Evreni Anlamak, En Büyükten En Küçüğe: Karadelik

Uzay zaman, madde veya ışık fark etmez cisimlerin etrafında bükülürler. Einstein’ın anladığı uzay zaman budur. Bunu ispatlamıştır.

Stephan Hawking ise büyük ölçeklerde karadeliklerde olduğu gibi çökmenin kaçınılmaz olduğunu matematiksel formüllerle ispatladı. Yani Einstein’ın teorisinin genişletilmesi gerekiyordu.

Bir karadelik oluşması için muazzam büyüklükte yıldız gerekir. O kadar büyük kütlenin kendi çekirdeğine çökmesiyle oluşurlar.

Örneğin güneşimizin karadelik olması için onun yaklaşık 5-6 km lik bir küreye sıkıştırabiliyor olmamız gerekir. Veya dünyayı tüm içeriğiyle beraber yaklaşık bir portakala sığdırmak gerekir.

Ama evrendeki karadeliklerin çoğu güneşten çok daha büyük yıldızlardan doğmuştur. Böyle doğan karadeliklerin radyasyon sıcaklığı, yani Hawking sıcaklığı mutlak sıfırın on milyonda biri kadar sıcak olmalıdır.

Karadeliklerde geri dönmenin imkânsız olduğu bir de sınır vardır ve buna Karadelik ufku denir. Işığın bile buradan kaçamadığı bir sınır.

Stephen Hawking 1975’de karadeliklerin buharlaştığını, hatta buna mecbur olduklarını keşfetti. Bu ispatlandığında muhtemelen biri Nobel’i hak etmiş olacak.

Y.Emir Emirmahmudoglu 

Matematiksel

Emir Emirmahmudoglu

Y.Emir Emirmahmudoglu 1973 K.Maraş doğumlu, İTÜ’de Matematik ve mühendislik okuduktan sonra, Ankara Üniversitesinde Hukuk okudu. Uzun yıllar Ankara ve İstanbul’da dershanelerde Matematik, Fizik ve Felsefe öğretmenliği yaptı. Amsterdam’da Vrije Universiteit’da Yapay Zeka eğitimi aldı ve hali hazırda yeniden burada Matematik öğretmenliği okuyor. Rotterdam’da yaşıyor. Halen evreni ve varoluş sorunlarımızı düşünmekten büyük zevk alıyor. Ve bu zevki çocuğu da dahil tüm çocuklara aşılamak istiyor. -Vicdan ve matematiğin doğru orantılı olduğuna inanıyor...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mükemmel bir çalışma , tebrikler.
    Çok zor konuları basite indirgeyip zevkli bir şekilde anlatmışsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert
Kapalı