MATEMATİK HER YERDE

Bir Pastayı Bilimsel Olarak Nasıl Kesersiniz?

Tek başınıza doğum gününüzü kutladığınızı düşünelim. Sonuçta pastanızı sizinle paylaşacak kimse olmadığını düşünürsek, bir dilimi bilindik biçimde kesecek ve kalanını ertesi gün tüketmek üzere dolaba kaldıracaksınız. Ancak ertesi gün sizi bekleyen kurumuş ve formunu kaybetmiş bir pasta olacak. Sonuç, koca bir ziyan…

Peki bu pastayı başka bir biçimde dilimlesek ve bir kaç gün boyunca dolapta saklasak nasıl olur. Üstelik bunu matematik yardımı ile yapsak…

Aslında bu sorunun bir çözümü var zaten matematik gerçek hayatta karşılaşılan problemlere çözüm üretme sanatı değil mi bir yerde.

19. yüzyılda yaşamış bilim insanı Francis Galton’un 1906 yılında yayınladığı makalesinde, pastanın bilimsel açıdan en doğru kesilme yöntemini açıklamış ve bu makale Nature dergisinde yayınlanmış.

Pastayı Bilimsel Olarak Nasıl Kesersiniz?

Kendisine bu yazıyı yazmakta neyin esin kaynağı olduğunu bilinmez ancak size basitçe önerdiği tekniği anlatalım.

Önce pastanızı çapın bir parmak sağ, bir parmak sol tarafından olmak üzere baştan başa kesin ve ortada oluşan ince uzun dilimi çıkartıp afiyetle yiyin, kalanı saklamak için iki yarım çemberi hafifçe ittirerek birleştirin.

Pasta tekrar kesileceği zaman bu kez daha önceki kesiğe paralel değil, bu kesikleri dik kesecek şekilde pastanıza biraz önce anlattığımız biçimde kesin, oluşan dilimi çıkarın ve bu sefer geriye kalan dört parçayı birleştirin.

Pastayı Bilimsel Olarak Nasıl Kesersiniz?

Ve bu işlemi istediğiniz kadar devam ettirin, nasıl basit değil mi?

Eğer anlatımımız size yeterli gelmedi ise aşağıdaki kısa video size yardımcı olabilir.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu