Kişisel Gelişim

Sherlock Holmes İle Ünlenen Loci Metodu Gerçekten İşe Yarayabilir!

Anımsama tekniklerinin temel ilkesi beyinlerimizin her tür bilgiyi aynı derecede anımsamadığıdır. Yapılan çalışmalar neticesinde biliyoruz ki, görsel imgeleri anımsama konusunda olağanüstüyüz ama sözcük ya da rakam listesi gibi bilgileri anımsama konusunda çok başarılı olduğumuz söylenemez. Bu nedenle, anımsama tekniklerinin çoğunun anafikri belleğinize gönderilen sıkıcı bilgileri, renkli, heyecan verici ve daha önce gördüğünüz her şeyden farklılaştırıp asla unutmayacağınız biçime getirmektir. Bu tekniklerden bir tanesi de Sherlock Holmes filmi ile tanıdığımız, antik Yunan’da ortaya çıkan bir teknik olan “hafıza sarayı” ya da diğer adıyla Loci Metodu olarak bilinir. Araştırmacılar bu yöntemin gerçekten uzun süreli anılar yaratmak için işe yaradığını keşfettiler.

Loci Metodu Nedir? Nasıl Çalışır?

Efsaneye göre Loci metodu MÖ beşinci yüzyılda Tesalya’da büyük ziyafet salonunun çöken tavanının enkazı arasında duran şair Keos’lu Simonides‘le başlamıştır. Şair yıkılmış binayı hayalinde yeniden inşa edince, ziyafetteki tüm konukların tam olarak nerede oturduklarını anımsamıştır. Loci Latincede yer demektir. bu metodu uygulamak için anımsanması gereken şeyleri görsel imgeler biçimine getirmek ve zihinsel olarak bir mekana yerleştirmek gerekir. Loci metodu olarak adlandırılan anımsatıcı tekniğin kullanıcıları, bir yol (veya Holmes’un sarayı) gibi tanıdık bir yerde zihinsel olarak dolaşırlar.

bellek, hafıza, anı

Birçok hafıza müsabakası şampiyonları suratları, rakamları, ve kelimeler listelerini hatırlamak için bu tekniği kullandıklarını iddia eder. Loci metodunun nasıl çalıştığını anlamanız için bir örnek verelim. Diyelim ki bir kelime listesini ezberlemek istiyorsunuz. Örneğin, Çay bardağı, kalem, elma, masa lambası ve gül kelimeleri ezberlenecek listede var. Şimdi bir hikaye uydurmanız lazım. Mesela, Evinize girer ve direk mutfağa gidersiniz. Mutfağınızda en sevdiğiniz çay bardağı ile bir çay içersiniz. Sonra oturma odasına geçip masadaki kasede bir elma görüp alırsınız. Elmayı yerken aklınıza bir fikir gelir ve doğruca çalışma odasına gidersiniz ve masanızdaki lambayı yakarsınız. Kaleminizi alıp aklınızdakini yazarsınız. Sonrasında çok keyifli hissedersiniz ve bahçeye temiz hava almaya çıktığınızda gülleri sulamaya başlarsınız. 

Zihnimizde oluşturacağımız hikayeler ile bilgiyi ilişkilendirirsek, bilginin hatırlanması o kadar kolay olur. Bu metodu istediğiniz her şeye uygulayabilirsiniz. İsimler, sayılar, yapılacak işler ve hatta aklınıza gelen bir fikri unutmamak için. Hikayeyi yaratmak ise bildiğiniz bir mekanda tahmin ettiğinizden daha kolay.

Loci Metodu İle İlgili Yapılan Bir Bilimsel Çalışma Söylenenleri Doğruluyor.

Bu metodu değerlendirmek amaçlı yakın zamanda bir çalışma yapıldı. Çalışmanın ilk etabında dünyanın en iyi 50’si arasında yer alan 17 hafıza şampiyonu yer aldı. Bu kişilerden belli kelime gruplarını ezberlemeleri istendi. Bu esnada da fMRI aracılığı ile beyin fonksiyonları gözlemlendi. Çalışmanın ikinci bölümünde de, daha önce loci metodu konusunda deneyimi olmayan 50 kişi seçildi. Bunlardan 17’si metodu kullanabilmeleri için 6 hafta boyunca eğitildi. Seçilenlerden 16’sı farklı bir hafıza geliştirme metodu ile eğitim alırken geriye kalanları da kontrol grubu olarak kullanıldı. Eğitimlerin bitiminden sonra onlardan da kelime listesi ezberlemeleri istendi ve bu esnada beyin fonksiyonları gözlemlendi. Sonrasında da 20 dakika ve 24 saat sonra ezberledikleri listeden kaç kelime hatırladıkları kontrol edildi.

20 dakika sonra yapılan ölçümde loci metodu ile eğitim alanlar 62, diğer metotla eğitim alanlar 41, hiç eğitim almayanlar 36 kelime hatırladı. 24 saat sonra, sayılar sırasıyla 56, 30, 21 biçiminde değişti. Dört ay sonra yapılan ölçümlerde de bu sefer hatırlanan kelime sayısı 50, 30, 27 biçimindeydi. Dahası, dünya hafıza şampiyonları ve loci metodu ile eğitim alan katılımcılar, kelime listelerini ve sıralamayı ezberlerken benzer beyin aktivitesi gösterdi. İlginç bir biçimde beyinlerindeki aktivite azaldı. Araştırmacılar bunun nedeni loci metodunun beynin daha verimli çalışmasını sağlaması olarak yorumladı.

Özellikle teknolojinin gelişmesi günlük yaşamda karşılaştığımız uyarıcıların sayısını oldukça arttırdı. Bu uyarıcılar rutin yaşamın devamını bile bazen zorlamakta. Bu nedenle loci metodu günümüzde, salt bilgi depolama yöntemi olmanın dışında organizasyon, planlama, öğrenme tekniği olarak da hayatınızı kolaylaştırabilir.

Göz Atmak İsterseniz

Kaynak: Sherlock Holmes’ famous memory trick really works; https://www.livescience.com

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu