Nasıl Bir Eğitim?

Dünyanın En Büyük Lastik Üreticisi Sanılandan Çok Farklı

Bir bilgi yarışmasında size “Dünyanın en büyük lastik üreticisi kim?” sorusu gelirse Pirelli, Michelin ya da Dunlop cevabı vermeyin. Bunların hepsi sırlamalarda önlerde yer alsalar da cevabınız yanlış olur. Doğru cevap LEGO’dur. Aslında LEGO, dünyanın en büyük lastik üreticisi olarak Guinness Dünya Rekorunu elinde tutmaktadır.

LEGO, çocuklar için soyut matematik kavramlarını somutlaştırmak, takım çalışmasına ilham vermek ve çeşitli matematik problemlerini çözme konusunda olumlu bir tutum geliştirmek için harika bir araçtır. Çalışmalar, LEGO’larla genç yaşta oynamanın üç boyutlu düşünme gelişimi ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bunları hepimiz biliyoruz. Ancak aslında LEGO’nun tam olarak ne olduğunu muhtemel pek düşünmüyoruz.

LEGO Nedir?

Danimarka merkezli The LEGO Group adlı şirket tarafından 1949’dan beri üretilen bir oyuncak çeşididir. Lego ismi Danca’da iyi oyna gibi bir anlama gelen “leg godt” sözcüklerinin kısaltmasından oluşuyor. LEGO blokları, ilk olarak 1932’de ahşap oyuncaklar yapmaya başlayan Ole Kirk Christiansen’in Danimarka’nın Billund kentindeki atölyesinde ortaya çıktı. Ancak fikrin yaygınlaşmasını ve İlk plastik Lego tuğlalarının üretilmesini sağlayan İngiliz mucit Hilary Fischer Page oldu. Page oyuncak tasarımında çocuk psikolojisini göz önünde bulunduran ilk oyuncak tasarımcılarından biri olarak bilinmektedir.

1975 ile 2010 yılları arasında üretilen 3655 figür arasında yapılan bir araştırmada öfkeli suratların giderek arttığı ortaya çıktı. Günümüzde herkesin daha öfkeli olduğu düşünülürse çocuklarında benzer formlar ile oynamayı tercih etmesi çok da şaşırtıcı değil.

O tarihten beri hepsi birbirine uyumlu milyarlarca Lego parçası üretildi. İnsan figürleri ilk olarak 1975 yılında oyuncağa dahil oldu. Günümüzde Lego setlerinde karşımıza çıkan figürler farklı yüz ifadelerine sahip olsa da ilk Lego figürlerinin hepsi gülümsüyordu.

En Büyük Lastik Üretici Neden LEGO Şirketidir?

Oyuncak üreticilerini hariç tutarsak, 2019 itibariyle lastik üretimi sıralamasında Bridgestone listenin başında geliyor ve onu Michelin, Goodyear, Continental ve Sumitomo takip ediyor. Ancak az evvel de dediğimiz gibi şampiyon Lego şirketidir. Rekorlar kitabına dahil edildiği 2011 yılında oyuncakları için yılda 381 milyon lastik ürettiği belirlenmiştir. Günümüzde bu rakamın yılda 700 milyon civarında olduğu LEGO firması tarafından duyurulmuştur.  

Sonucunda hemen hemen tüm Lego setleri bir torba farklı boyutlarda lastikle beraber gelir. Bu lastiklerden hiçbiri arabanıza, bisikletinize veya motosikletinize uymasa da normal lastik üretiminde kullanılan malzemeye benzer bir kauçuk malzemeden yapılmaktadır. Bu nedenle de aynı kategoride değerlendirilmektedir.

LEGO Yardımı İle Neleri Öğretebilirsiniz?

İlk LEGO patentinde sadece dikdörtgen biçimli 4×2 tuğlalar mevcuttu. Peki bunlardan 6 tanesini bir araya getirerek kaç farklı olası yapı yapabilirsiniz? Bu soru ilk olarak 1974’te cevaplandı” ve matematikçiler 102.981.500 cevabını verdi. Daha sonraları Matematikçi Søren Eilers konuyu merak etti ve tüm olası tuğla kombinasyonlarını modelleyen bir bilgisayar programı yazdı. Programı bir hafta çalıştırdıktan sonra, muazzam 915.103.765 cevabına ulaştı. Çocukların bu oyuncak ile oynamaktan neden bu kadar çok zevk aldıklarının cevabı işte bu sayı olabilir.

Başta da dediğimiz gibi matematik becerilerinin Lego tarzında oyuncakların yapımı ile gelişebileceği araştırmalar sonucunda belgelenmiştir. Bu nedenle öğretmenlerin bu oyuncağı bir biçimde ders programına dahil etmesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Aşağıda güzel bir uygulama örneğini görüyorsunuz.

Matematik kavramları, küçük çocukların kavrayabilmesi için zor olabilir ve çocuklar genellikle kesirler gibi soyut konuların anlaşılması için mücadele ederler. LEGO’ları uygulamalı bir araç olarak kullanmak, çocukların kesirleri etkili ve ilgi çekici bir şekilde anlamalarını sağlar.


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Dip Not

Matematiksel, tamamen gönüllü bir ekip tarafından 2015 yılından beri yürütülen, Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmayı hedefleyen, öğretmenler tarafından kurulmuş bir bilim platformudur. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu