Eğitim Bilimleri

Ev Ödevi Antik Mısır’da Bile Vardı

Antik Mısır’da bir çocuğun yaptığı ev ödevi ikinci yüzyıldan beri korunabilmiş. Tablete yazılı olan sözler, çocuğunun yanlış kişilerle arkadaşlık etmesini istemeyen her anne babanın yakından bileceği şeyler. O günden bugüne değişen fazla bir şey olmamış gibi gözüküyor. iPad büyüklüğündeki, tahta çerçeveli balmumu levha, öğrencileri “Sadece bilge insanlardan öğüt almalısınız” ve “Her arkadaşa güven olmaz” diyerek uyarıyor.

Bir okul çocuğunun Yunanca ödevi yaklaşık 2.000 yıl önce balmumu tablete yazılmış. C: British Library Board

1892’de İngiliz Kütüphanesi tarafından satın alınan tablet, 1970’lerden beri halka açık bir şekilde sergilenmiyordu. Bu ödev geçtiğimiz yıl gerçekleşen bir sergide yer alınca bizler de kendisinden haberdar olabildik. Tabletin üstünde bundan 1.800 yıl önce ilkokula giden bir öğrencinin günlük yaşantısından bir kesit sunan iki kısımlı bir Yunanca ödevi var. Ödevin bir kısmı yazma alıştırması. İlk satırda öğretmenin düzgünce yazısı göze çarparken, takip eden iki satırda aynı sözcüklerin öğrenci tarafından “bir hayli beceriksizce” kopyalanmış halini görüyoruz. Tıpkı günümüz ilkokul öğrencilerinin, öğretmenlerinin tahtaya yazdığı bir şeyi defterlerine tekrar tekrar geçirmesi gibi. Ödevin geri kalanıysa çarpım tablosu ve okuma alıştırmaları içeriyor.

Antik Mısır Okulları

Geçtiğimiz yıllarda Mısır’ın batı çölünde çalışan arkeologlar, Homeros’un “The Odyssey” ine atıfta bulunan antik uyuşturucu kullanımıyla ilgili bir metin de dahil olmak üzere, duvarlarında antik Yunan yazıları içeren yaklaşık 1.700 yıllık bir okul keşfetmişlerdi.

Arkeologlar, Mısır’ın batı çölündeki Dakhla Vahası’ndaki antik Trimithis kasabasında duvarlarında Yunan yazıları bulunan 1.700 yıllık bir okul keşfettiler. (Fotoğraf: Eugene Ball CC Attibution 2.5 Generic)


Antik Mısır’da öğrencilerin oturup okuyabilecekleri, ayakta durabilecekleri ve duvarlara yazabilecekleri sıralar içeren okullar, Roma İmparatorluğu’nun Mısır’ı kontrol ettiği ve Yunancanın yaygın olarak konuşulduğu bir zamana dayanıyor. Bunun gibi ev ödevi levhalar, erimiş ve isli balmumunu, ahşap bir tabletin ortasındaki dikdörtgen boşluğa dökerek yapılmıştı. Balmumu soğuduğunda, öğretmenler ve öğrenciler koyu arka plana, daha açık bir renk olarak görünen harfleri çizmek için metal bir kalem kullanabilirlerdi. Uzun zaman önce bu öğrencinin kopyaladığı çizgiler, yalnızca yazarlık için değil; aynı zamanda ahlaki dersler de vermek içindi. Bugüne kadar Antik Mısır öğrenci ödevlerinde şu satırlara rastlanmadı: “Arkadaşın Nil’e atlarsa, sen de mi atlayacaksın?” Ancak bulunsaydı da şaşırtıcı olmazdı…

Kaynaklar:

Matematiksel


Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu