Anasayfa » VİDEOLAR » Pascal Üçgenindeki Matematiksel Sırlar

Pascal Üçgenindeki Matematiksel Sırlar

Hintli matematikçiler ona Meru Dağı’nın merdivenleri der. İran’da Hayyam Üçgeni olarak bilinir. Çin’de ise Yang Hui’nin Üçgeni adı verilir. Batı dünyası da onu genelde Pascal Üçgeni olarak tanır.

Peki dünyanın her yanından matematikçilerin ilgisini çeken ne var bu sayılar yığınında…

Her ne kadar bundan önceleri olasılıkla beraber anlatıl­mış olsa da, bu alan dışında da birçok ilginç özelliği vardır bu üçgenin. Onu gerçekten olağanüstü kılan şey, onun ma­tematiğin hemen her dalında karşımıza çıkmasıdır. Pascal üç­geninde, oldukça fazla sayıda sayı ilişkisi sergilenmektedir.

Mesela Pascal üçgeninin satırlarındaki sayıların toplamı 2 ‘nin kuvvetlerini verir.

Pascal üçgeninine tam ortadan bir çizgi çekerseniz simetrik iki parçaya ayrıldığını görürsünüz.

Eğer her bir satırdaki sayıyı bir basamak olarak kabul eder­sek, yani 1; 11; 121; 1331…vb 11 ‘in kuvvetlerini bulursunuz.

Üçgensel sayılar, tamkare sayılar, beşgensel sayılar hatta Fibonacci sayıları bu üçgenin içine gizlenmiş ve keşfedilmeyi beklemektedir. Daha bulunacak onlarca ilişki olabilir bu sayı dizininin arasında….

En iyisi biz sözü uzatmayalım ve sizleri aşağıdaki videoyu izlemeye yönlendirelim. Keyifli seyirler ve öğrenmeler…

( Altyazı otomatik açılmaz ise seçeneklerden Tütkçe’yi seçebilirsiniz.)

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir Yorum

  1. Avatar

    Oldukca ilgi cekici ,merak uyandiran konular var. Takip etmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.