Tıp ve Sağlık

Bir Kişinin Konuşma Biçimini Değiştiren Yabancı Aksan Sendromu Nedir?

Yabancı aksan sendromu her zaman medyanın ilgisini çekmiştir. Sonuçta kafasına aldığı bir darbe sonucunda bir kişinin bilmediği bir dilde akıcı bir şekilde konuşmasının hikayesi gerçekten de ilginçtir. Ancak olgunun kendisi gerçek olsa da size aktırılan bilginin çoğu genellikle oldukça abartılıdır.

2. Dünya Savaşı sırasında işgal altındaki Norveç’te yaşamak, ülkenin tüm sakinleri için zor bir durumdu. 30 yaşındaki Astrid için ise özellikle zordu. Alışverişe gitmek kadar basit bir şey yapmaya çalıştığında, insanlar onun Alman aksanını işitiyor ve ona hizmet vermeyi reddediyordu.

Tek bir sorun vardı: Astrid Alman değildi. Hayatı boyunca Norveç’ten hiç ayrılmamıştı. Aslında, bir bombalı saldırı sırasında şarapnelle kafasından ciddi şekilde yaralandığı için, çoğundan daha fazla nefret etme nedeni vardı. Ancak bu kazadan sonra, Alman aksanı ile konuşmaya başlamıştı.

Yabancı Aksan Sendromu Nedir?
Yabancı aksan sendromu, felç ya da travmatik beyin hasarı sonucunda beynin konuşmayı ve konuşurken kullanılan kasların koordinasyonunu kontrol eden bölümünün işlevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkar. Kişi dilini kontrol edemez ve sonucunda farklı bir aksanla konuşur.

Dünyanın öbür ucunda ve birkaç on yıl sonra, 55 yaşındaki Texan adındaki bir adam da geçirdiği bir felcin devamında benzer bir sorunla uğraşıyordu. Oğlu, hayatında hiç İngiltere’ye gitmemiş olmasına rağmen babasının aniden Londra aksanıyla konuşmaya başlamasından dolayı endişeliydi.

Yapılan muayenelerde doktorlar onun okuma, yazma ve zihinsel özelliklerinin bozulmadığını gördüler. Aksanından başka bir sorunu yok gibiydi. Ancak, muayenesinden sonra ikinci bir felç daha geçirdi. Sonucunda iyileştiğinde, her zamanki aksanıyla konuşmaya geri döndü. Bu okuduklarını yabancı aksan sendromuna iki örnektir.

Yabancı Aksan Sendromu Nedir? Neden Kaynaklanır?

Yabancı aksan sendromu, konuşmayı üretmek için kullanılan kasların kontrolünü bozan beyin hasarından kaynaklanır. Dünya çapında belgelenmiş yalnızca yaklaşık 60 yabancı aksan sendromu vakası vardır. Vaka sayısı az olduğu için de durumun her örneğini açıklayacak tek bir neden yoktur.

Ancak bu sorunun genellikle inme veya kafa travması sonucu beyin hasarından sonra ortaya çıkan bir bozukluk olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte şiddetli bir migren sonucunda Çin aksanı ile İngilizce konuşmaya başlayan bir kişinin olduğu da bilinmektedir.

Yabancı aksan sendromu garip olsa da, neden oluştuğunu anlamak kolaydır. Gerçekte durum, hastanın lehçesini değiştiren bir konuşma engelidir. Dilbilgisi ve anlamaları mükemmel olsa da duraklama ve heceleri vurgulama biçimleri değişir. Dinleyicilere, vurgu ve ahenkteki bu değişiklikler yabancı bir aksan gibi gelir.

dilimin ucunda fenomeni

Konuşma; dudak, dil, çene ve gırtlak kaslarının çok hassas kontrolünü gerektirir. Bu koordinasyonda uyumsuzluk yaşanırsa, konuşma sesleri değişecektir. Örneğin bir kişi sarhoşken alkol etkisiyle kas kontrolü ve koordinasyonu üzerindeki kontrolü zayıflar. Bunun sonucunda konuşma biçiminde bozulmalar ortaya çıkar.

Bu durumdan en çok ünlü harfler etkilenecektir. Sonucunda hangi sesli harfi söylediğiniz, dilinizin ağzınızın neresinde olduğuna bağlıdır. Bu noktada ufak değişiklikler de ortaya çıkan sesi etkileyecektir. Yabancı aksan sendromuna aslında bu durum neden olmaktadır. Farklı dillerin farklı ünlüleri vardır ve bir dil içinde aksanlar arasındaki temel farklardan biri ünlü harflerdir.

Araştırmalar, yabancı aksan sendromu olan kişilerin neredeyse her zaman ünlüleri üretmekte zorlandıklarını göstermiştir. Beyin hasarı, dil hareketlerini kontrol etme yeteneklerini etkiler. Ünlüleri seslendirme biçimi değiştiğinde de kulağa farklı bir aksan gibi gelecektir.

Yabancı aksan sendromunun yaygın olarak bildirilen diğer bir özelliği, sözcüklerin vurgu düzeni ve cümlelerin ritmi ve tonlaması ile ilgili bir sorundur. Yabancı aksan sendromu olan kişiler yavaş konuşup heceleri yanlış yerden ayırabilir. Kimi zamanlarda da yanlış hecede yanlış vurguyu yapar. Bunun sonucunda da konuşmada farklılıklar gelişmeye başlar.

Bir Kafa Travması İle Yeni Bir Dil Öğrenmek Mümkün mü?

Aslında keşke olsaydı. Ancak elbette bu mümkün değil. Sonucunda yukarıda aktardığımız sendrom yeni bir dil öğrenmekle ilgili değildir. Bugüne kadar görülen vakaların hiçbiri birdenbire yeni bir dil konuşmaya başlamamıştır. Yabancı aksan sendromuna sahip kişiler, yabancı bir aksanın tüm özellikleriyle konuşmazlar, ancak konuşma tarzlarında sanki farklı bir aksana sahipmiş gibi görünmelerini sağlayacak kadar çok şey vardır.

Tazmanya doğumlu Avustralyalı Leanne Rowe geçirdiği bir trafik kazasından sonra bu sendromu geliştiren bir başka örnektir. Kazadan sonra ana dili olan ve temiz bir aksanla konuştuğu İngilizceyi, çok ağır bir Fransız aksanıyla konuşmaya başlamıştı. Aslında mevcut vakalar arasında Fransız aksanı ile konuşmak yaygın bir olgudur. Bunun nedeni ile ilgili yapılan araştırmalar da ilginç bir sonuca ulaşmıştır.

Bir çalışmada katılımcılardan yabancı aksan sendromlu bir kişinin hangi aksana sahip olduğunu düşündüklerine karar vermelerini istenecekti. Dörtte biri Fransız, dörtte biri Afrikalı ve diğerleri İtalyan, Çin, İspanyol, Alman aksanı olduğuna karar verdi. Öyle görünüyor ki, karşımızdaki kişinin aksanını algılama biçimimiz kişiden kişiye değişiyordu.

Bir dinleyicinin bir kişinin hangi aksana sahip olduğunu düşünmesi aslında, o kişinin o dil ile sahip olduğu deneyimlere de bağlıydı. Bu nedenle yabancı aksan sendromu olan birçok kişi tek bir aksana sahip olarak tanımlanmamaktadır.

Kalıcı bir tedavi bulunamamış olsa da, yabancı aksan sendromu olan hastalar eski aksanlarını geri kazanmaya çalışmak için sıklıkla konuşma terapisine girerler. Bununla birlikte, ek bir değişiklik olarak, bazı hastaların kendi konuşmalarındaki değişikliği bile duyamadıkları bildirilmiştir. Yabancı aksan sendromunu öğrendikten sonra okumaya Yabancı El Sendromu ile devam edebilirsiniz.


Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu