Biyoloji ve Coğrafya

Megalodon Yaşıyor mu? Neslinin Tükendiğinden Nasıl Emin Oluyoruz?

2018 yapımı “Meg: Derinlerdeki Dehşet”in devam filmi olan “Meg 2: Çukur” filmi sinemalarda oynamaya başladı. Bu film de ilk filmde olduğu gibi devasa Meg’lere yani Megalodon’lara karşı verilen mücadeleyi konu alıyor. Ancak film ilginç bir noktaya da değiniyor. Megalodon’ların hala yaşayıp yaşamadığını nasıl bilebiliriz?

Megalodon yaşıyor mu? sorusu özünde anlamlıdır. Sonucunda daha okyanusların büyük çoğunluğunu keşfetmedik. Örneğin dünyanın en derin noktalarından birini içeren ve Büyük Okyanus’un batısında bulunan bir deniz çukuru olan Mariana Çukuru günümüzde hala pek çok gizem barındırıyor. Megalodonun bugün hayatta olması, okyanusta bir yerlerde gizlenmesi mümkün olamaz mı? Bilim insanları Megalodon’un soyunun tükendiğinden nasıl emin olabiliyorlar? 

Megalodon Yaşıyor mu? En Büyük Köpek Balığının Neslinin Tükendiğinden Nasıl Emin Olabiliriz?
Mariana Çukuru pek çok sır saklıyor ama buna megalodonlar da dahil mi? Kısa cevap hayır! Bu hayvanlar sıcak su canlılarıydı. 
Aslında paleontologlar, megalodon yavrularının olgunlaştığı bölgelerde okyanusu donduran bir soğuma döneminin, ölümlerinin başlıca nedeni olduğuna inanmaktadır.  Derin okyanus hayatta kalamayacakları kadar soğuktur.

Lafı fazla uzatmadan sadece Jason Statham filmlerinde görme olasılığımız olan Megalodon’un soyunun neden ve nasıl tükendiğini ve bundan nasıl emin olduğumuzu aktaralım. Ancak öncelikle kısaca bilgimizi tazeleyelim.

Megalodon Nedir? Hakkında Neler Biliyoruz?

Megalodon Yaşıyor mu? En Büyük Köpek Balığının Neslinin Tükendiğinden Nasıl Emin Olabiliriz?

Megalodon ( Bilimsel adı: Carcharocles megalodon ) bildiğimiz en büyük köpekbalığıdır. Boyunun 18 ile 20 metre arasında olduğu tahmin edilmektedir. Büyük beyaz köpekbalığı (  Carcharodon carcharias) ile yakından ilişkilidir, ancak kesinlikle ondan çok daha büyük ve korkutucudur. Bu büyük deniz yaratığı, Miyosen ve Pliyosen dönemlerinde yaklaşık olarak 23 ila 3.6 milyon yıl önce okyanuslarda yaşamıştır.

Megalodon Yaşıyor mu? En Büyük Köpek Balığının Neslinin Tükendiğinden Nasıl Emin Olabiliriz?
Bu dişler, köpek balığı avını yakalamak ve parçalamak için keskin kenarlar ve geniş bir tabana sahip şekilde tasarlanmıştır. . Dişlerin boyutu, hangi kısımdan geldiğine ve köpek balığının yaşına bağlı olarak değişmektedir. Genellikle siyah, koyu kahverengi veya gri renklidirler.

Megalodon hakkında bildiklerimizin çoğu fosilleşmiş dişlerden gelir. Bu dişler, bu eski deniz yaratığının varlığını ve büyüklüğünü hayal etmemize yardımcı olan önemli kalıntılardır. Megalodon dişleri, genellikle 10 ila 18 cm uzunluğundadır ve yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi devasa boyutlardadır.

En eski Megalodon fosilleri 23 milyon yıl öncesine aittir. Ancak fosiller 3.6 milyon yıl önce aniden sona eriyor. Megalodon hala yaşıyor olsaydı, daha fazla fosil ile karşılaşmamız gerekirdi. Bu dev köpek balıklarının günümüzde hala yaşamadığına dair en önemli kanıtlardan birisi de son 3 milyon yılda bu hayvanın ısırığına dair hiç bir ize rastlamamamızdır.

Megalodon Yaşıyor mu? En Büyük Köpek Balığının Neslinin Tükendiğinden Nasıl Emin Olabiliriz?
Bir Megalodon, bir insanı bütün olarak kolayca yutabilirdi. 

Megalodon süper bir avcıydı. Son araştırmalara göre, besin zincirinde tarihteki herhangi bir deniz yırtıcısından daha yukarıdaydı. Etkisi o kadar büyüktü ki, bugün yaşasaydı bariz olurdu. Bu müthiş avcı avını yakalayıp öldürse bile balina kemiklerinde yine de ısırık izleri bırakacaktı. Ancak bilim insanları şu ana kadar böyle bir ısırık izi bulamadılar.

Megalodon Köpekbalığı Nasıl Yok Oldu?

Megalodon Yaşıyor mu? En Büyük Köpek Balığının Neslinin Tükendiğinden Nasıl Emin Olabiliriz?
Megalodonlar, diğer aşırı büyük hayvanları yiyen aşırı büyük hayvanlardı. Mariana Çukuru’nda onları yaşatacak kadar büyük veya çok sayıda hiçbir şey yaşamıyor. Bugün okyanusta herhangi bir yerde yaşıyor olsalardı, sonuçlarını kesinlikle büyük deniz memelilerinde görürdük. Basitçe söylemek gerekirse, mevcut ekosistemler Megalodon gibi bir avcıyı gerçekten destekleyemez.

Bir türün neden milyonlarca yıl önce neslinin tükendiğini anlamak her zaman zordur. Ancak Megalodon söz konusu olduğunda, araştırmacıların oldukça iyi bir fikri var. Aslında yok olmalarına neden olan birden çok sorun vardı. Bunlardan birisi de dünyanın değişen iklimi idi.

Megalodon yaşadığı yer konusunda seçici değildi. Günümüzde fosilleri, Avrupa’dan Afrika’ya ve Amerika’dan Avustralya’ya kadar dünyanın birçok yerinden çıkarıldı. En yaygın olarak da subtropikal ve ılıman enlemlerde bulundu. Ancak deniz suyu sıcaklıklarının düşmesi birçok canlı gibi bu dev köpekbalıklarının da sonunun hazırlayacaktı.

Büyük beyaz köpekbalığı, yaşayan en büyük yırtıcı balıklar arasındadır. Bu balığa dünyanın okyanuslarında rastlanmaktadır.

İddia edildiği gibi Megalodon’un kendisi uyum sağlamış olsa bile avı uyum sağlayamadı. Bu durumda yaşam alanı kısıtlandığından ve avı birdenbire daha az erişilebilir hale geldiğinden, bu köpekbalığının da yaşamını sürdürmesi olası olamazdı. Ayrıca bu süreçte daha küçük boyutlu beyaz köpekbalıkları daha iyi bir şekilde adapte oldular. Bunun sonucunda da Megalodon’u besin zincirinin tepesinde mahsur bıraktılar.

Sonuç Olarak;

Son olarak Megalodon bugün hayatta olsaydı, büyük beyaz köpekbalığı gibi, kaçak avlanma tehdidi altında olacaklarından muhtemelen bunu kesinlikle bilirdik. Besin zincirinin tepesinde yaşası bile insanın vahşetinden muhtemelen o da kurtulamazdı.

Meg 2 filmini beğenip beğenmeyeceğinizi bilemeyiz, ancak arka planda izlediğiniz her şeyin temelinde bir kurgu olduğunu unutmayınız. Yazının devamında dünyanın yaşayan en büyük hayvanı hakkında bilgi edinmek isterseniz link burada: Dünyanın Yaşayan En Büyük Hayvanı Mavi Balina Neden Bu Kadar Büyüdü?


Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu