Fizik

Kafa Dinlemek İsterseniz Dünyanın En Sessiz Odasına Buyurun

Bazen istediğimiz sadece yalnızlık ve sessizlik olur. Ancak bunu dileğimiz zamanlarda tam olarak ne kadar sessizlik istediğimizi düşünmemiz lazım. Dünyanın en sessiz odası bu noktada size farklı bir deneyim sunabilir…

ABD‘nin Minneapolis Eyaleti’ndeki Orfield Laboratuvarı‘ndan bilim insanları, bu konu üzerine yürüttükleri çalışma sonucunda bizi bambaşka bir ‘sessizliğin’ varlığından haberdar ediyor. 

Bilim insanlarının LED lambaları gibi çeşitli ürünlerin ürettiği ses miktarını ölçmek için tasarladığı ‘sessiz oda‘, bambaşka bir deneyimin ve oldukça ilginç bilgilerin de kapısını araladı. Burası artık dünyanın en sessiz odası olarak biliniyor.

Ortamdaki ses miktarı veya ses şiddetini tarif etmek için sıklıkla kullanılan birim desibel (dB)‘dir. Genelde ‘sessiz‘ olarak tanımladığımız ortalama bir odada ise ses şiddeti 30 desibel civarındadır.

İnsan kulağı ise 0 – 140 dB arası sesleri rahatlıkla duyabilir. Bu aralığın dışında kalan ses şiddetleri ise kulağımız tarafından algılanamamaktadır.

Bu da; ‘sessiz‘ olarak nitelendirdiğimiz fakat aslında 30 dB ses seviyesine sahip olan odanın, o kadar da sessiz olmadığı anlamına gelir.

Araştırmalar günlük 85 dB’lik sese günde 8 saat kadar maruz kalmak bizim için güvenli bir sınırdır.

Aşağıda bazı ses kaynaklarının ortalama desibel değerlerini görebilirsiniz.

Orfield Laboratuvarı’ndaki bilim insanları da yaptıkları çalışmada tam olarak bu noktaya odaklandı ve ‘sessizliği’ azami dereceye ulaştırabilecekleri bir oda tasarladılar.

Guinnes Rekorlar Kitabı‘nda girmeyi başaran odalarında ortalama ses düzeyi – 9 dB olarak ölçüldü.

Odada sıfır desibelin altında ses düzeyine sahip bir ortam oluşturabilmeleri, ‘sessizliği’ nasıl sağladıkları ile alakalı.

Buna göre bilim insanları, odanın duvarlarını, tavanını ve tabanını sesi yansıtmak yerine ’emecek’ şekilde tasarlamışlar.

Tasarlanan oda o kadar sessiz ki; içinde bulunduğunuzda kendi organlarınızın çalışma seslerini bile duyabiliyorsunuz. 

Kalbinizin, midenizin ve hatta çok ‘az’ ses üreten kulaklarınızın çalışmasını duymanız mümkün.

Ancak okurken ne kadar ilginç olsa da; odaya girenlerin bu deneyimden pek de hoşnut kaldığını söyleyemeyiz. Zira odada en uzun kalabilen kişinin bile bu ortama 45 dakikadan fazla dayanamadığı belirtiliyor.

Hatta bu odadaki sessizlik, ortamda vakit geçiren bazı kimselerin  halüsinasyon görmesine bile sebep olmuş.

Bilim insanlarının bildirdiğine göre bu ürkütücü deneyimin rahatsız edici sonuçları, ortam karanlık olduğunda daha da katlanılmaz boyutlara ulaşabiliyor.

Tüm bu sonuçlar, sadece odaya giren ve bu deneyimi yaşayan deneklerin gözlemlenmesi ile elde edilmiş.

Anlaşılan o ki odada kapalı kalan bir kimsenin kısa sürede aklını yitirmesi işten bile değil…

Kaynak: https://www.seeker.com/worlds-quietest-room-will-drive-you-crazy-in-30-minutes-1765731268.html

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.