MATEMATİK

Matematik Günlük Hayatta Ne İşe Yarar?

Akşam yemeği için dışarı çıkmak, bir şampuan seçmek veya tatil planı yapmak için yaygın olarak ne yaparız? Tahmin ettiniz: Matematik…

Nümerik ve mantıksal düşünce, bu ve bu gibi birçok gündelik faaliyetlerimizde rol oynar. Günlük hayatta iyi bir matematiksel düşünce hayatta karşılaştığımız sayılar ve problemlerde akıl yürütmek için gereklidir.

Menüdeki Matematik

Bugün doğumgününüz ve siz bazı arkadaşlarınızla yemek için dışarı çıkmaya karar verdiniz. Kızartılmış formüller veya bir istatistik garnitürünüz olmamasına rağmen matematik bu süreçte her aşamada yer alır. Menüye bakarken fiyatları incelersiniz. Lokanta sahibi malzemeler, personel maaşları ve bunun gibi masrafların ayrıntılarıyla uğraşarak bir iş modeli oluşturup yemeklerin ne kadara satılacağına karar vermeye ihtiyaç duyar. Aynı zamanda bu fiyatların gelecekte ne kadar olabileceğini ve lokantaya kaç tane müşteri gelebileceğini hesaplamak mecburiyetindedir. Birçok lokanta ilk yıllarında eksik matematiksel planlama sebebiyle hüsrana uğrar. Ne mutlu ki bu lokanta hala açık ve böylece siparişinizi verebilirsiniz ve şef de size hizmet eder. Şefin iyi bir matematik anlayışı olduğunu umarsanız iyi olur. Çünkü ölçü, oran ve orantıdan anlamak lezzetli olan ya da bir çöp yığınına dönüşen yemek arkasındaki farkı oluşturur. Şanslısınız ki yemek muhteşem. Tatlı için yer açın ve şimdi hesabı hesabı bölüşme zamanı. Pizzayı kim yedi? Bir içecek mi aldınız yoksa iki mi? Garson her şeyi doğru olarak hesapladı mı? Hızlı zihinsel hesaplamalar yapabilmek derhal işinizin bitmesini sağlayacak ve yüzdeler bahşiş bırakırken size yardımcı olacak.

Şampuan İstatistikleri

Saçınızı yıkamak aslında zor değildir fakat çok sayıda şampuan markası arasından hangisini kullanacağınıza karar vermek zor olabilir. Belki de bir tanesini seçer ve hemen onu alırsınız fakat reklamcılar markanızı değiştirmeniz için istatistikler kullanırlar. Sıradan bir reklam insanların %80’inin eski şampuanları yerine kendi şampuanlarını tercih ettiklerini savunabilir. Ama bu aslında ne anlama gelir? Müşteriler neden bu markayı tercih eder? Ya tercih etmeyenler? Kaç kişinin ankete katıldığını ve onlara sorulan soruları bilmeden bu iddia pek bir şey ifade etmez. İstatistiklere gelince, sorular cevapları kadar önemlidir. Yine de reklamcılar görevlerini yapmış ve siz yeni bir şampuan almaya karar vermiş olabilirsiniz. 250 ml’lik şişeyi 12 liraya veya 400 ml’lik şişeyi 22 liraya alabilirsiniz. Fakat hangisi daha uygundur? Lokanta hesabını belirlerken olduğu gibi zihinsel matematik iyi bir alışveriş için de oldukça faydalıdır.

Güneşle İlgili Hesaplamalar

Güzel bir gün geçirmek için bile matematik günlük hayatımızda bir yerlerdedir. Çünkü tatil planı yapmak her şeyiyle optimizasyondur. Nereye gideceğimize karar vermek birtakım sorularımızın sadece ilkidir. Yılın en uygun vakti ne zamandır? Nasıl zamanında havaalanında olabilirim? Bavulumdaki bütün bu kıyafetleri kombinleyebilir miyim? Bu soruları cevaplamak en iyi sonuçlara ulaşmak için -otel ücreti, uçuş tarifesi, bagaj hacmi- gibi sayılarla uğraşmayı gerektirir. Seyahat menzilinize ulaştığınızda bile matematik hala işe yarar. Matematik ve sayılar evrenseldir, hatta tatil beldenizdeki dili konuşmasanız bile ücretleri ve zamanı anlayabilirsiniz ve para birimlerini zihninizden birbirine çevirerek ne kadar para harcadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Günlük Hayatta Matematiği Kullanmak

Matematik kullanmadan bir gün geçirmek neredeyse imkansızdır. Çünkü dünyamız, kullanmak için sayılar ve çözmek için problemlerle doludur. Konu ile ilgili farkındalığımız arttıkça aslında hayatın matematik çalışmak uygun olan araçları tamamen sunduğunu ve bu araçların da hayatı daha yaşanır hale getirdiğini fark edeceksiniz.

Konuk Çevirmen: Fatma Gürsoy

Kaynak: http://www.mathscareers.org.uk/article/use-maths-everyday-life/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı