Belgesel ve Film Önerileri

İzlemenizi Önerdiğimiz Satranç Filmleri

Binlerce yıllık bir geçmişiyle birlikte olasılıklar evreni haline gelmiş bir oyun satranç. Gelişen her hamleyle birlikte ortaya çıkan ve oyunun sonuna doğru tıpkı insan hayatında olduğu gibi azalmaya başlayan olasılıklar. Satrancın fiziksel bir güç ile değil de zihinsel olarak oynanması, günümüzde bu spora olan saygınlığı arttırmaktadır. İnsanın kişisel ve zihinsel gelişimine katkısı oldukça fazla olan satranca gereken değerin verilmesi dileğimizdir. Bu yazıda çoğumuzun hakkında bilgi sahibi olduğu satranç ile ilgili izlenmesini tavsiye ettiğimiz filmlere değineceğiz.

SATRANÇ FİLMLERİ

11. Bilgisayar Satrancı – Computer Chess – 2013 – IMDb: 6,3


Filmde, 1980’lerin başında gerçekleşen bilgisayarlar arası satranç turnuvasında yaşananların komedi ile harmanlanmış hikayesi anlatılıyor.

10. Güney Bronx Şövalyeleri – Knights of the South Bronx – 2005 – IMDb: 6,8

satranç filmleri

Bronx’un göbeğinde çocuklara satranç dersi veren iş adamı David MacEnulty’nin yaşadıklarının hikayesi. Ders verilen çocuklar New York City Satranç Şampiyonasına hazırlanmaya başlıyorlar ve hikaye bundan sonra gelişiyor.

9. Lujin Savunması – The Luzhin Defence – 2000 – IMDb: 6,9

satranç filmleri

Lujin, çocukluktan çıkmanın ve yetişkinlerin acımasız dünyasına katılmanın zamanı geldiğinde bu durumdan kaçmak ister. Okulda çok iyi bir durumda olmamasına rağmen farklı bir çocuktur. Çoğu alanda da başarısız olan Lujin, sihirbazlık, yapboz oyunlar ve matematikle ilgilendikten sonra aradığı anlamı satrançta bulur.

8. Bir Efsanenin Hayatı – Life of a King – 2013 – IMDb: 6,9

satranç filmleri

Filmde banka soygunundan mahkum olan Eugene Brown, gençleri tehlikeli sokaklardan uzak tutmak için onları satranca yönlendiriyor. Gerçek hayattan beslenen bu filmde Eugene, hapiste satrancı öğrenir. Gençliğinde yaptığı hatalardan pişmanlık duyan Eugene, yaşadığı eski mahallesine dönünce The Big Chair Satranç Kulübünü açar ve gençlere ücretsiz dersler vermeye başlar. Derslere katılan gençler belli bir zaman sonra yarışmalara katılmaya başlar. Kulüpteki gençlerden birisi oldukça yeteneklidir ve sokaklardaki tehlikenin içine çekilmemek için direnmeye çalışmaktadır. Gençlere olumlu mesajlar veren filmde, satranç bilmeyenlerin de zevk alacağını düşünüyoruz ve tavsiye ettiğimiz filmler arasına bunu da ekliyoruz.

7. Şah Mat – Pawn Sacrifice – 2014 – IMDb: 7,0

satranç filmleri

Öncelikle, Türkiye’de yayınlanan filmlerde, filmlerin orijinal adlarından Türkçeye yapılan çeviri hatasını bu filmde de görüyoruz ne yazık ki. Film Soğuk Savaş döneminde geçiyor ve ABD’nin satranç alanında yetiştirdiği en büyük yetenek olan Bobby Fischer’ın 1972 Dünya Satranç Şampiyonası sürecinde yaşadıklarını anlatıyor. Şampiyonada Fischer, Rus şampiyon Boris Spassky ile kıyasıya bir mücadele içerisindedir. ABD, Fischer’ın galip gelmesine çok ister çünkü o zamana kadar Ruslar satrançta baskın taraftır. Bu büyük mücadelenin medyada da yerini fazlasıyla bulmasından sonra Fischer kendisine karşı bir komplo girişiminde bulunacağı paranoyasına kapılır. Gerçek olaylardan uyarlanan filmde yenilmez Rus şampiyon Boris Spassky ile Amerikalı genç satranç oyuncusu Bobby Fischer’ın haftalar süren unutulmaz rekabeti konu ediliyor. Bu satranç mücadelesi aynı zamanda “Asrın Maçı” olarak da nitelendiriliyor.

6. Katwe Kraliçesi – Queen of Katwe – 2016 – IMDb: 7,2

satranç filmleri

Film şampiyon satranç oyuncusu Phiona Mutesi’nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanılmıştır. Katwe, Uganda’nın başkenti Kampala’nın bir bölgesidir ve bu bölgede yaşayan 10 yaşındaki Phiona Mutesi güçlükler arasında yaşamını sürdürmektedir. Çocuklara satranç öğreten Robert Katende, bir gün Katwe’ye gelir ve Phiona’nın hayatı değişir. Phiona, Uganda’nın en önemli satranç ustası olurken ailesinin iyi bir hayata ulaşması için bütün yükü sırtında taşımaya ve birçok önyargıyı yıkmaya çalışmaktadır.

5. Vezir – Wazir – 2016 – IMDb: 7,2

satranç filmleri

Film terörle mücadelede bir özel harekât polisinin yaşadığı talihsiz bir olayla başlayan filmde kahramanımız acısıyla mücadele edebilmek için çocuklara satranç dersi veren bir ustadan yardım alır. Kendisi de satranca başlar ve satrançta çocuklarla oyunlar oynayarak ilerler. Polisin ve ustanın yaşamlarını karartan bir komplodan dolayı, bu ikilinin yolları kesişmiştir. Birbirlerinin hayatlarına bu komployu açığa çıkarmak ve yardım etmek için güçlerini birleştirirler. Hayatların yaşadıkları zorlukları ve hüzünleri çok güzel işleyen bu filmde aksiyon-dram eşliğinde sizleri güzel bir seyir keyfi bekliyor

4. Bobby Fischer Dünyaya Karşı – Bobby Fischer Against the World – 2011 – IMDb: 7,4

satranç filmleri

Belgesel film niteliğinde olan bu film Büyük Satranç Ustası ve 11. Dünya Şampiyonu olan Bobby Fischer’ın hayatını konu alıyor. Filmde “Asrın Maçı” olarak nitelendirilen Fischer ile Spassky maçının da olduğu 1972 Dünya Satranç Şampiyonasının arşiv görüntülerini içeriyor. Film, bitişine yakın bir zaman kala hayatını kaybeden senarist Karen Schmeer’e ithaf edilmiş.

3. Masum Hamleler – Searching for Bobby Fischer – 1993 – IMDb: 7,5

satranç filmleri

Türü dram olan bu filmde Büyük Satranç Şampiyonu olan Bobby Fischer’ın yolundan giden satranç ustası minik bir dâhinin azim ve kararlılık dolu hayat hikayesi anlatılmaktadır. Filmde satranç konusunun yanında aile ile çocuk arasında yaşananlar da işleniyor. İzlerken yeri geldiğinde sevineceğiniz yeri geldiğinde üzüleceğiniz bu duygulu filmi de gerçekçi hikayesinden dolayı listemize aldık.

2. Fresh – 1994 – IMDb: 7,6

satranç filmleri

Filmde Afro-Amerikan bir gencin, bir uyuşturucu satıcısının çırağı olarak hayatta kalması işleniyor. Fresh’in geçinebilmek için bir işe ihtiyacı vardır ve alkolik babasından satranç öğrenmek dışında hiçbir şey almamıştır. Kararlılığı ve zekası sayesinde bir işte tutunabilen Fresh, eski sınıf arkadaşının öldürülmesine tanık olunca hedef haline gelir. Korunabilmek ve katillerle mücadele edebilmek için iyi bir plan yapmak zorunda kalır.

1. Kayıp Şampiyon – The Dark Horse – 2014 – IMDb: 7,6

satranç filmleri

Filmde, kendi yaşadığı talihsizliklere ve kötü şansına rağmen içinde yaşadığı toplumun çocuklarına umut aşılamak için var gücüyle çalışan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Çocuklara, uğruna mücadele etmelerini sağlayacak bir amaç vermek için çalışır. Duygusal olarak etkileneceğiniz bu filmi; çocuklarımıza umut vadeden, onların mücadele ruhunu geliştiren amaçlar aşılayan bireyler olarak gelişmemize katkısı olması için listemize ekledik.

Atakan YÜCEL

Matematiksel

Atakan YÜCEL

Merhaba! Edirne Keşan Anadolu Öğretmen Lisesi'nden 2014'te, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünden 2018'de mezun oldum. Şuanda mezun olduğum üniversitenin aynı bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Kendimi geliştirebileceğim her alanda geliştirmek için çaba harcıyorum. Bireylerin özgelişimlerinin hiçbir zaman sona ermeyeceğini ve herkesin kendisini geliştirmesi için farklı alanlarda birtakım fırsatları olduğunu düşünüyorum. Fırsatların olmadığı zamanlarda ise gerçekten gelişim isteyen bireylerin, kendilerine fırsatlar yaratabileceğine inanıyorum. İlerlediğim bu özgelişim yolunda birçok çalışma yapmak için çaba sarf ediyorum. Kitaplar okuyor ve yazılar yazıyorum. Alanım olan matematik ile sınırlı kalmayıp, felsefeye ve sanata da vakit ayırıyorum. Bakış açımı genişletmek için farklı ülkelerden, farklı kültürlerden insanlarla tanışıyorum ve bunun için zaman yaratıyorum. Yeni diller öğrenmek için planlar yapıp bunları uygulamaya çalışıyorum. Bireyin özgelişimini gerçekleştirirken alması gereken güç, her zaman kendi içindeydi ve hala da içinde. Bu gücü kullanmaya giden yol, tamamen zihnimizde bitiyor. İyi gelişmeler dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.