Green Bank: Wifi Kullanmanın Yasadışı Olduğu Bir Yer

Günümüzde Wifi kullanmadığımız neredeyse 1 saatimiz bile artık yok. Sosyal medyadan uzaklaşmak isteseniz bile bir film izlemek ya da müzik dinlemek istediğiniz zaman bir biçimde internet bağlantımız yine işin içine giriyor. Peki ya Wifi kullanmanın yasak olduğu modern bir kasabada yaşasaydınız. Sizce yaşam nasıl olurdu?

Wifi olmaması ve modernite kelimeleri yanyana pek mümkün değil gibi gözükse de aslında böyle bir yer var. Batı Virginia’nın dağlık arazisindeki Green Bank köyü, Amerika’nın en sessiz yeri. Çünkü burada kablosuz elektronik aletler tamamen yasaklanmış durumda. Elbette bu insanların telefonları var ama bunu genelde saat ya da hesap makinesi amaçlı olarak kullanıyorlar. Çevrimiçi olmak gerektiğinde de çok yavaş çalışan sabit bir bilgisayardan girebiliyorlar. Tüm bunları nedeni de bir teleskop.

Green Bank Teleskobu Bir Kasabanın Sessizliğe Bürünmesine Neden Oldu

Green Bank Teleskopu (GBT), dünyanın en büyük yönlendirilebilir radyo teleskopu. Teleskobun 100 metre­lik çanağı vadinin hemen her yerinden görülebiliyor. Bu teleskobun amacı da, uzayın en ücra nokta­larından yayılan son derece zayıf radyo sinyallerini yakalamak.

Burası, 1958’de Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk ulusal radyo astronomi gözlemevi olarak açıldı ve günümüzde önemli bir tesis olmaya devam ediyor. Açılışından bu yana, Green Bank’ta yapılan keşifler uzay hakkında bildiğimiz bilgileri daha öteye taşıdı. Burada bulunan teleskoplar, karadelikler, pulsarlar, yerçekimi dalgalarının gözlemlenmesi gibi pek çok önemli keşfe ev sahipliği yaptı. Eylül 2019’da, araştırmacılar şimdiye kadar tespit edilen en büyük nötron yıldızını ortaya çıkardı.

Green Bank ayrıca dünya dışı akıllı yaşam (SETI) araştırmasının doğduğu yer. Kısacası bu teleskop çok da sıradan özelliklere sahip değil.

Green Bank teleskobu; Paraziti en aza indirmek amacıyla, Ulusal Radyo Sessiz Bölgesi’ndeki kasabalarda güvenilir cep telefonu hizmeti ve hızlı Wi-Fi erişimi yok. 

1960 yılında Frank Drake, ABD hükümeti tarafından dünya dışı akıllı yaşam aramak için ilk girişim olan Ozma Projesi’ni burada başlattı. Ayrıca, bizim dışındaki dünyalardaki yaşam olasılığı hakkındaki ünlü denklemini de burada yazdı. Bütün bunlar bu güzel kasabanın üzerindeki gökyüzünü dinleyerek başarıldı. Bunun içinde gerekli olan elbette sessizlik. 1958 yılında bu önemli bölgeyi elektromanyetik girişimden korumak için Ulusal Radyo Sessizlik Alanı oluştur­uldu. Dolayısıyla, elektromanyetik dalgalarla çalışan cep telefonu, televizyon ve radyo gibi aygıtlar, 33700 kilometrekarelik bir alan içinde kısıtlı ve Green Bank Teleskobunu merkez alan 16 kilometreka­relik alanda ise tümüyle yasak.

Sessizlik Giderek Azalıyor

Green Bank İlköğretim Okulu’nda oynayan çocuklar

Bölge sakinleri elbette dünyadan soyutlanmış değil, internet ve TV erişimleri var, ama kablolu. Ancak yeni nesil için bu yeterli değil. Bu nedenle yetkililer bölgenin her geçen gün biraz daha sessizleştiğini dile getiriyorlar. İlerleme durdurulamadığı için gözlemevi yenilikçi çözümler araştırıyor. Bir yandan halkı eğitmek için ellerinden geleni yaparken, teknik arayışlara da devam ediyorlar.

İnternetin yokluğunda çocuklar genellikle kitap okuyarak zaman geçirmeyi tercih ediyor.

Bölgede halen Yaklaşık 15 milyon Amerikalı yaşıyor. Buradaki doğup büyüyen çocuklar internetin eksikliğini hemen hemen hiç hissetmiyor. Okula gidiyor ve sonrası için arkadaşları ile yüz yüze gerçek iletişim kuruyorlar. Sosyal medyaya bağlı kalmak yerine, genellikle ailelerine çiftlik işlerinde yardımcı oluyorlar.

Green Bank sakinlerinin çoğu, sessiz bölgenin dışındaki günlük yaşamı bilmese de, şehir gürültüsünden kaçmak isteyen bir grup insanı bu bölge kendine çekiyor. Son dönemlerde şehir hayatından vazgeçip buraya yerleşmeyi tercih eden bir çok aile mevcut. Vücutlarının elektromanyetiğe karşı aşırı duyarlı olduğuna inanan bazı insanlar, modern toplumdan kaçıp soluğu Green Bank köyünde alıyor. Çünkü onlar için elektromanyetik alanlar yaşanamaz yerler. Bunun sonucunda da kasaba giderek kalabalıklaşıyor. Bunun sonucunda da bölgenin ne süre daha sessizliğini koruyacağı merak konusu olmuş durumda.


GÖZ ATMAK İSTERSENİZ


Kaynaklar ve İleri Okumalar:

  • WiFi Is Illegal in This American Town. (And Yes, People Actually Live There.); yayınlanma tarihi: 28 Ekim 2019; Bağlantı: https://www.popularmechanics.com/
  • No Cell Signal, No Wi-Fi, No Problem. Growing Up Inside America’s ‘Quiet Zone’; yayınlanma tarihi: 6 Mart 2020; Bağlantı: https://www.nytimes.com/

Dip Not

Matematiksel, tamamen gönüllü bir ekip tarafından 2015 yılından beri yürütülen, Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmayı hedefleyen, öğretmenler tarafından kurulmuş bir bilim platformudur. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bu Yazılarımıza da Göz Atınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu