Psikoloji

Impostor Sendromu: Kimlik Hırsızlığı Sendromu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Kendinizi yetersiz mi hissediyorsunuz? Sık sık kendinizden şüphe duyuyor musunuz? Elde ettiğiniz başarıları hak etmediğinizi düşündüğünüz oluyor mu? Aldığınız övgüler aşırı rahatsızlık veriyor mu? Bir gün başarısız ya da yeteneksiz olduğunuzun ortaya çıkacağını mı düşünüyorsunuz?

Eğer bu düşünceler sizde mevcutsa kimlik hırsızlığı sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. Kimlik Hırsızlığı Sendromu, sanılanın aksine insanların %70’inde görülüyor. Çoğunlukla iş hayatında yaşanılan problemlerle ortaya çıkıyor.

Impostor sendromu – kişinin ait olmadığı ya da başarılarını hak etmediği ve sahtekar olarak keşfedileceği hissi – birçok kişide bulunur.

Nobel ödülü sahibi, CEO, bölüm başkanı, üniversite rektörü veya lisansüstü öğrenci olmanız önemli değil. Birçoğumuz, özellikle yeni rollere yükseldiğimiz ve dönüm noktalarımıza ulaştığımız için kariyerimizde çeşitli zamanlarda bir sahtekâr gibi hissettik.

Impostor Sendromu Belirtileri

Belirtiler arasında en göze çarpan şey yetersizlik hissi. Kazandıkları başarıların farkına varamayan ve bu sendroma yakalananlar kendilerini ‘entelektüel hırsız’ gibi hissediyorlar. Elde ettikleri başarıları şans eseri yakaladıklarını düşünüyorlar.

Halbuki bu yanlış bir düşünce. Başarıya giden yolda çaba ve emek harcanır. Ancak bu sendroma yakalananlar, başarıların tesadüfi olduğunu, her şeyin şans eseri yaşandığını iddia ederler.

Impostor sendromunu Ortadan Kaldırmak İçin

Sürücü koltuğunda olduğunuzu fark edin. Impostor sendromu, gerçeklere dayanmayan varsayımlara ve görüşlere dayanan tam bir fantezidir. Sizin dışınızda değil, daha çok sizin içinizde olduğu için, bununla ilgili bir şeyler yapmak için adımlar atabilirsiniz. Bu size güç verir.

Duygularınızı kabul edin. Impostor sendromuna yakalandığınızda bazen güvensiz, korkulu, şaşkın, endişeli, depresif, sinirli ve kızgın hissedersiniz. Bu duygulara izin ve alan verin. Impostor sendromunun sizi duygusal olarak nasıl etkilediği hakkında veri toplayabilmeniz için ne hissettiğinizi yazın. Bu eylem, sendrom gelecekte sizi terk ettiğinde sendromunu tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Sinirlenin. Impostor sendromunu ortadan kaldırmak için öfkenizi serbest bırakın. Ama kendinize kızmayın. ” Neden bu pozisyon için yeterince iyi olduğumu düşünmüyorum?” “Hiçbir beyin beni buraya ait olmadığım konusunda ikna etmeyecek!”şeklinde içsel söylemler sizi bu sendrom karşısında harekete geçirecektir.

Profesyonelliğinizi gözden geçirin. Çözülen projeler, beceriler ve problemler dahil deneyimlerinize bir göz atın. Bildiri, poster ve sunum listeniz… Bütün bunlar, gerçek dünyada gerçekleşen başarılarla ilgili gerçeklerdir.

Bir sahtekâr olduğunuzu söylemeye çalışın. Gerçek kaydınızı inceledikten sonra kendinize şunları sorun: “Neden, tam olarak kalifiye değilim? Neden tam olarak buraya ait değilim? Neden tam olarak bir sahtekarım?” Yanıtlarınızı bir araya getirirken, kaç tanesinin nesnel gerçeklerden ziyade duygu ve fikir içerdiğine dikkat edin. Çoğu zaman, verilerin bir sahtekâr olduğunuzu iddia etmediğini keşfedeceksiniz.

Etrafınıza bakın. Başka kim benzer zaferler kazandı? Impostor sendromunun sizin sahip olmadığınıza ikna ettiği becerilere onlar sahipler miydi? Bunu kendinize söyleyin: “Eğer yaptılarsa, yapabilirim.”

Eylemlerinizi arttırın. Kendinize, “Bir sahtekâr olmadığımı göstermek ve kariyerimde ilerlememe yardımcı olmak için şu anda yapabileceğim küçük bir eylem nedir?” diye sorun. Örneğin, bir veri kümesini analiz edebilir, bir el yazması yazabilir veya birlikte çalışmak isteyeceğiniz birine ulaşabilirsiniz. Bu tür eylemler olumsuz duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olabilir ve bulunduğunuz konumu hak ettiğinize dair daha fazla kanıt sağlayabilir.

Kendinize iyi davranın. Impostor sendromu ile mücadele etmenin zor olduğunu ve cesaret, dürüstlük ve çeviklik gerektirdiğini bilin. Kendinize gerçeği sürekli hatırlatın: Siz şimdi buraya aitsiniz. Eğer yetenekli olmasaydınız asla bu kadar ileriye götüremezdiniz..

Kaynak: How to banish impostor syndrome; https://www.sciencemag.org/careers/2020/07/how-banish-impostor-syndrome

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.