Tıp ve Sağlık

Ozempic: Sosyal Medyada Popüler Olan Kilo Verme İlacı Söylendiği Gibi Bir Mucize mi?

Kilo sorunu olmayanlar farkına varmamıştır. Ancak şu aralarda dünyada mucize bir ilaç bir çok kişiye umut dağıtıyor. Yeni bir ilacın bu kadar ilgi görmesi nadirdir. Öte yandan, bir ilacın minimum çabayla güvenli ve hızlı kilo kaybına neden olması daha da nadirdir. Bahsedilen bu mucize ilacın adı ise Ozempic.

Mucize İlaç Ozempic: Bir Sonraki Popüler Kilo Verme İlacı Obeziteye Son Verecek mi?

Bir yıl önce çoğu insan, yaklaşık on yıl önce Ozempic markası altında tip 2 diyabeti tedavi etmek için geliştirilen bir ilaç olan semaglutide’i duymamıştı. Daha sonra bu ilaç 2021 yılında ABD’de Wegovy adı altında zayıflamaya yardımcı olarak onay aldı. İlacın insanların vücut ağırlığının yüzde 15’ini kaybetmesine neden olacağı ileri sürüldü.

Kısa süre içinde bu ilacın Hollywood yıldızlarının kilo verme sırrı olduğu söylemleri etrafta dolaşmaya başladı. Bu spekülasyon, ilacın kilo vermeye yönelik mucizevi bir ilaç olarak TikTok’ta popülaritesinin artmasına neden oldu. Ancak kimileri de bu sonuçlara şüphe ile yaklaşıyor. Sonucunda benzer mucize ilaçlar ile daha önce de karşılaştık. İnsanlar kilolarına kafayı taktıkça, bu soruna çözüm vaat eden ilaçlar ve yöntemler her daim ilgi görüyor.

Mucize İlaç Ozempic Nedir?

Mucize İlaç Ozempic: Bir Sonraki Popüler Kilo Verme İlacı Obeziteye Son Verecek mi?
Glukagon benzeri peptid 1 (GLP-1) ilacı Ozempic, 2017 sonlarında tip 2 diyabetli yetişkinlerde kullanılmak üzere FDA onayı aldı. Ancak son zamanlarda başka nedenlerden dolayı manşetlerde yer alıyor.

Ozempic GLP-1 adlı bir hormonu taklit ederek çalışıyor ve kan şekeri düzeylerini etkili bir şekilde düşürüyor. Ancak bu ilaç aynı zamanda beyindeki açlık sinyallerini de ayarlayarak insanların kendilerini tok hissetmelerine veya genel olarak yemeğe karşı ilgisiz olmalarına neden oluyor. Zaten zayıf olan ve kilo vermek isteyen insanlar için bu ilacı popüler yapan neden de bu.

En son harika ilaç, şeker hastalarının kan şekeri düzeylerini düzenlemesine yardımcı olmak için icat edildi. Ancak bu ilaç, ciddi kilo kaybı gibi dikkate değer bir yan etkiye de sahipti. İlacı kullanan kişilerden bazıları gerçekten de önemli ölçüde kilo kaybetti.

Ancak Ozempic sağlıksız beslenmeyi ve obeziteyi tedavi etmiyor. Yani kilo verenlerin kilolarını korumaya devam etmesi için bu pahalı ilacı kullanmaya devam etmesi gerekiyor. Eğer ilacı bırakırsanız ya da ilaç değişirse, diyet yapanların yüzde 97’si gibi siz de verdiğiniz kiloları, hatta daha fazlasını geri alacaksınız.

( Bu arada merak edenler için ekleyelim. Türkiye’de eczanelerde kolay bulunmayan ve ancak özel sipariş ile getirilen bu ilacı aylık maliyeti 892 dolar yani yaklaşık 24 bin TL civarındadır.)

Sonucunda vücudunuzun doğal dürtülerini kısıtlamak veya bastırmak tehlikelidir. Bu dürtüler, kişinin iştahını artıran ghrelin hormonu aracılığıyla intikamla geri gelecektir. Ozempic’in dikkate değer bir yan etkisi intihar düşüncesidir. Ancak çoğu kişi için bu yan etkiler ikincil önemdedir.

Ozempic Kullanmak Tehlikeli midir?

Ozempic’in tip 2 diyabetli yetişkinler için doktor tarafından önerilen dozlarda kullanılması güvenlidir. Zaten başlangıçta bu enjeksiyonların yalnızca diyabet için olduğu ve kesinlikle kilo kaybı amacıyla kullanılmaması gerektiği dile getiriliyordu. Ancak ne yazık ki sonradan bu endişelerin ortadan kalktığı görülüyor.

Ozempic yan etkileri
61 milyar dolarlık kilo verme endüstrisine yön veren araçlardan biri de sosyal medyadır. TikTok, kilo verme ilacı Ozempic’e kafayı takmış durumda. 

Ozempic özel olarak bir kilo verme ilacı olarak etiketlenmese de, Ozempic’i üreten şirket Novo Nordisk’in sponsorluğunda yapılan araştırmalar, Ozempic’teki aktif bileşik olan semaglutid alan kişilerin kilo verebileceğini öne sürüyor. Tüm bu yaklaşımlar, kilolarına takıntılı, kaygılı tüketicilerden oluşan yeni pazarlar yaratmayı amaçlıyor.

Sonuç Olarak;

Sonucunda medyada bu konu büyük ilgi görse de, Ozempic ve ilgili ilaçlar bu şekilde kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Başka bir sorun da bu ilaca gerçekten ihtiyaç duyanların ilaca ulaşamamasıdır. Ayrıca bir diyabet ilacı olduğu için de şu an için diyabeti olmayan insanlarda uzun vadeli yan etkileri belirsiz. Bu nedenle kilo vermek istiyorsanız bildiğiniz yöntemlere devam etmeye çalışın. Ayrıca kilo vermek dediğimiz zaman bu sorunun cevabını da merak edebilirsiniz. Kilo Verince Vücudumuzdaki Yağlar Nereye Gidiyor?


Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu