Sanat ve Edebiyat

İzlemenizi Önerdiğimiz En İyi Satranç Filmleri

Netflix’de yayınlanan The Queen’s Gambit isimli mini dizi dünya çapında büyük ilgi gördü. The Queen’s Gambit hedefi dünyanın en büyük satranç oyuncusu olmak olan Elizabeth Harmon isimli satranç dahisi bir gencin mücadele dolu yaşamını ele almaktaydı. Eğer siz de bu diziden keyif aldıysanız interneti başka satranç filmlerini keşfetmek için karıştırmaya başlamış olabilirsiz.

Satranç filmleri genellikle gerçek olaylara dayanır veya tarihin belirli bir döneminde gerçekleşir. Çoğu, tıpkı The Queen’s Gambit‘teki gibi satranç sevgisiyle kendilerini bulan genç bir karaktere odaklanır. Bu yazıda çoğumuzun hakkında bilgi sahibi olduğu satranç ile ilgili izlenmesini tavsiye ettiğimiz filmlere değineceğiz. ( Satranç filmleri belirli bir sıra ile eklenmemiştir.)

Bilgisayar Satrancı / Computer Chess / 2013

Satranç Filmleri


Bilgisayar Satrancı, Andrew Bujalski tarafından yazılan ve yönetilen 2013 yapımı belgesel tadından bir film. Filmde olaylar internet ve bilgisayarların ilk ortaya çıkmaya başladığı 1980’lerde yer alıyor.

Bir satranç maçında bir insanı yenmek için bir bilgisayarı programlamaya çalışan bir grup bilgisayar dehası filmin ana kahramanları. Satranç tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyenler için iyi bir öneri.

Güney Bronx Şövalyeleri / Knights of the South Bronx / 2005

satranç filmleri

Film, New York’da yoksul insanların genellikle yaşadığı Bronx bölgesinde geçiyor. Öğrencilerine satranç öğreten bir ilkokul öğretmeninin hikayesini konu alan film yaşanmış bir öyküye dayanmaktadır.

David MacEnulty adlı öğretmen gerçekten de filmde anlatılan başarıya imza atmış bir satranç eğitmenidir. Güney Bronx Şövalyeleri, özellikle satrançsever izleyicinin beğenisini kazanacak bir film.

Lujin Savunması / The Luzhin Defence / 2000

satranç filmleri

Vladimir Nabokov’un romanından uyarlanan Lujin Savunması,1920’lerde hayatının en zorlu maçlarından birinde yarışmak için İtalya’ya giden bir satranç ustası olan Lujin’in hikayesini anlatıyor. Satranç aşkı ile dolu olan Lujin’in hayatına bir kadın girince aklı iyice karışıyor. Sonucunda Luzhin satranç sevgisini yeni keşfettiği romantizmle dengelemeye çalışırken, karmaşık bir dizi olay ortaya çıkıyor.

Bir Efsanenin Hayatı / Life of a King / 2013

satranç filmleri

Bir başka ilham verici gerçek hikaye. Eugene, şehirli gençler için bir satranç kulübü kurarak hayatını tamamen değiştiren eski bir suçludur. Aslında kendisi de satranç oynamayı hapisteyken öğrenmiştir. Zamanla kurduğu kulüpte derslere katılan gençler yarışmalara katılmaya başlar. Bu esnada da Eugene gençlere hem satranç hem de hayat hakkında akıl hocalığı yapar.

Şah Mat / Pawn Sacrifice / 2014

satranç filmleri
ktör Tobey Maquire, Bobby Fischer rolünü, Liev Scheiber ise Sovyet Dünya Şampiyonu Boris Spassky’yi oynuyor. 

Film Soğuk Savaş döneminde geçiyor. ABD’nin satranç alanında yetiştirdiği en büyük yetenek olan Bobby Fischer’ın 1972 Dünya Satranç Şampiyonası sürecinde yaşadıklarını anlatıyor. Filmin bir kısmı, Fischer’ın Brooklyn’li genç bir çocukken satranç yoluyla yükselişini de aktarıyor.

Gerçek olaylardan uyarlanan filmde yenilmez Rus şampiyon Boris Spassky ile Amerikalı genç satranç oyuncusu Bobby Fischer’ın haftalar süren unutulmaz rekabeti konu ediliyor. Bu satranç mücadelesi aynı zamanda “Asrın Maçı” olarak da nitelendiriliyor.

Katwe Kraliçesi / Queen of Katwe / 2016

satranç filmleri

Film, satranç oyununu keşfettiğinde hayata bakış açısı değişen, Ugandalı fakir bir kız olan 10 yaşındaki Phiona’yı konu alır. Aslında bu film şampiyon satranç oyuncusu Phiona Mutesi’nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanmıştır.

Phiona günlerini mısır satarak ve küçük erkek kardeşine bakıcılık yaparak geçirir. Zamanla Robert Katende ona satranç oyununun inceliklerini öğretir. Nihayetinde kendisi Katwe köyündeki en büyük yarışmacı olur. Yerel turnuvalardaki başarılarının ardından, Phiona uluslararası düzeyde satranç oynamaya başlar. Kısa zaman içinde de Katwe dışındaki hayatı öğrenir.

Vezir / Wazir /2016

satranç filmleri

Film terörle mücadelede bir özel harekât polisinin yaşadığı talihsiz bir olayla başlar. Kahramanımız acısıyla mücadele edebilmek için çocuklara satranç dersi veren bir ustadan yardım alır. Sonrasında satrançta çocuklarla oyunlar oynayarak ilerler.

Polisin ve ustanın yaşamlarını karartan bir komplodan dolayı, bu ikilinin yolları kesişmiştir. Birbirlerinin hayatlarına bu komployu açığa çıkarmak ve yardım etmek için güçlerini birleştirirler. Hayatların yaşadıkları zorlukları ve hüzünleri çok güzel işleyen bu filmde aksiyon-dram eşliğinde sizleri güzel bir seyir keyfi bekliyor

Bobby Fischer Dünyaya Karşı / Bobby Fischer Against the World / 2011

satranç filmleri

Belgesel film niteliğinde olan bu film Büyük Satranç Ustası ve 11. Dünya Şampiyonu olan Bobby Fischer’ın hayatını konu alıyor. Filmde “Asrın Maçı” olarak nitelendirilen Fischer ile Spassky maçının da olduğu 1972 Dünya Satranç Şampiyonasının arşiv görüntülerini içeriyor. 

Fischer’ı tanıyan veya onun dehasından etkilenen Larry Evans, Susan Polgar, Garry Kasparov ve diğer pek çok kişi gibi şahsiyetlerle yapılan birkaç röportaj da var. Film, bitişine yakın bir zaman kala hayatını kaybeden senarist Karen Schmeer’e ithaf edilmiş.

Masum Hamleler – Searching for Bobby Fischer / 1993

satranç filmleri

Filmde Büyük Satranç Şampiyonu olan Bobby Fischer’ın yolundan giden satranç ustası minik bir dâhinin azim ve kararlılık dolu hayat hikayesi anlatılmaktadır.

Kahramanımızın becerisi arttıkça satranca karşı ilgisi azalır. Ancak ebeveynleri onun başarı için zorlamaya devam edecektir. Bir satranç filmi olmasının yanı sıra bu film ebeveyn tutumlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini sergilediği için önemlidir.

Fresh / 1994

satranç filmleri

Filmde Afro-Amerikan bir genç olan Fresh’in geçinebilmek için bir işe ihtiyacı vardır. Ancak alkolik babasından satranç öğrenmek dışında hiçbir şey almamıştır.

Kararlılığı ve zekası sayesinde bir işte tutunabilen Fresh, eski sınıf arkadaşının öldürülmesine tanık olunca hedef haline gelir. Katillerle mücadele için iyi bir plan yapmak zorundadır.

The Chess Player / Satranç Oyuncusu / 2017

Yetenekli satranç oyuncusu Diego Padilla, 1934 yılında yapılan maçı kazanarak İspanya Satranç Şampiyonu olmakla kalmamış, bu vesileyle tanıştığı Fransız gazeteci Marianne Latour’un da kalbini kazanmıştır. Ancak İspanya’da başlayan iç savaş hayatlarını giderek güçleştirir.

Diego tek bildiği meslek olan satranç oyunculuğu ile ailesini geçindirmeye çalışır. Satranç Oyuncusu, İspanyol yazar Julio Castedo’nun film için kaleme aldığı anlaşılan aynı adlı romanına dayanır. Yazar, sırasıyla İspanya İçsavaşı ve İkinci Dünya Savaşı nedeniyle parçalanan yaşamları satranç temasıyla süsleyerek anlatır.

Magnus /2016

Carlsen şu anda FIDE sıralamasında 1. sıradadır ve günümüz Dünya satranç şampiyonudur.

Magnus Carlsen’ı satranç dünyasına tanıtmaya gerek yoktur. Carlsen, dünya şampiyonu olmadan önce, sırasında ve sonrasında satranç dünyasında hakim bir güç olmuştur. Bu 2016 yapımı belgesel filmi “Magnus”, Carlsen ile Karjaken dünya şampiyonası maçından kısa bir süre önce yayınlandı.

Magnus 13 yaşında profesyonel oldu ve 2013 yılında 22 yaşında satrançta dünya şampiyonluğunu kazandı.  Film, Magnus’un çocukluğundan, henüz on üç yaşındayken Kasparov’la hesaplaşmasından ve Carlsen’in zirveye ulaştığı Chennai’deki Anand ile Carlsen dünya şampiyonası maçını çevreleyen heyecan verici ortamdan görüntüler içeriyor.

Critical Thinking / 2020

Critical Thinking, ABD Ulusal Satranç Şampiyonası’nı kazanan lise satranç takımının hikayesini konu ediyor. Miami’de zor koşullarda yaşayan beş genç, kendilerine ilham olan öğretmenlerinin desteğiyle Ulusal Satranç Şampiyonası’na girmeye karar verir.

Öğretmen Mario Martinez, öğrencilerinin turnuvayı kazanabilmesi için elinden geleni yapar. Gençler, Mario’nun verdiği güçle olasılıklara meydan okuyup, karşılarına çıkan zorlukların üstesinden gelmeye çalışır. Filmin konusu gerçek bir hikayeye dayanmaktadır.

Herkese iyi seyirler. Önerileriniz var ise yorumlara ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu listemize de göz atmanızı öneririz. İzlemenizi Önerdiğimiz Bilim ve Mühendislik Filmleri


Kaynak: 15 Movies To Watch About Chess If You Liked Netflix’s The Queen’s Gambit; https://screenrant.com/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu