İlginç Sorular ve Bulmacalar

1869 Yılı MIT Giriş Sınavı Sorusu

19. yüzyılın sonları Charles Darwin ve James Clerk Maxwell’in, Thomas Edison ve Alexander Graham Bell’in zamanıydı. Bilim ve teknolojinin altın çağıydı. Bu nedenle, o dönemin en iyi teknik üniversitelerinden birine girmenin ne kadar zor olduğunu merak edebilirsiniz. Bu videoya göre cevap? Çok zor değil.

Amerika’nın ve dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) iç savaşın bitiminden hemen sonra, 1865 yılında açıldı. Fikir, gittikçe artan bir endüstriyel ekonominin taleplerini karşılamak için politeknik üniversite yaratmaktı. 1865’te sadece 15 öğrenci kaydoldu. Öğrenim ücreti yıl boyunca 100 dolardı. Resmi bir giriş sınavı yoktu. 1869 yılında yapılan bu ve benzeri sınavların bu nedenle amacı kalabalıklar arasında eleme yapmak değil daha çok okula girecek olan kişilerin temel becerilerini ölçmekti.

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan MIT’de, 1869 yılı üniversite sınavı cebir soruları. Bu arada 4 farklı alanda sınav yapıldığını belirtmek gerek: Cebir, İngilizce, Aritmetik ve Geometri.

MIT’nin günümüzdeki durumunu düşündüğümüzde geldiği nokta gerçekten takdir edilesi. Yukarıdaki görselde inceleme şansınız olan sorular birçoğumuz için çok kolay. Günümüz sınav sorularının karmaşıklığını düşününce, nerede o geçmiş yıllar diye hayıflanmamak elde değil. Ortaokul seviyesinde dört işlem ve temel cebir becerisine dayalı bu sorulardan birinin çözümünü beraber yapalım.

Sorulardan Birini Detaylı İnceleyelim

e – (√(e + 1) + 2) + (e – ∛e)√(e – 4) işleminin sonucu e=8 için kaçtır? Evet bu bir işlem önceliği sorusu ve yapmamız gereken tek şey e gördüğümüz her yere 8 sayısını yazmak. Ancak konu işlem önceliği olunca halen kafa karışıklığının yaşandığını şaşırarak gözlemliyoruz. Hatta geçtiğimiz aylarda bu konu ile de ilgili şu yazımızı kaleme almak zorunda kalmıştık. Sorunun çözümüne geçersek…

  • 8– (√(8 + 1) + 2) + (8 – ∛8)√(8 – 4) = 8 – (√9 + 2) + (8– 2)√4 = 8 – (3 + 2) + (6).2= 8 – (5) + 12 = 3+ 12 =15

Şaşırtıcı derece de kolay değil mi, işlem sırasını iyi biliyorsanız elbette.

Kaynak: This Is What an 1869 MIT Entrance Exam Looks Like: Could You Have Passed the Test?; http://www.openculture.com

Ana sayfa » MATEMATİK » İlginç Sorular ve Bulmacalar » 1869 Yılı MIT Giriş Sınavı Sorusu

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu