Eğitim Bilimleri

Evden Çalışmak Nasıl Verimli Hale Getirilir?

Evden çalışmak beklenmedik bir iş ortamına geçişiniz demek olabilir. Bir yandan yalnız, yalıtılmış, stresli, endişeli, motivasyonsuz hissederken diğer yandan da rahatlamış, enerjik ve daha üretken de olmanız mümkün. Yeni şeylere alışmak zaman alabilir. Bu yüzden hemen adapte olmak için kendinize çok yüklenmeyin. İyi yönünden bakarsanız; artık zamanında iş yerinde olabilmek için belki iki saat daha erken kalkmanıza gerek kalmadı. Uzun süredir iş yerindeki yiyeceklerden şikayet edip duruyordunuz oysa şimdi evde istediğiniz yemekleri üstelik çalışırken hazırlayabilirsiniz.

Hatta hep yorgun eve döndüğünüz için ertelediğiniz sporunuzu da artık evde istediğiniz saatte yapabilirsiniz. (Bütün sosyal platformlar evde yapılabilecek her türlü spor konusunda sizi eğitmek için hazır bekliyor zaten). Üstelik ailenize de yeterince vakit ayırarak. Hobilerinize bile vakit bulabilirsiniz ve yeni hobiler bile edinebilirsiniz. Uzun süredir bir kenarda bekleyen yapılacaklar listenizdekileri yapmaya başlamak için de artık fırsatınız var.

evden çalışmak

Ancak bazılarınız da evde çalışma disiplini sağlamakta zorluk çekiyor olabilir. Özellikle, çocuklarınızla birlikteyken evden çalışmak zorunda kalmak çoğu kişi için pek de kolay sayılmaz. Siyaset Bilimi Profesörü Robert Kelly’nin BBC News televizyonunda canlı röportaj yaparken ofisine birden bire giren küçük çocuklarının olduğu video klip viral olmuştu.

Robert Kelly canlı yayın esnasında

Evden Çalışırken Verimli Olabilmenin Yolları

1.Çalışmaya gidiyormuş gibi giyinin.

Bazıları için, bütün gün pijamalarla olmak evden çalışmanın en cezbedici yönüdür. Birçok kişi için, giyinmek sadece bir tişört ve kot pantolon giymek anlamına gelse bile tembellik yapmak isteyebilirler. Uyku ve dinlenme ile ilişkilendirdikleri kıyafetleri değiştirmekte zorlanabilirler. Ancak dışarı çıkıyor gibi hazırlanmak sadece ruh halinizi iyileştirmekle kalmayacak, sizi psikolojik olarak çalışmaya hazırlayacaktır. İş kıyafetlerinizi video konferanslar sırasında giyip giymeyeceğiniz elbette önce kişiliğinize ve sonra da sahip olduğunuz işin niteliğine bağlı. Bazıları için resmi giyinmek video görüşmeleri yaparken daha iyi hissetmek ve daha etkili olmak için daha fazla motivasyon sağlayabilir. Aynı şekilde, gün sonunda iş kıyafetlerinizi değiştirmek beyninizin çalışma gününün bittiğini anlamasına yardımcı olur.

2. Sınırlarınızı çizin

Zaten bir çalışma saatiniz vardı o yüzden evden çalışırken buna bağlı kalın. Hem işinize geri dönmek zorunda kalırsanız bu saatlerde çalışma alışkanlığınızı sürdürüyor olmak vakit kaybetmeden adapte olmanızı sağlayacaktır. İş yerinize ulaştığınız saatte çalışmaya başlayın ve işinizi bitirip ayrıldığınız saatte de bırakın çalışmayı. Hatta ertesi gün erken kalkmak için erken yatın ve yeni güne ihtiyacınız olan uykuyu almış olarak başlayın. İşiniz bitince bilgisayarınızı kapatın ve masanızı toplayın. Hatta mümkünse çalışma alanınızı işinizdekine benzer dizayn edin. Hatta ergonomik bir sandalye desteği ve online konferanslardaki kaliteyi arttıracak bir kulaklık evde verimli çalışmanızın geleceği için iyi yatırımlar olabilir. Evde başka insanlar varsa, Prof Robert Kelly’nin yaşadığını yaşamamak için rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer bulmanız iyi olur.

3. Kendinizi izole etmediyseniz dışarı çıkın

Evden çalışmak, bütün gün evinizin içinde ya da çalışma masanızda oturup kalmak değildir. Günde bir kez de olsa ayakkabılarınızı giyin, dışarı çıkın ve temiz havanın tadını çıkarın, olmadı bir markete gidin, gelin. (Elbette insanlar ile aranıza güvenli mesafe koymaya dikkat ederek). Hiç birini yapamıyorsanız, balkona çıkın arada. Bu küçük molalar, farklı bir bakış açısı kazanmanızı sağlayıp zihninizi açacak ve gün boyunca zorlandığınız ne varsa halletmenize yardımcı olacaktır.

4. İletişimi Kopartmayın

İşteyken meslektaşlarınızla etkileşime girme olasılığınız daha yüksek, ancak evden çalışırken, tüm günü yalnız başınıza yani herhangi biriyle tüm gün hiç konuşmadan geçirebilirsiniz. Mesajlaşmak yerine telefonu elinize alıp iş arkadaşlarınızı arayın. Uzun bir e-posta dizisini takip edip aslında ne söylemeye çalıştıklarını anlamaktan daha iyi olabilir. Hatta öğle yemeğinde görüntülü sohbet edip iş arkadaşlarınızla hem sosyal bağlantıyı sürdürüp hem de iş hakkında konuşabilirsiniz.

5. Düzenli aralar verin ve zamanınızı iyi kullanın

İş arkadaşlarınız ya da patronunuz, çamaşırları yıkadığınızı ya da Netflix’de dizi izlediğinizi düşünse de araştırmalara göre bunun tam tersi geçerli evde çalışırken. İşten çok uzağa gidemediğiniz için normalde ofiste çalışacağınızdan daha fazla çalışmanız yüksek bir olasılık ve bunu fark edemeyebilirsiniz. Bu yüzden “yeni ev ofisinizde” çalışma saatlerinizi belirleyin ve bunları hem iş arkadaşlarınızla hem de ailenizle paylaşın ki çalışmanızı sınırlandırmış olun. Evden çalışırken bir rutine sahip olmak iyidir, ancak monotonluktan uzak durun ve bütün gün bilgisayar ekranınıza yapışmayın. Masanızdan kalkın ve tıpkı bir ofiste yaptığınız gibi hareket edin. Araştırmalara göre, gün boyunca kısa molalar vermek, uzun molalardan daha faydalı. Birçok kişi evde çalışırken toplam çalışma süresini 25 dakikalık parçalara ayıran bir zaman yönetimi tekniği olan Pomodoro Tekniğini kullanıyor ve öneriyor.

Her parçayı beş dakikalık bir aranın takip ettiği bu yöntem size yerinizden kalkmayı hatırlatıp daha verimli çalışmanıza yardım edebilir. Bu beş dakikada ise ayağa kalkın, gerinin, hareket edin veya kısa bir yürüyüşe çıkın.

Kaynaklar:

Matematiksel

Nesibe Manav

Öğrendikçe büyüyoruz, hayallerimiz ve dünyamız güzelleşiyor. Öğrenmek, hayatı anlamak için pek çok pencere açıyor. Matematiğin öğrettiği şeylerden biri de ne kadar bilirsen o kadar az şey bildiğini farketmen. Öğrenmeyi seviyorum ve öğrendiklerini paylaşmak beni mutlu ediyor. O yüzden paylaşalım ki bilgimiz artsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu