BİLİM İNSANLARI

Linus Pauling ve Bilim İnsanı Olmanın Sorumluluğu Üzerine

Linus Pauling tarihe adını tek başına yaptığı çalışmalarla iki Nobel Ödülü alan insan olarak yazdırdı. Kendisi 1954’­te Kimya ve 1964’te Banş ödüllerini aldı.

Onun kimyasal bağları anlamakta, çözümlemekte ve anlatmakta gösterdiği beceri olmasa organik kimyacılar bize bugün kullandığımız binlerce yapay malzemeyi üretemezlerdi.

Tüm yaşamında değişik konulara el atıp tartışmalara girmekten kaçınmayan Pauling çelişkilerle yaşamasını iyi bilen bir insandı.

2004 yılında kaybettiğiniz, “kimyacıların kimyacısı” diye bilinen Linus Pauling’in hayatı ve kısaca çalışmaları hakkında biraz bilgi verelim…

Linus Carl Pauling ABD’de, Oregon’da doğdu. Hala Oregon’dayken kuantum mekaniğinden haberdar oldu ve 1926’da Avrupa’da dünya uzmanlarının yönetiminde konuyu araştırmak üzere bir burs kazandı.

Eğitiminin ardından, California Teknoloji Enstitüsünde yardımcı profesör oldu ve ömrünün çoğunu orada geçirdi. Araştırmalarının odak noktası, moleküllerin yapısını ve birbirleri ile nasıl tepkimeye girdiklerini anlamak oldu çoğunlukla.

1930’ların başında Pauling çığır açan bir dizi makaleyle, kimyasal bağların kuantum-mekaniksel bir açıklamasını ortaya çıkardı. Karmaşık kristallerin X-ışını kırınımını yorumlamanın beş kuralını oluşturdu. ( Daha fazla bilgi için: Pauling kuralları)

50’lerin soğuk savaş yıllarında Pauling atom bombasının yeryüzündeki testlerine son verilmesini isteyen kampanyaya katıldı. Bu barış kavgasına tüm saygınlığını ortaya koyarak katılması ona zor, çelişkili günler yaşattı.

Kendi onuruna verilen Beyaz Saray’daki resepsiyona katıldıktan beş dakika sonra Beyaz Saray önünde elinde “Atom bombasına hayır!” pankartı ile gösteri yapması unutulmayacak bir olay olarak tarihe geçti.

Pauling Beyaz Saray önünde atom bombası deneylerini protesto ederken

Barış kampanyaları da yürüttü ve ABD ile Vietnam arasında arabuluculuk çabalarından ötürü 1963’te Nobel Barış Ödülünü aldı.

Pauling biyolojik moleküllere büyük ilgi duydu ve orak hücreli aneminin moleküler bir hastalık olduğunu keşfetti. Pauling’in bir başka araştırma konusu da insan sağlığı üzerinde vitaminIerin oynadığına inandığı rolü üzerineydi.

O fazla miktarda vitaminin soğuk algınlığından kansere dek pek çok sayıda hastalığı önleyeceğini savunuyordu. Yazdığı “C-Vitamini ve Soğuk Algınlığı” kitabı 70’lerde ABD’de en çok satan kitaplardan biri oldu devamında.

Ancak maalesef, tüm başarılarına rağmen, bu öngörüsü onun ününe zarar verecekti. C vitamini tedavinin etkisiz olduğu daha sonraları kanıtlandı. Maalesef bir çok kişi onu bu başarısızlığı ile anımsar oldu.

Ona hep sormuşlardır: “Hangi Nobel Ödülü sence daha önemli?” Onun her zaman açık, seçik bir yanıtı var:

“Barış Ödülü. Kimya ödülünü yapmaktan zevk duyduğum işler için verdiler bana. Barış ödülünü ise yapmak zorunda kaldığım işlerden dolayı aldım, onu almak bana ve aileme çok pahalıya mal oldu; bu çabalarım bana zevk vermedi, ama onlar benim görevimdi!”

Bilim insanı olmanın sorumluluğu üzerine düşünmemizi sağlayan sözlerdi bunlar…

Kaynak:

Ömer Kuleli – Osman Gürel, Kimya Güzeldir, Nar Yayınları, Eylül 1997, İstanbul.

Alfa yayınları Bilim kitabı, Çeviren: Ahmet Fethi Yıldırım

MatematikselPaylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı