Psikoloji

Mukbang Nedir? Neden Bazı İnsanlar Diğer İnsanları Yemek Yerken İzlemekten Hoşlanır?

Yıllar boyunca pek çok tartışmalı internet videosu trendi geldi geçti. İnterneti kasıp kavuran son trendlerden biri de Güney Kore kökenli bir kelime olan ve kabaca “yeme şovu” veya “yeme yayını” anlamına gelen “Mukbang” videoları.

Mukbang Nedir?

İlk videolar Kore kökenli olsa da ilerleyen yıllarda Türkiye dahil, dünyanın pek çok yerinde bu tip videolar çekilmeye ve yayınlanmaya başlandı. Süreç içinde, Youtuber’lar milyarlarca görüntüleme elde etti ve abone topladılar. Bu yayınlar bir çok kişiye rahatsız edici gelse de, birçok mukbang videosu 100 milyon izlenme sayısını aşıyor.

Mukbang Videosu Nedir?

Mukbang, sunucunun izleyiciler için yiyecek tükettiği canlı bir video akışıdır. Yani aslında bu videolarda yayını yapan kişinin yemek yemesini izlersiniz. Tipik bir mukbang videosu, ‘mukbanger’ olarak da bilinen kişinin yemek pişirmesini ve ardından yemesini içerecektir.

Mukbang videolarının içeriği farklılık gösterse de tipik olarak bir videonun teması suşi, makarna veya fast food restoranındaki ürünler gibi belirli bir yiyecek türü etrafında oluşturulmaktadır. Öne çıkan gıdalar yüksek yağlı, yüksek şekerli veya aşırı işlenmiş olma eğilimindedir.

Mukbang Nedir?
YouTube’da “Mukbang” terimi arandığında, büyük miktarlarda farklı türde yiyecekler yiyen insanların yer aldığı 100.000’den fazla video karşınıza çıkacak. Ayrıca bazılarının izlenme sayısı 500 milyondan fazla olacak!

Mukbang videoları kimi zaman oldukça eğlencelidir. İçerik oluşturucular yemek yerken hikayeler paylaşır ve şakalar yapar. Ancak birçok izleyicinin bu videoları izleme nedeni sadece eğlence için değildir. Aslında bu tip videolara ilgi duyanlar ile ASMR videolarına ilgi duyanlar çoğunlukla benzer özellikleri taşıyan kişilerdir.

ASMR video oluşturucuları kağıt torbaları buruşturur, saçlarını tarar, tırnaklarıyla sesler çıkartır veya mikrofonlara fısıldar. Hayranlar ise stresi azaltmak, uykusuzluktan kurtulmak ve beyin karıncalanması adını verdikleri garip bir durumu deneyimlemek umuduyla videoları izler. Konu ile ilgili ek bilgileri bu yazımızda bulacaksınız: ASMR Nedir? Günümüzde ASMR Videoları Neden Bu Kadar Popüler?

Mukbang videoları, büyük başarılarına rağmen, örneğin sağlıksız yeme davranışlarını veya yiyecek israfını teşvik ettiği için eleştiriliyor. Bunun neticesinde geçtiğimiz yıllarda Nottingham Trent Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, mukbang videolarının popülaritesinin ardındaki psikolojiyi incelediler. Çalışma sonuçları, mukbang videolarının izleyiciler için hem yararlı hem de incitici psikolojik sonuçlar doğurabileceğini ortaya koydu.

Mukbang Videoları Neden Bu Kadar Popüler?

Mukbang Videoları Neden Bu Kadar Popüler?

Çalışmada bilim insanları, Mukbang videolarının izlenmesiyle ilgili YouTube yorumlarının ve Reddit gönderilerinin niteliksel bir analizini gerçekleştirdi. Yorum yapan bazı kişiler videoların, yalnızlık hislerini azalttığını ve aynı zaman da fazla yeme dürtülerini bastırdığını, dile getiriyorlardı.

Sonucunda, birlikte yemek yemek genellikle ortak bir deneyimdir. Birisi tek başına yemek yemek zorunda olduğu için kendini yalnız hissediyorsa, bu videoları izlemek ona bir topluluk ile birlikte yemek yeme hissi verecektir.

Başka bir çalışma, Mukbang videosunun başarısını neyin belirlediğini analiz etti. Bilim insanları, aşırı yemek yemeyi gösteren videoların, diğer videolara göre önemli ölçüde daha sık izlendiğini buldu. Üstelik videoda tüketilen gıdalar sağlıksız ise bu tip videoları izlenme sayısı da artıyordu.

Bir araştırmada da, 604 Türk Mukbang hayranından birçok anketi doldurmaları istedi. Katılımcıların yüzde ikisi Mukbang videolarını her gün dört saat veya daha fazla izlediklerini belirtti. Bilim insanları, sorunlu Mukbang izlemenin genel olarak sorunlu YouTube izlemeyle ilişkili olduğunu buldu.

Mukbang’la İlgili Sorun Nedir?

Günün sonunda insanları mukbang izlemeye motive eden çok sayıda neden var gibi görünüyor. Bununla birlikte, bu tip videoları izlemek, düzensiz beslenme veya izolasyon duygularıyla başa çıkmada önerilen bir strateji değildir. Başlangıçta bazı iyi hissettiren duygular yaratsa da uzun vadede zararlı olma potansiyeli vardır.

Bu tip içerikle çok sık etkileşimde bulunmak, gerçekçi yiyecek porsiyonlarının neye benzediği veya neyin aşırı yeme olayı olarak nitelendirildiği konusundaki düşüncenizi bozma potansiyeli taşır. Bu videolar, sisteminizi çok fazla yiyecekle doldumanın rahatsız edici gerçeklerini göstermez.

Ayrıca çoğu mukbanger’ın çekimler arasında yiyecekleri tükürdüğü neredeyse garantidir. Bu da, başlı başına modellenecek bir yeme davranışı değildir. Youtube videoları izlemek elbette eğlenceli bir faaliyettir. Ancak özellikle neyin tüketildiği konusunda bilinçli bir yaklaşım önemlidir. Ayrıca göz atmak isterseniz: Duygusal Yeme Nedir? Neden Canımız Sıkıldığında Sürekli Yemek Yeriz?


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • Why Do Some People Enjoy Watching Other People Eat?. Yayınlanma tarihi: 23 Ekim 2022. Kaynak: Psychologytoday. Bağlantı: Why Do Some People Enjoy Watching Other People Eat?
  • What Is The Psychology Of Mukbang Watching?. Yayınlanma tarihi: 2 Eylül 2023. Kaynak: Scienceabc. Bağlantı: What Is The Psychology Of Mukbang Watching?
  • Kang E, Lee J, Kim KH, Yun YH. The popularity of eating broadcast: Content analysis of “mukbang” YouTube videos, media coverage, and the health impact of “mukbang” on public. Health Informatics J. 2020 Sep;26(3):2237-2248.
  • Kircaburun K, Balta S, Emirtekin E, Tosuntas ŞB, Demetrovics Z, Griffiths MD. Compensatory Usage of the Internet: The Case of Mukbang Watching on YouTube. Psychiatry Investig. 2021 Apr;18(4):269-276.
  • Strand M, Gustafsson SA. Mukbang and Disordered Eating: A Netnographic Analysis of Online Eating Broadcasts. Cult Med Psychiatry. 2020 Dec;44(4):586-609.

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu