Belgesel ve Film Önerileri

İzlemenizi Önerdiğimiz 14 Bilim ve Mühendislik Temalı Film

“Netflix’in sonuna” gelmiş gibi hissediyorsanız, çoğunlukla gerçek hikayelere dayanan bu filmler sizi hem eğlendirecek, hem eğitecek, hem de ilham verecektir…

1. Apollo 13 – 1995

Apollo 13, 1970′ teki başarısız olan Ay görevini dramatize eden bir filmdir. Film, Lost Moon adlı kitaptan sinemaya uyarlanmıştır. Aynı ekipte olan Jim Lovell, Ken Mattingly ve Fred Haise, Apollo 13 görevi için altı ay süren bir hazırlık döneminden geçerler. Kalkıştan iki gün önce Ken kızamık hastalığına yakalandığı teşhisiyle ekipten alınır ve yerine başka bir ekipten Jack Swigert atanır. Apollo 13 fırlatıldıktan sonra daha Ay yörüngesine girmeden bir elektrik arızası yüzünden zorlu anlar yaşar. Ekip, uzay mekiğinde oksijensiz kalma tehlikesiyle Dünya’ ya geri dönmeye karar verir fakat uzay mekiği çok büyük hasar görmüştür ve enerjisiz kalmıştır. Houston çalışanları (Nasa komuta merkezi) kısıtlı enerji ile ekibi geri döndürmek için aralıksız olarak çalışmalarını sürdürür, daha sonra Ken Mattingly’ nin de yardımıyla ekip Dünya’ ya gelmeyi başarır.

2- Boşluktaki Kahramanlar – 1983

Ünlü araştırmacı gazeteci Tom Wolfe’un ABD’nin uzay yarışını başlatan Mercury projesini tutkuyla anlattığı aynı adlı The Right Stuff adlı romanından uyarlanan film, Mercury tipi roketleri kullanmak için yetiştirilen test pilotlarının öyküsünü anlatıyor. Geri planda gelişen ve SSBC ile sürdürülen büyük rekabetin de zaman zaman işlendiği, tam 4 dalda Oscar ödül almış başarılı ve sürükleyici bir film.

3- Yerçekimi – 2013

İlk uzay görevine çıkan zeki tıp mühendisi ile son görevine çıkan tecrübeli astronotu taşıyan uzay gemisi beklenmeyen bir felaket sonucunda harap olur. İkili uzay boşluğunda tamamen yalnız kalmışlardır. Derin sessizlik onlara Dünya ile bütün ilişkilerini kesildiğini ve kurtulma şanslarının kalmadığını söylerken, korkuları paniğe dönüşüp çok az kalan oksijenlerini de tüketir. Eve dönmenin tek yolu belki de uzayın derinliklerine inmek ve başka uzay istasyonlarına ulaşmaktır.

4- Marslı – 2015

Andy Weir’in aynı isimli romanından uyarlanana film, Mars’daki bir görev sırasında çıkan bir fırtınayla ekipten ayrı kalan ve o noktadan sonra da geride kalanlar tarafından bulunamayınca ölmüş olarak kabul edilen Mark Watney’in hikayesini anlatıyor Marslı filmi. Senaryo da bu astronotun hayatta kalma mücadelesini aktarıyor.

5- Ekim Düşü – 1999

Gerçek bir öyküden filme aktarılan ‘October Sky – Ekim Düşü’ tüm erkek çocukların babaları gibi madenci olmalarının beklendiği bir kasabada, ailesinin onun için hazırladığı geleceğin dışına çıkmaya çalışan, büyük hayalleri olan bir gencin hikayesini anlatıyor. Bir kömür madencisinin oğlu olan ama bir roket bilimcisi olma hayali olan Homer Hickam‘ın gerçek hikayesi size ilham verecektir.

6-Ay’da İlk İnsan – 2018

James R. Hansen tarafından aynı adlı bir kitaba dayanan film,astronot Neil Armstrong’un hayatının 1960’lardaki dönemini konu alıyor. Armstrong’un 1969’da Ay’a ayak basan ilk insan olduğu yolculuğa giden süreçte hem NASA’da yaşananlar, hem de Armstrong’un özel hayatı filmde yer buluyor.

7- Gölge Oyuncular – 1989

Şişman Adam, Japon şehri Nagasaki’ye bırakılan nükleer silahın kod adı ve Küçük Çocuk Hiroşima’ya atılan bombanın kod adı idi. Film ilk atom bombasının dizaynının ve testinin yapıldığı New Mexico da Manhattan Projesi’nin gelişimini ve projede yer alanların kendi içindeki ilişkileri konu alıyor.

8- Tucker – 1988

Film otomobil mühendisi ve girişimci Preston Tucker’ın gerçek hikayesini konu alıyor. Tucker, devrim yaratan otomobilinde, o dönemde hiçbir otomobilde bulunmayan; alüminyum motor, disk frenler, emniyet kemeri, hidrolik süspansiyonlar, darbe emici tamponlar, virajlarda ölü nokta bırakmayan üçlü farlar, kazalarda yaralanmayı önlemek amacıyla plastik camlar, kokpitte metal yerine kauçuk sünger kaplama ve dört tekerden çekiş sistemi gibi yeni teknolojileri kullanır. Gerisini izlemenizi öneririz.

9- Madame Curie – 1943

Madam Curie adıyla bilinen, Polonya asıllı Fransız kimyager Maria SkBodowska’ın biyografisi. fazla spoiler vermemize gerek olmadığını düşünüyoruz.

10 – The Prestige – 2006

19. yüzyılın başlarında geçen film, birlikte çalışırken yaşadıkları bir aksilik sonucu birbirlerinin ezeli rakibi haline gelen iki ilüzyonistin hikayesini anlatıyor. filmin bu listeye dahil edilmesinin nedeni, karakterlerden birinin Colorado’daki Nikola Tesla laboratuvarını ziyaret etmesi ve burada yaşanan bazı gelişmeler…

11- Lorenzo’nun Yağı – 1992

Yaşanmış bir öyküden alınan film; Augusto Odone ve Michaela Odone adlı anne babanın, amansız bir hastalık olan ALD‘ye (adrenolökodistrofi) yakalanan oğulları Lorenzo Odone’yi ölümden kurtarma çabalarını anlatıyor. Bugün birçok ALD hastası Lorenzo’nun yağı ile tedavi edilmektedir.

12- Uyanışlar – 1990

 İngiliz nöroloji profesörü Oliver Sacks’ın mesleki yaşamından bir kesiti anlattığı aynı isimdeki kitabından uyarlanan 1990 yapımı Uyanışlar (Awakenings) filmi, letarji veya katatonihalinde olan kişilerin levodopa tedavisine verdikleri dramatik yanıtı konu edinen dokunaklı bir film.

13- Atlantik Fatihi – 1957

1927 yılında Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk pilot olan Amerikalı Charles Lindbergh‘in maceralı yolcuğunun öyküsünü anlatan film adını bu öncü havacının rekorunu kırarken bindiği uçağın adından almıştır. Film, The Spirit of St. Louis  adını bu öncü havacının rekorunu kırarken bindiği uçağın adından almıştır.

14- Göklerin Hakimi – 2004

Film, havacılık öncüsü Howard Hughes‘un yükseliş ve baş döndürücü çılgınlığının hikayesini anlatıyor. En İyi Film dahil 11 dalda Oscar’a aday gösterilen bu film 5 Oscar kazandı. 

Bu listenin fazla uzamaması adına bir kaç listemiz daha var. Göz atmak isterseniz. İyi seyirler…

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu