ZİHİN AÇAN YAZILAR

Beyinlerimiz İçin 4 Dakika 33 Saniye Sessizlik

Temelde öğretmenler, öğrencilerine öğrettiklerinin ve yaşattıklarının sadece bir test için akıllarında kalmasını değil, gelecekte ihtiyaç duydukları bir anda kullanabilecekleri bir bilgiye dönüşecek hale gelmesini arzular. Peki ama neyi gerçekten hatırlarız?

Örneğin neden bisiklete binmeyi asla unutmayız?

Geçtiğimiz günlerde biri, gittiğim okulda en sevdiğim dersin hangisi olduğunu sordu bana. Yazıldıkları tarihi dönem bağlamında dinlediğimiz ve üzerinde konuştuğumuz büyük senfonilerin olduğu müzik dersini hatırladım.

Ben şarkıcı Bruce Springsteen’in büyük bir hayranıyım ve neredeyse bütün şarkılarının sözlerini ezbere bilirim. Ayrıca okuldaki müzik derslerim sayesinde Beethoven’ın 5 ve 9’uncu senfonileri (ki ikincisinin bilmediğim bir dil olan Almanca sözleri var), Mussorgsky’nin “Bir Sergiden Resimler” ve Vivaldi’nin “Dört Mevsim” eserlerinin tüm sözlerini ezbere bilirim.

Ama o okulda tanıştığım bir senfoni var ki, özellikle beyinlerimizle yakından ilgili ve çok akılda kalıcı. Öğretmenler, öğrenciler ve ebeveynler olarak hayatlarımızda daha fazla dinlememiz gereken bir eser bu.

1952 yılında John Cage tarafından bestelenenen 4’33’’ isimli eser (4 dakika 33 saniye) üç hareketle çalınıyor. Aşağıda dinleyebilirsiniz:

Beyinlerimiz hiç durmadan çalışır, uykumuzda bile. Ancak arayı kapatmak, düşünmek ve ölçüp tartmak için zamana ihtiyaç duyar. Ama ne biz öğretmenler, ne de öğrenciler ya da hayat beyne bu “arayı kapama” zamanını vermez.

Bir öğrencinin beyninin sınıfta, öğle yemeğinde, bahçede ya da sosyal medya aracılığıyla ne çok bilgiye maruz kaldığını hiç merak ettiniz mi?

Beyinlerimiz sürekli bilgiye maruz kalıyor, bilgiyi filtreliyor ve fazla kısımlarını atıyor ve sürekli karar veriyor. Beyinlerimizi sakinleştirmek için Bruce Springsteen’in ya da sevdiğimiz başka bir şarkıcının sözlerine ihtiyacımız yok.

Her gün 4 dakika 33 saniyelik sessiz bir senfoniye ihtiyacımız var. İçinden yeni fikirlerin doğabildiği, fırsatların değerlendirilebildiği ya da anlık huzurun bulunabildiği sessiz bir senfoni gerekiyor hepimize. Beyinlerimiz bunu hak ediyor.

Üstelik bilimsel araştırmalar da böyle bir senfoninin hepimiz için iyi olduğunu gösteriyor.

4’33” fikrini pedagojik uygulamanızın kalıcı bir parçası haline getirmek çok önemli.

Öğrendikleri şeyler üzerine kafa yormak, kendilerine koydukları hedefleri ve mevcut gelişimlerini değerlendirmek ve öğrenmeyle ilgili şu anki güçlü yönlerini ve zayıf yönlerini görmelerini sağlamak için öğrencilere zaman verelim. Ya da daha iyisi, öğretim uygulamalarımızın içine sessizliği de dahil edelim.

Başlangıçta öğrencilerin çoğunu çıldırtacak gibi olsanız da, muhtemelen senfoninin her hareketini takdir etmeye ve memnunlukla karşılamaya başlayacaklardır.

Size zorlu bir hedef öneriyorum: 4 dakika 33 saniyeyi bir şeyler öğretme ve öğrenme şeklimize ve yaşamımıza daha fazla katalım. Sözleri basit, melodisi akılda kalıcı ve hepimizin rahatlıkla çalabileceği bir senfoni bu. Sessizlik.

Kaynak: https://www.edutopia.org/discussion/433-four-minutes-and-thirty-three-seconds-what-our-brains-need

Yazının ilk yayınlandığı yer: http://www.egitimpedia.com/beyinlerimizin-ihtiyaci-olan-sey-433-dort-dakika-otuz-uc-saniye/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu