MATEMATİK

Beatles’ın Gizemini Matematikle Çözmek

Beatles’ın tek bir notasının sırrının açıklanması 45 yıldan fazla sürmüştür. Müziğin yarattığı tınıyı matematik çözmüştür.

Beatles’ın 1964 yılında yaptığı “A Hard Day’s Night” adlı şarkıyı bilenler olacaktır. Grubun görece daha az dinlenen şarkılarından biri olan bu şarkı belki de müzik tarihinin en büyük gizemlerinden birini 45 yılı aşkın bir süre taşımıştır.

Şarkının gizemi girişindeki bir saniyelik bir notadadır. Grubun gitaristleri George Harrison, John Lennon ve Paul McCartney gitarlarına hafifçe dokunarak bir ses çıkarırlar, kısa bir sessizlikten sonra ise şarkı başlar.

Bir akorun nasıl bir gizem olabileceğini merak ediyor olabilirsiniz, aslında bu merakınızda pek de haksız sayılmazsınız.

Belki, müzik teorisi eğitimi almış herhangi bir kimse, belirli bir sesi oluşturmak için hangi notaların birbirine uyduğunu anlayabilir?

Ancak bu o kadar kolay değildi…

Zaman içinde bu akor sadece bir gizem değil, Beatles taraftarları ve müzisyenleri arasında favori tartışma konusu haline geldi.

Önceleri Beatles hayranları George Harrison’un on iki telli Rickenbacker gitarını, John Lennon’un altı telli gitarını ve Paul McCartney’in basgitarını bir araya getirerek o sesi çıkarmaya çalıştılar. Fakat olmadı…

Daha sonra müzik uzmanları konuya el attı.

Stüdyolarda en gelişmiş tekniklerle aynı ses çıkarılmaya çalışılır. Ne yazık ki onlar da başarılı olamadılar. Şarkının giriş notası tüm denemelere rağmen aynı tınıda oluşturulamadı ve 45 yıl boyunca gizem sürdü.

Rock’n Roll tarihinin bu en efsanevi notası, Kanada’da Dalhousie Üniversitesi’nde matematik profesörü ve kendisi de bir müzisyen olan Jason Brown’un dikkatini çekti devamında.

Fakat o notanın esrarını çözmek için herkes gibi eline 3 adet gitar almadı.

Müziği, matematik yardımıyla çözmenin bir yolu olup olmadığını düşünmeye başladı.

19.yüzyılın büyük Fransız matematikçilerinden Joseph Fourier’ın “Fourier dönüşümü” adlı formülünü aldı ve bilgisayar laboratuvarına girdi.

Jason Brown formülü ve gelişmiş bilgisayar yazılımlarını kullanarak Beatles’ın giriş akorunu yapı taşlarına ayırdı önce. George, John ve Paul’ün gitarlarından çıkan notaları ayrı ayrı su yüzüne çıkardı. Fakat notaları birer birer ayrıştırırken hayret verici bir gerçekle daha karşılaştı.O güne kadar kimsenin fark edemediği dördüncü bir enstrüman vardı ortada.

Muhtemelen Beatles’ın kompozitörü George Martin tarafından çalınan dördüncü bir enstrüman da işin içine dahildi: Fa notasına basan bir piyano!

Beatles’ın tek bir notasının sırrının açıklanması 45 yıldan fazla sürmüştür. Müziğin yarattığı tınıyı matematik çözmüştür.

Bu arada hangi şarkıdan bahsedildiğini hatırlayamayanlar için buraya da ekleyelim videosunu…

Başlangıca dikkat…

Kaynaklar:

https://globalekonomikmonitor.blogspot.com.tr/2012/07/fa-notasna-kim-bast.html

http://www.abc.net.au/news/science/2017-11-05/a-hard-days-night-how-mathematics-revealed-beatles-secret/9093348

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu