Güzellik Nedir? Altın Oran Mükemmel Güzelliğinin Sırrı Olabilir mi?

Medeniyetin var olduğu zamandan beri daha güzel olmak için uğraşıp duruyoruz. Güzellik kadar anlamsız ve geçici bir şeyin en önemli şey olduğunu düşünerek bunca zamandır kendimizi kandırmış olmamız mümkün mü? İlkçağlardan beri sürdüğü düşünülürse belki de arka planda daha incelikli bir şey vardır. Bu nedenle bilim insanları, matematikçiler ve psikologlar, güzelliğin özünü tanımlama arayışını yüzyıllardır sürdürüyorlar. Gelin biz de bulgulara kısaca göz atalım.

güzellik altın oran

Altın Oran Evrensel Bir Güzellik Kuralı Olabilir mi?

Gerçekten şanslı kimi insanlar hemen hemen herkes için güzel kabul edilen bir yüze sahip olur. Eğer bazı yüzler güzel olarak kabul ediliyorsa acaba güzelliğin evrensel bir kuralı olabilir mi? Bazı insanlar, bir insanı güzel yapan şeyin cevabını bildiğine inanıyor. Bunun “altın oran” adı verilen matematiksel bir kavramda yattığını iddia ediyor. Zor ama altın oranın ne olduğunu duymadıysanız kısaca söyleyelim. Bu sayı yaklaşık olarak 1,61803399’a eşit irrasyonel bir sayıdır. Tanımı geometriden gelir, ancak bir çiçekteki yaprak sayısından tavşanların nüfus artışına kadar her şeye uygulandığı bilinmektedir. Ayrıca defalarca insan güzelliği ile ilişkilendirilmiştir. Aşağıdaki görsel bu konuda bir fikir verecektir.

Altın oranı insan yüzlerine uygulamak, görünüşte ikna edici sonuçlar üretiyor. Bir plastik cerrah olan Dr. Stephen Marquardt hastaları için cerrahi müdahale tasarlamasına yardımcı olmak için kılavuz olarak kullandığı bir altın oran maskesi bile geliştirdi. Maske, Angelina Jolie ve Elizabeth Taylor gibi ünlü güzel kadınların yüzlerinde denendi. Hepsinin maskeye uygun özelliklere sahip olduğu görüldü. Devamında güzelliği altın oranla ilişkilendirmek, çok sayıda güzellik bloğunda ve YouTube videosunda benimsendi. Bu gerçekten harika bir teori olabilirdi. Ancak tek bir sorun vardı. Bu iyi bilim değildi.

Altın oran yüz maskesinin bir sanat eserine uygulanmış hali.


Gerçek bilim, kendi teorilerinizi çürütmek için elinizden geldiğince çok çabalamakla ilgilidir. Yanlışları kanıtlamak için ne kadar çok uğraşır ve başarısız olursanız, söylediklerinizin o kadar doğru olur. Binlerce yüz arasında gezinmek ve teorinize uyan bir kaçını bulunca da teoriyi doğru kabul etmek bilim değildir. Kulağınızın “başlangıcının” nerede olduğuna veya burnunuzun kesin olarak “bittiği” noktaya nasıl karar verirsiniz? Ve bunu, altın oran ölçümünüzde beş veya daha fazla ondalık basamaklı bir doğruluk derecesine kadar nasıl yaparsınız? Güzelliğin tanımı olarak altın oran gerçekten de “kaybolmayacak efsane” gibi görünüyor.

Altın Oran Güzellik Anlayışı İle İlgili Değil İse O Zaman Anahtar Nedir?

Gerçekten güzellikle bağlantılı görünen bazı matematiksel fikirler var. Ve her birinin, evrimin bizi nasıl önceden programladığına dair kendi açıklaması vardır. İlk keşfedilenlerden biri, ortalama bir yüz şekli tercihimizdi. 1800’lerden beri, araştırmacılar, belirli bir etnik gruptan çok sayıda yüzün üst üste binmesinin, yaygın olarak çekici kabul edilen ortalama bir yüze yol açacağını biliyorlar. Her etnik grubun farklı bir ideali vardır. Ancak esasen, büyük boy çeneleri, orantısız kulakları ve uzun alınları ortadan kaldırırsanız geriye kalan ortalama bir güzelliktir. Kendimize bir eş ararkan gelecekteki yavrularımızı korumak amacıyla alışılmadık yüz şekillerinden hoşlanmama eğilimindeyizdir.

Simetrik Yüzler Neden Daha Güzel Olarak Algılanıyor?

Bu noktada yüz simetrisi de güzellik için önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Simetrik yüzlere sahip insanlar, çekicilik anketlerinde sürekli olarak yüksek puan alıyor. Ancak simetrik yüzleri güzel olarak seçerken temelde yukarıdaki dürtüyü tekrarlıyoruz gibi gözüküyor. Çocukluğunuz boyunca ne zaman bir soğuk algınlığı yaşarsanız, gelişiminiz üzerinde küçük bir etki bırakabilir. Bazen bir göz diğerinden sadece birkaç milimetre daha yüksekte olabilir. Bir burun deliği diğerinden çok az daha büyük olabilir. Etki küçüktür ve muhtemel çoğu zaman fark edilmeyecektir. Ancak görünen o ki, insanların güzelliği değerlendirirken bilinçaltında bu ipuçlarını algılıyoruz. Biraz uyumsuz özelliklere sahip birinin muhtemelen en iyi bağışıklığa sahip olmadığını biliyoruz. Sonuçta, gelecekteki yavrularınızın olabildiğince sağlıklı olmasını istiyorsunuz.

Güzellik İle İlgili Evrimsel Etki Burada Bitmiyor!

Dar çeneleri, iri gözleri ve daha dolgun alt dudakları olan kadın yüzleri, birçok farklı kültürde güzel ve çekici olarak değerlendirilir. Aynı şekilde güçlü kaslara ve keskin bir çeneye sahip erkek yüzleri için de böyle bir tercih vardır. Bu özelliklerin önemi, erkek ve kadın hormonlarının yaygınlığıyla bağlantılı görünmektedir. Kızlar ergenlik çağına girdikçe, hormonları yüz özelliklerinin nasıl geliştiğini doğrudan etkiler. Yüksek östrojen seviyelerine sahip olanlar dolgun dudaklar ve kıvrımlı bir vücuda sahip olur. Ve elbette bu kadınlık hormonları doğurganlıkla bağlantılıdır. Bunun tersi durum da erkek cinsiyet hormonu olan testosteron ile ilintilidir. Yani güçlü bir çenesi olan bir adamı ya da güzel dolgun dudaklı bir kadını seçerken gerçekten yaptığımız tek şey, evrimsel çocuk arzumuza teslim olmaktır.

Hepsinden Önemlisi Elbette Kişisel Tercihler

Güzellikle ile ilgili altın oran, simetri gibi şeyleri okuduktan sonra lütfen hemen plastik cerraha koşmayınız. Tüm bu kurallara rağmen, kişisel tercihler için hala çok fazla alan var. Görünüşe göre simetri kuralları yalnızca insanların yüzlerinin resimleri üzerinde işe yarıyor. Gerçek hayatta, birçok insan da asimetrik özelliklere ilgi duyuyor. Asimetrik bir yüze sahip olanlar daha fazla karakteristik özelliğe sahip olarak kabul ediliyor. Ayrıca araştırmalara göre daha samimi bulunuyorlar. Aynı şekilde, yüzünüz ne kadar erkeksi veya kadınsı olursa o kadar çekici olduğunuz fikri de doğru değil. Hepimizin karşı cinste çekici bulduğumuz bazı kişilik özellikleri vardır. Ancak, kare çenelere ve belirgin kaşlara neden olan testosteron, aynı zamanda kişinin iddialı ve agresif olmasına da neden olan hormondur. Kimi insanlar bunu tercih etmeyebilir ve tam tersi özellikleri olan birini tercih eder. Herkesin gerçekten benzersiz bir ideali vardır. Dolayısıyla bunun için matematiksel bir çözüm yoktur.

Kaynak: Dr Hannah Fry; The mathematics of love, TED Books; 2015; https://www.ted.com/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu