Anasayfa » BEYİN JİMNASTİĞİ » 1869 Yılı MIT Giriş Sorusu

1869 Yılı MIT Giriş Sorusu

Zor bir soru olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz…

Amerika’nın ve dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) 1865 yılında açıldı. Bilim teknoloji ve mühendislik alanlarından hemen hemen ilk 5’e girmeyi başaran bu üniversite öğrenci kabulünde çok hassas davranmaktadır. Özgeçmişler, dil puanları, başarılar…

Şimdi aşağıda verilen matematik sorusu birçoğumuz için çok kolay olsa da o dönemlerde MIT’ye girmek için sorulan sorulardan bir tanesi..

Soru: e=8 olmak üzere,

ifadesinin değeri kaçtır?

Biraz karışık ve işlem önceliği bilgisi isteyen bir soru. Hemen çözümü şöyle yapabiliriz. Unutmadan bu tür sorular internet ortamlarında yığınla sorulmaktadır lakin bu kadar zor değil!

Çözüm: “e” gördüğümüz yere “8”‘i koyalım.

olacak. Şimdi hemen düzenleyelim. Zaten sorunun asıl amacı parantez içi, çarpma, toplama önceliklerine yönelik. Adımlar ise şöyle olacaktır.

Buradan da cevap 15 olacaktır. Çok kolay değil mi, işlem sırasını iyi biliyorsanız elbette…

Referans

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.