Isaac Newton’a Göre Dünyanın Sonu 2060 Yılında Gelecek

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi fizikçilerinden biri olarak tanınan Isaac Newton, bilindik bilimsel çalışmalarının yanı sıra simyaya da ilgi duymaktaydı. Uzun bir süre dokunduğu her nesneyi altına dönüştüreceğine inanılan felsefe taşını bulmak için araştırmalar yapmıştı. Ayrıca İncil’in evrenin varoluşuna dair gizli mesajlar içerdiğini düşünüyor ve bunu çözmek için çalışmalar yapıyordu.

Isaac Newton, Kıyamet’in 2060 yılında, “Kutsal Roma İmparatorluğu” nun kuruluşundan tam 1260 yıl sonra geleceğine inanıyordu.

Jerusalem Hebrew University’de sergilenen 1704 yılından günümüze ulaşan mektupta Newton, kıyametin kopacağı zamanı belirlemek için Daniel Kitabı‘nı kullanmış.

Mektubunda,  “İncil’e göre, dünya 2060 yılında sona erecek. Belki daha erken de kıyamet kopabilir; ancak bunun olması için herhangi bir neden görmüyorum” cümlelerine yer veren Newton, mektubuna, “bu söylediklerim dünyanın kesin olarak ne zaman son bulacağını kanıtlamaz; ancak insanların yaptığı düşüncesizce tahminlere son verir, tahminleri başarısız olduğunda insanlar kutsal kehanetlere yönelir” şeklinde devam etmiş.

1930 yılında açık artırmayla satışa çıkarılmadan önce 250 yıl boyunca bir garajda bulunan belgeler 1969 yılından beri İsrail Ulusal Kütüphanesi’nde muhafaza ediliyor.

Newton’un, Daniel Kitabı’nın hangi sözlerinden etkilenerek bu tahmini yaptığı bilinmese de,  21 Aralık 2012, daha sonrasında 23 Eylül 2017 derken yeni bir tarih var daha önümüzde bekleyip görmemiz gereken anlaşılan…

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı