İslami Motiflerin Karmaşık Geometrisi

İslam kültüründe geometri ile camilerde, medreselerde, saraylarda ve evlerde sıklıkla karşılaşırız. Bu gelenek MS 8. yüzyılda, İslamiyet’in ilk dönemlerinde başladı. Zanaatkarlar Roma ve Pers kültürlerinden gelen motifleri aldılar ve onlardan yeni görsel ifade biçimleri geliştirdiler. Tarihin bu dönemi İslam Kültürü’nün altın çağıydı: Önceki medeniyetlerin birçok kazanımı bu dönemde korundu ve daha da geliştirildi. Bu süreç, bilimde ve matematikte önemli gelişmeleri beraberinde getirdi. Bu gelişmelere, İslami sanatta soyut formların ve ileri düzey geometrinin gittikçe kompleks hale gelen kullanımı eşlik etti. Bu kullanım, halılarda ve kumaşlardaki karmaşık çiçek motiflerinden sonsuza dek tekrar ediyormuş gibi görünen döşeme motiflerine kadar çeşitlenmekteydi.

Bu tasarımlar, göze çarpan karmaşıklıklarına rağmen aslında çizimleri için gerekli olan sezgi, sabır ve bir cetvel ile pergeldi…

Yalnızca bu basit aletlerle kaleidoskopik bir desen çeşitliliği yaratılabilir.

Bu konu hakkında hazırlanmış olan kısa ama eğitici bir video var sizlerle paylaşmak istediğimiz.

Türkçe otomatik olarak açılmazsa altyazı seçeneklerinden seçim yapabilirsiniz.

Matematiksel

Paylaşmak İyidir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Origami Modern Teknolojiye Nasıl İlham Veriyor?

3B yazıcılar yokken, hatta onlardan bir hayli zaman önce, dümdüz bir materyalden üç boyutlu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ga('send', 'pageview');