğa, sanat ve elbette tutku bir araya gelince neler başarılabilir bunun en güzel örneklerinden biridir çılgın mimar Antoni Gaudi (1852–1926). Bugün Barselona’yı Barselona kılan bu adamın, Barselona’nın her karesine sindiğini, her yerde onun eserlerinin olduğunu görmeniz mümkün. Tutkusunu realiteyle sentezlemiş mimarın hayranlık uyandıran bu çalışmalarını incelemeden önce kısaca hayatına biz göz atalım.

Antoni Gaudi

Kendisi hocasının şu sözleriyle mezun edilmiş okulundan: “I do not know if we have awarded this degree to a madman or to a genius; only time will tell.“ ‘Bir deliyi mi dahiyi mi mezun ediyoruz bilmiyorum, sadece zaman söyleyecek’.. Bu sözler tam da onun ruhunun karşılığı olmuş. Delicesine tutkulu bu dahi Katalonya’nın Reus kentinde bakırcı bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. 1869 yılında başladığı mimari eğitimi, sekiz yıl sürmüştür. Mimarlık alanındaki akademik kariyerine devam etmek için taşındığı Barselona’da çeşitli işlerde çalışmaya başladı. Yeteneği şansla birleşen Gaudi, henüz mimarlık kariyerinin ilk yıllarında dönemin en zenginlerinden Eusebi Güell ile tanıştı. Bu iki adamın arkadaşlığı, Gaudi’ye hızlı bir başlangıç yapma fırsatı sağlayacaktı.

Vicens ailesi için 1883-1888 tarihleri arasında yaptığı Barselona’daki  Casa Vicens, Gaudi’nin ilk eseri olan bir evdi.

Doğaya aşık mimar her şeyin doğanın diliyle konuşulabileceğini her fırsatta vurgulayıp eserlerine yansıtırken, parabolik sistemlerden, iyi bir matematik, fizik ve yerçekimi kanunları bilgisinden yararlandı. Diğer yandan bu bilimsel birikimini sanatla sentezleyişinde bazı akımlardan etkilendi. Londra kökenli Yeni Sanat (Art Nouveau) akımı, süslemelerin ön plana çıktığı, bitkisel desenlerin sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımıdır. Kıvrımların bolca kullanıldığı bu akım 19. yy. sonlarında ortaya çıkmıştır. Bu akım dışında Gaudi, süsleme sanatını mimarinin özü olarak yorumlayan İngiliz düşünür John Ruskin‘den de etkilenmiştir.

Basilica De La Sagrada Familia

Antoni Gaudi’nin Günümüze Kalan Çalışmaları

Eusebi Güell ile güçlü dostluk ilişkisi, bu aile için yaptığı nice eserlerle pekişmiş ve Gaudi’ye Barselona’da prestij kazandırmıştır. Bu eserler, Güell Pavilyonu, Güell Sarayı, Güell Mahzeni, Colonia Güell Türbesi ve Güell Parkı’dır. Yılın binası ödülünü kazandıran eseri Celvet Evi‘dir. Casa Mila -La Pedrera-, Casa Battlo da önemli eserlerindendir.

Kafatası ve kemik görünümlü balkonları ile ünlü Casa Batlló. Kaynak: https://yolvemacera.com/

En ünlü eseri ise ömrünü o yolda adadığı, onun yapımı yolunda öldüğü söylenen, yapımı halen süren La Sagrada Familia bazilikasıdır. 1883 itibariyle tüm zamanını bu esere ayıran Gaudi, 1908’de başka proje almayı bıraktı. 1926’daki ölümüne kadar sadece La Sagrada Familia üstünde çalıştı. Gaudi, bir 20. yüzyıl boyunca tüm enerjisini bu idealine ayırdı ve stüdyosunu da inşaata taşıdı. 7 Temmuz 1926’da, 74 yaşında bir trafik kazası sonucu projesini tamamlayamadan öldü. Sonrasında La Sagrada Familia’ya gömüldü.

Casa Milà
Park Güell

Antoni Gaudi’nin Barselona’da olan sekiz eseri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Öte yandan, 2002 yılı Uluslararası Gaudi Yılı olarak literatüre geçmiştir. Anlayacağınız, matematik, sanat ve tutku bu dehayı ölümsüz kılmış ve adeta bir şehrin simgesi haline getirmiştir. Gaudi, eserlerinin ayrıntılı planlarını nadiren çizer, bunun yerine ilk önce üç boyutlu ölçekli modeller oluşturmayı tercih ederdi. Böylece yol boyunca çalışmalarına yeni fikirler ekleyebilirdi. Gaudi’nin mimarinin her yönü hakkında yeni fikirleri vardı. Aslında katedralin nefinde bulunan bir cümle onun sanatının özeti gibidir. ‘Sanat Yok. Hepsi Matematiktir. “

Bir insanın hayattaki en büyük keşfi, tutkusunun keşfi olsa gerek. Bir de şanslıysa -belki de azimliyse demek daha doğru olacaktır- tutkusu işiyse, tutkusunun yolunda eğitim hakkını edinme ve maddi fırsatlar da gelmişse daha ne olsun? Yaşam tadından yenmez.

Göz atmak isterseniz:

Kaynaklar:

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu