Tıp ve Sağlık

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız?

Bilmem dikkat ettiniz mi? Etmediyseniz bundan sonra edin. Yürümeye başladığınız anda istemsizce kollarımızı sallarız. Kollarınızı hareketsiz tutmaya konsantre olduğunuz zaman bunu oldukça kolay biçimde yapabilirsiniz. Ancak bilinç ortadan kalkınca kendinizi tekrar kol sallama rutininin içinde bulacaksınızdır. Peki sizi bu kol sallama hareketini yapmaya zorlayan şey nedir?

Öncül çalışmalar yürürken kollarımızı sallama hareketinin evrimsel süreçle bağlantısı olduğunu düşünse de sonrasında yapılan bir çalışma konuya ışık tuttu. Michigan Üniversitesi’nden biyomekanik mühendisleri, kollarımızı sallamanın yürüme sürecinin aslında bir parçası olduğunu keşfettiler. Kollarınızı sallayarak yürümeniz vücudun kullandığı enerjiyi en alt seviyeye çekiyordu. Konu ile ilgili yaptıkları çalışmada kollarını sabit tutan insanların yürümek için %20 daha fazla metabolik enerji harcadıklarını ortaya çıkardı.

Yürürken kollarımızı neden sallarız? Bunun nedenini anlamak için kollarınızı hareket ettirmeden birkaç adım yürümeye çalışabilirsiniz. Ya da sol bacağınızı attığınızda sol kolunuzu, sağ bacağınızı attığınızda sağ kolunuzu hareket ettirerek yürümeye çalışın. Bu durumda normal yürüyüşe göre %26 daha fazla enerji harcamak zorunda kalacaksınız. Her iki durumun da verimsiz süreçler olduğunu kolayca fark edeceksiniz. Kollarımızı sallamak o kadar doğal bir durumdur ki, onların sallanmasına izin vermek, yürürken kollarınızı yerinde tutmanızdan daha az enerji gerektirir.

Kolları sallamak enerji tasarrufu sağlar çünkü kol kaslarınız, kollarınız sallanırken çok fazla iş yapmak zorunda değildir. Kollarınızı basit bir sarkaç olarak düşünün. Bacaklarınız hareket ettiğinde, vücudunuz da hareket eder. Bu hareket, kollarınızı bir sarkaç gibi sallanmaya zorlar. Bu hareket sonucunda kollarınız istemsizce hareket eder. Bu şekilde hareketi kontrol altında tutmak için kaslar tarafından önemsiz miktarda enerji harcanır.

Yürürken Kollarımızı Sallamamız Bacaklarımızın İşini Kolaylaştırır

Yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi, kolların hareketi bir sarkaç gibidir.

Aslında, yürürken kollarımızı hareket ettirmek bacaklarımızın da işini kolaylaştırır. Kollarımız hareket halinde ise yere uyguladığımız basınç artar. Ayrıca sallanan kollar, bir kişinin bacaklarının momentumunu dengeler ve yürüyen kişini dengeli adım atmasını sağlar. Bu, sıradan bir yürüyüş sırasında harcadığımız çabayı önemli ölçüde azaltır. Tüm fizik kuralları bir yana sallanan kollar estetik açıdan daha güzel gözükür.

Araştırmacılar, kol sallama hareketlerinin Parkinson hastalığı olan veya felç gibi rahatsızlıkları olan insanların rehabilitasyonu için de yararlı olduğunu görmüşlerdir. Çalışmalar, bu hastalar arasında, kollarını daha güçlü hareket ettirebilenlerin, adımlarını büyüttüğünü ve yürüme yeteneklerini geliştirdiğini göstermiştir.

Bu arada, araştırmacıların dediğine göre daha hızlı yürümek istediğinizde, doğru kol hareketini kullanmak büyük bir fark yaratabilir. Bize önerdikleri yürüyüş esnasında ellerimizin boş olması, ellerimizi yumruk biçiminde sıkmak ve kollarımızı dirseklerde 90 derece açı ile kıvırmak, yani kollarımızı dümdüz sallamamak. Devamını vücudunuz kendiliğinden yapacaktır. Basit bir öneri, denenebilir 🙂

Kaynaklar ve İleri Okumalar:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu