Kişisel Gelişim

Daha Verimli Öğrenmenizi Sağlayacak 8 Bilgi

Günümüzde, bilgiye erişim artık parmaklarımızın ucunda çoğunlukla. Ancak bu bilgilerin bir kısmını deneyimlerimizle birleştirerek içselleştirebiliyor olsak da, bir çok bilgiyi kısa süreli hafızamızdan uzun süreli hafızamıza transfer edebilmemiz mümkün olmuyor, yani unutuyoruz.

Kısa süreli hafızanın, nam-ı diğer iş­leyen belleğin beynin not defteri gibidir. Bilgiyi yakalanıp işe yarar hale getirilmesini sağlar. Bir şeye odaklandığımızda ya da bilişsel bir çaba gerektiren gö­revleri yerine getirirken bu belleği kullanırız.

İşleyen belleğin iyi bir performansla çalışması, yüksek zekâ seviyesine sahip olmaktan ya da entelektüel ve akademik açıdan bilgiyle donanmaktan daha önemli. Ve bu sistemi geliştirmek de mümkün.

Bu yazıda, bu konuda yapılan araştırmalardan derlenmiş, size yardımcı olabilecek 8 bilgiyi bulabilirsiniz.

Verimli Bir Öğrenme Deneyimi İçin

1- Parçalar halinde öğrenin

Diyelim ki, gitar çalmayı öğrenmek istiyorsunuz. Gitar çalmaya yeni başladığınızda da, tek seferde Rodrigo’nun gitar konçertosunu öğrenmeyi ve doğru bir şekilde çalmayı tabii ki umut etmiyorsunuzdur.

Yapılan araştırmalara göre, küçük hedefler halinde parça parça öğrenmek ve bütün bu öğrenilenleri birleştirmek, bütün bir yeteneğin kazanılmasını kolaylaştırıyor.

Gitar örneği üzerinden devam edecek olursak, gitara başladığınızda ilk olarak birkaç akor öğrenip, bu akorların seslerini ayrı ayrı ve doğru bir şekilde çalmaya başlayıp daha sonra bu akorlar üzerinden doğru ritmde şarkılar çalmayı öğrenmek çok daha faydalı olabilir.

2- Çoklu Görevden (multitasking) kaçının

Birçok insan, insan beyninin 2 farklı göreve aynı anda eşit dikkati ayıramayacağının farkında. Fakat insanların çok azı bu bilgiyi öğrenme süreçlerinde kullanıyor.

İlk maddede, bir yeteneği kazanırken özellikle küçük parçalar halinde öğrenmenin faydalı olacağını söylemiştik. Burada önemli olan nokta ise, her bir küçük parçaya ayrı ayrı bütün enerjinizi ayırmanız gerektiğidir.

Eğer dikkatiniz dağılırsa, orijinal görevinize yeniden dikkatinizi toplamanız, kabaca 25 dakika sürüyor.

Birçok şeyi aynı anda öğrenmeye çalışırsanız, zamanla farklı konseptleri ya da yetenekleri yarım yamalak öğrenmiş oluyorsunuz ve herhangi bir alanda uzmanlaşamıyorsunuz

3- Kağıt kalem ile not alın

Eğer bilgiyi anlamaya çevirmek istiyorsanız, yapılan araştırmalara göre, o bilgiyi kağıt kalem ile not almanız faydalı olabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre, kalem kağıtla not alan öğrenciler, bilgisayarlarına not alan öğrencilere göre daha iyi öğreniyorlar.

Bulgular, kağıt kalem kullanarak not alan öğrencilerin, olguları daha iyi hatırladıklarını, karmaşık bilgileri daha iyi sınıflandırdıklarını ve bilgiyi daha iyi birleştirdiklerini gösteriyor.

4- Hata yapmaktan korkmayın

Öğrenme; denemek, yanılmak ve nerede hata yaptığınızı bulmaktan geçer. 2014 yılında motor öğrenme üzerine yapılan bir çalışmanın bulgularına göre, beynimiz de hatalarımızı kaydediyor. Dolayısıyla daha sonra bu hafızalarımızın üzerinden geçip daha iyisini yapmamız mümkün.

Başarıya giden yolda hata yapmaktan çekinmeyin. Hatalarınızı öğrenme sürecinizin bir parçası olarak gördükçe ve üzerinde düşünmek için efor sarf ettiğiniz sürece, size yeni bakış açıları kazandırdıklarını ve olaylara geniş bir çerçeveden bakmaya başladığınızı fark edeceksiniz.

5- İyimser bir bakış açısı edinin

Pozitif psikoloji üzerine on yıllardır yapılan araştırmaların bulgularına göre, eğer bir konuya açık fikirli yaklaşıyorsak ve gelişmemiz için yeterli alanı o konuya ayırıyorsak daha başarılı olabiliyoruz.

Öğrenememiş olmak ya da hatalar yapmak bir ölçüt değildir.

verimli öğrenmek

6- Bilinen Konseptleri Bilinmeyenler İçin Kullanın

Eğer bir birey, bir konuyu anlamakta zorluk çekiyorsa, halihazırda bildiği başka bir konu yardımıyla daha rahat öğrenmesi sağlanabilir. Örneğin matematikteki eğimi öğrenmekte zorluk çeken bir bireye, eğim kavramı futboldaki falsolu serbest vuruş üzerinden anlatılabilir.

Kafa karıştırabilecek kavramları öğrenmede oldukça faydalı olan bu pratiklere bağlantılı öğrenme adı veriliyor.

7- Öğrendiklerinizi başkalarına da öğretin

Başlıktaki durum, ‘protégé effect’’ yani kabaca yardım etme etkisi olarak adlandırılıyor. Daha önce öğrendiğiniz bir konsepti kendi kelimelerinizle sunduğunuz zaman yalnızca o konudaki uzmanlığınızı aktarmakla kalmıyorsunuz, aynı zamanda o konu üzerindeki kavrayışınızı da arındırıyorsunuz.

Öğrencilerin genel olarak canını sıksa da, öğrendikleri kavramları kendi kelimeleri ile ifade etmeleri, öğrenmenin pekişmesi için oldukça faydalı olabiliyor.

8- Çocuklar gibi düşünün

Aslında öğrenme beynin doğasında var. Ancak zaman içinde öğrenme becerimiz fizyolojik değil, psikolojik nedenlerden dolayı zayıflıyor. Yetişkinler, biriken bilgi ve deneyimlerine güvenerek yeni bir şeyler öğrenmeye daha az heves duyuyor.

Nevada Üniversitesinden Gabriele Wulf un araştırmasında, yetişkinlerin öğrenirken detaylara dikkat ettiği, çocuklarınsa detaylarla ilgilenmeyip deneyimin kendisine karşı coşku gösterdikleri görüldü. Görünen o ki bir çocuk gibi deneyimin kendisinden zevk alarak öğrenme yöntemi çok daha başarılı.

Öğrenmeye devam edelim: Öğrenmede Kalıcılığı Sağlamak – Dale Yaşantı Konisi

Matematiksel

Kaynak
"Beynininizi Nasıl Hacklersiniz?", , Popular Science, Aralık 2016Daha Verimli Öğrenmenizi Sağlayacak 7 Bilgi

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu