Matematik Öğrenelim

İkiz Asallar Nedir? Sonsuz Sayıda Asal Sayı Nasıl Birbirinden Sonsuz Uzaklıkta Olabilir?

Matematikçilerin asal sayılara takıntılı olduğunu fark etmişsinizdir. Bu takıntının nedenlerinden birisi de matematikte çözülememiş problemlerin bazılarının asal sayılar ile ilgili olmasıdır. Bunlardan biri de asal sayıların sayı doğrusu üzerinde dağılımı ve yazımızın konusu olan ikiz asallar ile ilgilidir.

İkiz Asallar Nedir? Sonsuz Sayıda Asal Sayı Nasıl Birbirinden Sonsuz Uzaklıkta Olabilir?
Matematikçiler asal sayıları genellikle matematiğin atomları olarak isimlendirirler. Bunun nedeni tüm sayma sayıların temelinde asal sayıların çarpımı ile oluşturulmasıdır.

Matematikçilerin asal sayılara duyduğu hayranlık, yüzlerce farklı asal sayı türünün icat edilmesine veya keşfedilmesine yol açmıştır. Mersenne asal sayıları, Sophie Germain asal sayıları gibi ilginç asal sayılar da vardır. Bu özel asal sayılara olan ilgi, sayılarla oynadıkça karşımıza çıkan yeni keşifler neticesinde olmuştur. Peki ama belirli türdeki asal sayılar ne kadar nadir veya yaygın olabilir?

klid
Öklid, sonsuz sayıda asal sayı olduğunu kanıtlayan ilk kişidir. 2000 yıl sonra bile kullandığı yöntem etkileyicidir.

Öklid’in ispatını yaptığı zamandan beri sonsuz sayıda asal sayı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle her türden asal sayıyı bulmanın kolay olduğunu düşünüyorsanız aslında yanılıyorsunuz. Asal sayılar sayı doğrusu başında bol miktarda bulunmalarına rağmen dağılımları eşit aralıklarla değildir. Sayılar büyüdükçe birbirlerinden giderek uzaklaşırlar.

Örneğin, ilk 10 sayıyı düşünürsek 2,3,5 ve 7 yani yüzde 40’ı asaldır. Ancak ilk 100 sayı içinde 25 tane asal sayı olduğunu görürüz. 1001 ile 1100 arasında yalnızca 16, 100001 ve 100100 sayıları arasında da sadece altı tane asal sayı vardır. 10 basamaklı sayıların tamamını ele aldığımızda bu sayıların yalnızca yaklaşık yüzde 4’ü asaldır.

İkiz Asallar Nedir? Sonsuz Sayıda Asal Sayı Nasıl Birbirinden Sonsuz Uzaklıkta Olabilir?
Görselde bir kesit asal sayılar arasındaki boşlukları görüyorsunuz. Bu şekildeki bir dağılımda bir sonraki asal sayı matematikçilerin nerede arayacağını bilmesi kolay değildir.

Gördüğünüz gibi asal sayılar giderek azalır. Başka bir deyişle, ardışık iki asal sayı arasındaki mesafe giderek artar. Aslına bakarsanız iki ardışık asal sayı birbirine inanılmaz derece uzak olabilir. Diğer bir deyişle, sonsuz sayıda asal sayı vardır ve ayrıca ardışık asal sayılar birbirinden sonsuz derecede uzaktadır. Ayrıca aralarında sadece 2 fark bulunan sonsuz sayıda asal sayı çiftleri de vardır. Bu da bizi ikiz asallar varsayımına getirir.

İkiz Asallar Nedir?

Aralarındaki fark 2 olan ardışık asal sayılara ikiz asallar denir. Örneğin (3, 5), (5, 7), (11, 13), (17, 19), (29, 31), (41, 43), (59, 61), (71, 73), (101, 103), (107, 109), (137, 139) çiftleri ikiz asal sayılardır. İkiz asallar varsayımı, sayılar teorisinde ifade edilmesi kolay, ancak kanıtlanması son derece zor olan problemlerden biridir.

Sayılar evrenine girdikçe asal sayılar giderek daha seyrek hale gelse de, başka bir ikiz asal çifti karşımıza çıkar. Örneğin, 1129’dan sonra, sonraki 21 sayı içinde bulamazsınız; sonra aniden 1151 ve 1153 ikiz asalları ortaya çıkar. Çok büyük ikiz asallar vardır fakat en büyüğünün ne olduğunu bilemiyoruz. Ama yine de ikiz asallardan sonsuz tane olduğunu düşünüyoruz.

İkiz Asallar Nedir? Sonsuz Sayıda Asal Sayı Nasıl Birbirinden Sonsuz Uzaklıkta Olabilir?
Asal sayıları incelemek için matematikçiler, yalnızca asallar kalana kadar tam sayıları birbiri ardına bir sanal ağ üzerinden eliyorlar. Bu eleme işlemi sayesinde günümüzde bilgisayarlar bir saniyeden daha kısa sürede milyarlarca asal sayı bulabiliyorlar. Ancak elek fikrinin ana fikri 2000 yılı aşkın süredir değişmedi. Bu konuda bize bir fikir veren ilk kişi Eratosthenes olarak bilinmektedir. Aslında bu fikri hemen hemen her ilk öğretim öğrencisi de bilir.

Matematikçiler 18. yüzyıldan beri asal sayıların daha küçük sayılar arasında daha yaygın olduğunu biliyor. Daha büyük sayılara baktıkça bu sayılar giderek daha nadir hale geliyor. Üstelik İkiz asal sayılar, sıradan asal sayılara göre daha da nadirdir. Bu nedenle onları bulmak da kolay değildir. ( İlk milyon tam sayı arasında yalnızca 8169 tane vardır.)

Ne Kadar İlerleme Kaydettik?

Bu konu ile ilgili bir araştırma da geçtiğimiz yıllarda bizi mutlu etmişti. Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cem Yalçın Yıldırım çalışma arkadaşları Daniel Goldston ve Janos Pintz ile birlikte sanı hakkında önemli bir gelişmeye imza atmışlardı. Çalışmaları sonsuz sayıda ikiz asal olduğunu kanıtlamasa da, bu yönde atılmış önemli bir adımdı. Bu sayede de sayılar teorisi alanında 2014 Frank Nelson Cole Ödülü – kısaca Cole ödülü – sahibi olmuşlardı.

Bu sonuçtan sonra İkiz Asallar Sanısı için umutlar arttı. Ancak aralarındaki fark 2 olan sonsuz tane asal sayı çifti bulma fikrimizden vazgeçtik. Örneğin aralarındaki fark 10’dan fazla olmayan sonsuz tane p ve q asal sayı çifti bilebilir miyiz? Yitang Zhang aralarındaki fark yetmiş milyondan fazla olmayan sonsuz tane asal sayı çifti bulunacağını gösterdi.

James Maynard, Zhang’ın yetmiş milyon olarak bulduğu sınırlamayı birdenbire 600’e indirdi. Terence Tao başkanlığında bir ekip bu sayıyı 246’ya indirdi. Ancak sonrasında ilerleme durdu. Matematikçiler problemi çözmek için tamamen yeni bir fikre ihtiyaç duyduklarını fark etmişlerdi.

İkiz Asallar Nedir? Sonsuz Sayıda Asal Sayı Nasıl Birbirinden Sonsuz Uzaklıkta Olabilir?
bu geometrik uzay, belirli bir sonlu alan için belirli bir derecedeki tüm polinomları temsil ediyor. O zaman soru şu oluyor: Asal polinomları temsil eden tüm noktaları ayırmanın bir yolu var mı?

Bunun neticesinde de ikiz asalları sonlu alanlar ve asal polinomlar isimlerini verdikleri ilişkiler kapsamına aldılar. Sonrasında da ikiz asallar varsayımını, aynı Fermat’ın son teoreminin çözümünde olduğu gibi, geometri ile ilişkilendirerek çözmeye çalışmaya başladılar. Geometrinin işin içine neden karıştığını anlamak için her polinomu uzayda bir nokta olarak hayal edin. Polinomun katsayıları, polinomun nerede bulunduğunu tanımlayan koordinatlar görevi görür. Sonuçta sonsuz sayıda polinom olduğuna göre asal sayıları polinomlar yardımı ile de incelemek olası olur. ( Daha fazla bilgi için bu yazıya göz atınız)

Sonuç olarak

Asal sayılar, profesyonellerin ve meraklıların oynayabileceği sonsuz bir matematik bulmaca dizisi oluşturur. Bunların tüm gizemlerini asla çözemeyebiliriz, ancak matematikçilerin sürekli olarak keşfedilecek yeni tür asal sayıları ortaya atacaklarına emin olabilirsiniz.


Kaynaklar ve ileri Okumalar:


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu