İzlemenizi Önerdiğimiz 14 Bilim ve Mühendislik Temalı Film

“Netflix’in sonuna” gelmiş gibi hissediyorsanız, çoğunlukla gerçek hikayelere dayanan bu filmler sizi hem eğlendirecek, hem eğitecek, hem de ilham verecektir…

1. Apollo 13 – 1995

Apollo 13, 1970′ teki başarısız olan Ay görevini dramatize eden bir filmdir. Film, Lost Moon adlı kitaptan sinemaya uyarlanmıştır. Apollo 13 fırlatıldıktan sonra daha Ay yörüngesine girmeden bir elektrik arızası yüzünden zorlu anlar yaşar. Ekip, uzay mekiğinde oksijensiz kalma tehlikesiyle Dünya’ ya geri dönmeye karar verir. Fakat uzay mekiği çok büyük hasar görmüştür ve enerjisiz kalmıştır. Houston çalışanları kısıtlı enerji ile ekibi geri döndürmek için aralıksız olarak çalışmalarını sürdürecektir. Devamını filmde izlemenizi öneririz.

2- Boşluktaki Kahramanlar – 1983

Ünlü araştırmacı gazeteci Tom Wolfe’un ABD’nin uzay yarışını başlatan Mercury projesini tutkuyla anlattığı aynı adlı The Right Stuff adlı romanından uyarlanan film, Mercury tipi roketleri kullanmak için yetiştirilen test pilotlarının öyküsünü anlatıyor. Geri planda gelişen ve SSBC ile sürdürülen büyük rekabetin de zaman zaman işlendiği, tam 4 dalda Oscar ödül almış başarılı ve sürükleyici bir film.

3- Yerçekimi – 2013

İlk uzay görevine çıkan zeki tıp mühendisi ile son görevine çıkan tecrübeli astronotu taşıyan uzay gemisi beklenmeyen bir felaket sonucunda harap olur. İkili uzay boşluğunda tamamen yalnız kalmışlardır. Derin sessizlik onlara Dünya ile bütün ilişkilerini kesildiğini ve kurtulma şanslarının kalmadığını söyler. Bu durum korkuları paniğe dönüşüp çok az kalan oksijenlerini de tüketir. Eve dönmenin tek yolu belki de uzayın derinliklerine inmek ve başka uzay istasyonlarına ulaşmaktır.

4- Marslı – 2015

Andy Weir’in aynı isimli romanından uyarlanan film, Mars’daki bir görev sırasında çıkan bir fırtınayla ekipten ayrı kalan ve o noktadan sonra da geride kalanlar tarafından bulunamayınca ölmüş olarak kabul edilen Mark Watney’in hikayesini anlatıyor. Senaryo da bu astronotun hayatta kalma mücadelesini aktarıyor. Mars’ta yaşam nasıl olur diye merak ederseniz izlemelisiniz.

5- Ekim Düşü – 1999

Sizi 1957 yılına, Amerika Batı Virginia Coalwood kasabasına götürelim. Dünya’nın ilk yapay uydusu Sputnik 1’in SSCB tarafından yörüngeye oturtulduğu zamanlara. Bu kasabada yaşayan erkek çocukların babaları gibi madenci olmaktan başka önlerinde fazla bir seçenek yok. Ancak bir roket bilimcisi olma hayali kuran Homer Hickam böyle düşünmüyor. Hayallerinin peşinden gidiyor ve 6 arkadaşı ile birlikte tarihe Roket Çocuklar olarak adlarını yazdırıyorlar.

Homer Hickam nihayetinde 38 yaşındayken NASA’ya katıldı. Sonrasında hem Spacelab hem de uzay mekiği görevleri için astronot eğitimleri ile uğraştı. Bu esnada da kendi hikayesini yazdı. New York Times Best Seller dizisinde bir numara olan otobiyografik romanı “Rocket Boys” kitabı filmin ana temasını oluşturmaktadır. Bu arada filmin orijinal ismi ”October Sky” biçimindedir. Bu isim bir bilgisayar algoritması tarafından Rocket Boys’un harflerinin yerlerinin değiştirilmesi ile oluşturulmuştur. Mutlaka izlemelisiniz.

6-Ay’da İlk İnsan – 2018

James R. Hansen tarafından aynı adlı bir kitaba dayanan film,astronot Neil Armstrong’un hayatının 1960’lardaki dönemini konu alıyor. Armstrong’un 1969’da Ay’a ayak basan ilk insan olduğu yolculuğa giden süreçte hem NASA’da yaşananlar, hem de Armstrong’un özel hayatı filmde yer buluyor.

7- Gölge Oyuncular – 1989

Şişman Adam, Japon şehri Nagasaki’ye bırakılan nükleer silahın kod adı ve Küçük Çocuk Hiroşima’ya atılan bombanın kod adı idi. Film ilk atom bombasının dizaynının ve testinin yapıldığı New Mexico da Manhattan Projesi’nin gelişimini ve projede yer alanların kendi içindeki ilişkileri konu alıyor.

8- Tucker – 1988

Film otomobil mühendisi ve girişimci Preston Tucker’ın gerçek hikayesini konu alıyor. Tucker, devrim yaratan otomobilinde, o dönemde hiçbir otomobilde bulunmayan; alüminyum motor, disk frenler, emniyet kemeri, hidrolik süspansiyonlar, darbe emici tamponlar, virajlarda ölü nokta bırakmayan üçlü farlar, kazalarda yaralanmayı önlemek amacıyla plastik camlar, kokpitte metal yerine kauçuk sünger kaplama ve dört tekerden çekiş sistemi gibi yeni teknolojileri kullanır. Gerisini izlemenizi öneririz.

9- Madame Curie – 1943

Madam Curie adıyla bilinen, Polonya asıllı Fransız kimyager Maria SkBodowska’ın biyografisi. fazla spoiler vermemize gerek olmadığını düşünüyoruz.

10 – The Prestige – 2006

19. yüzyılın başlarında geçen film, birlikte çalışırken yaşadıkları bir aksilik sonucu birbirlerinin ezeli rakibi haline gelen iki illüzyonistin hikayesini anlatıyor. Filmin bu listeye dahil edilmesinin nedeni, karakterlerden birinin Colorado’daki Nikola Tesla laboratuvarını ziyaret etmesi ve burada yaşanan bazı gelişmeler…

11- Lorenzo’nun Yağı – 1992

Yaşanmış bir öyküden alınan film; Augusto Odone ve Michaela Odone adlı anne babanın, amansız bir hastalık olan ALD’ye (adrenolökodistrofi) yakalanan oğulları Lorenzo Odone’yi ölümden kurtarma çabalarını anlatıyor. Bugün birçok ALD hastası Lorenzo’nun yağı ile tedavi edilmektedir.

12- Uyanışlar – 1990

 İngiliz nöroloji profesörü Oliver Sacks’ın mesleki yaşamından bir kesiti anlattığı aynı isimdeki kitabından uyarlanan 1990 yapımı Uyanışlar (Awakenings) filmi, letarji veya katatoni halinde olan kişilerin levodopa tedavisine verdikleri dramatik yanıtı konu edinen dokunaklı bir film.

13- Atlantik Fatihi – 1957

1927 yılında Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk pilot olan Amerikalı Charles Lindbergh‘in maceralı yolcuğunun öyküsünü anlatan film adını bu öncü havacının rekorunu kırarken bindiği uçağın adından almıştır. Film, The Spirit of St. Louis  adını bu öncü havacının rekorunu kırarken bindiği uçağın adından almıştır.

14- Göklerin Hakimi – 2004

Film, havacılık öncüsü Howard Hughes‘un yükseliş ve baş döndürücü çılgınlığının hikayesini anlatıyor. En İyi Film dahil 11 dalda Oscar’a aday gösterilen bu film 5 Oscar kazandı. 

Bu listenin fazla uzamaması adına bir kaç listemiz daha var. Göz atmak isterseniz. İyi seyirler…


Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz