Kişisel Gelişim

Hayata Bir de Bu Pencereden Bakın: Johari Penceresi

Birkaç dakikalığına kendinizden uzaklaşıp belirli bir mesafeden nasıl göründüğünüzü inceleme fırsatınız olduğunu düşünelim. Herhalde önce kendinizi başka bir açıdan görmenin verdiği şaşkınlık ardından “vay be demek böyleymişim diye düşündüren bir gülümseme olurdu. Saç biçimi, ten rengi ya da boy uzunluğu gibi temel fiziksel özelliklerin ardından davranışlarınızı inceleme fırsatınız olsa, kendinizi nasıl değerlendirirdiniz?

Size sorulduğunda kendinizle ilgili verdiğiniz cevaplarla, arkadaşınıza ya da yakınlarınıza sorulduğunuzda sizinle ilgili verdikleri cevaplar aynı mı? Ya da sizi tanımlamak için elde edilen bu cevapların ne kadarı birbiriyle eşleşirdi?

Johari Penceresi Nedir?

Kendinizi başkalarına ifade etme başarınızla ilgili olan bu soruların cevabını sunan Johari Penceresi, kendini tanıyarak iletişim becerileri geliştirme araçlarından biridir. Pencere, 4 alternatif sergilerken 2 temel değişken üzerinde duruyor:

1: Kendinle ilgili ne kadar bilgi sahibisin?

2: Başkaları seninle ilgili ne kadar bilgi sahibi?

Model Nasıl Ortaya Çıktı?

1955 yılında 2 psikolog tarafından (Joseph Luft & Harrington Ingham) problem çözme ve kendini keşfetme (heuristic) aracı olarak geliştirilen teknik, Joseph ve Harrington isimlerinden türetilerek bu hali almıştır.

Johari penceresi, aslında kendimizle ve başkalarıyla olan ilişkimizi daha net anlamımıza yardımcı olmaya çalışmaktadır. Burada aklınıza şu sorular gelebilir: “Başkalarının benimle ilgili ne düşündüğü, beni ilgilendirmez? Bu onların sorunu, değil mi? Başkalarına göre hayatımı yaşayacak değilim, onların fikirlerini dikkate almalı mıyım?

Evet, kişinin kendini bilmesi ve başkalarının fikirlerinden gerekmediği sürece etkilenmemesi olumlu bir tavsiye olarak verilebilir. Ancak burada tekniğin bize sunduğu fırsat şudur; kendini tanı ve başkalarının oyuncağı olma. Pencerelerin ne anlama geldiğini görünce, tekniğin sağladığı katkılara hak vereceksiniz.

Açık alan: Kendimizi en iyi ifade ettiğimiz bu alan, başkalarının bizimle ilgili düşünceleriyle bizim kendimize dair fikirlerimizin örtüştüğü alandır. Yani şeffaf bir şekilde iletişim kurduğumuz ve kendimizi en iyi şekilde ifade edebildiğiniz bölgeyi temsil etmektedir. Bu alanı genişletmek için en önemli tavsiye geribildirim almaktır.

Gizli alan: Kendimize sakladığımız ve diğerleriyle paylaşmadığımız bu alanı artırmak için etkin iletişim becerilerine odaklanmak faydalı olabilir. İletişim becerimiz ne kadar iyiyse, kendimizi karşı tarafa doğru şekilde ifade etme oranımız o kadar yüksek olacaktır.

Bilinmeyen alan: Aslında var olan ancak ne kendimizin ne de başkalarının bilmediği bu alan, bilinçaltı gibi gizemli ve karmaşık bir alandır. Bu alanda ne var ya da ne yok onu bile bilemiyoruz. Dolayısıyla, kişisel keşif maceralarına bu alanı tanımak için başlanmaktadır.

Kör alan: Bu tekniği öğrenmenin size olan katkısı, en çok bu alanla ilgilidir. Bir eksikliğiniz var ancak siz bunun farkında değilsiniz. Bunun anlamı şudur; başkaları sizi bilmediğiniz bu yönünüzle etkileyerek kendi istediği şekilde manipüle edebilir. Bir inanç, bir tutum ya da bir davranış konusunda saplantılıysanız, kolaylıkla hassas noktalarınızdan vurulabilirsiniz demektir.

Amaç Nedir?

Tekniğin amacı, sizi zor durumda bırakabilecek zayıflıklarınızı fark ederek, eksiklerinizi gidermeniz ve etkin iletişim ile gruba uyum davranışlarınızı geliştirmenizdir. Yani “kendini bilen, evreni bilir” sözündeki gibi kendinizi başkalarının algıladığı şekilde ele alıp incelerseniz, farkındalığınızı artırarak davranışlarınızın dışarıdan nasıl yorumlanacağını da görebilirsiniz.

Böylece yanlış anlaşılmalar azalacağı gibi, kendinizi iyi ifade ettiğiniz için iletişim kurbanı da olmayacaksınız. İş hayatında özellikle takım çalışması yapabilmek için gruba uyum ve etkin iletişim gibi becerilerin çok arzulandığı bu günlerde, kendi huzurunuz için sınırlarınızı kontrol altında tutmanız oldukça yerinde olacaktır.

Yani, pencereden bakıldığında manzaranın ne kadarının görüneceğine siz karar vermelisiniz. Unutmayın, kendinizi ve iletişim biçiminizi yönetmeniz başkalarını ve hayatınızı da yönetmeniz anlamına geldiğinden önemli bir liderlik becerisi olarak görülmektedir!

Konu ilginizi çektiyse ve ne durumda olduğunuzu merak ettiyseniz Johari Penceresi Test sorularını yanıtlayarak, puanlarınızı hesaplayabilirsiniz. Test için aşağıdaki kaynaklardan ya da küçük bir internet araştırması yaparak bulacağınız bir sayfadan faydalanabilirsiniz. Sürekli bir iş tamamlamaya ya da bir şey yetiştirmeye çalışırken, kendinize de vakit ayırmanız dileğiyle….

Kaynak:

  • Kuşaklar Arası Etkin İletişim ve Davranış, Eğitim Yayınevi, 2018.
  • Luft, J., & Ingham, H. (1955). The Johari window, a graphic model of interpersonal awareness. Proceedings of the western training laboratory in group development, 246, 2014-03. Johari Penceresi Testi,

Okuma Önerisi: Ördek Sendromu: Neden Başkalarının Daha İyi Yaşadığını Düşünürüz

Matematiksel

Fatma İnce

Son günlerde doğrusal olup olmadığı tartışılan zaman kavramı, telafisi mümkün olmayan en kıymetli kaynaklarımızdan biri olarak, bizi hayata geliş amacımızı bulmak için zorlamaktadır. Günlük hayatın koşuşturması içinde hızla akıp giden hayat, sınırlı bir süre içinde keşfedilmesi gereken birçok fırsatı aynı anda sunmaktadır. Hayatı keşfederek ve hakkını vererek yaşayabilmenin en önemli anahtarlarından biri kendinizi tanımaktır. Bu nedenle, her şeye ve herkese vakit ayırırken en kıymetli varlığımızı ihmal etmemek için kendimize yatırım yapmamız gerekmektedir. Bilgi birikimi artırmak ve bunu isteyen kişilerle paylaşmak kişinin kendisini geliştirerek başkalarına fayda sağlayabilmesinin en güzel yöntemlerinden biridir. Bu nedenle, belirli bir süreyi kapsayan yaşamın her anının farkında olmak yani farkındalık her şeyin başlangıcıdır. Kişisel farkındalık ve kendini keşfetme sürecinde bilgi alışverişi yaparak bu serüveni benimle paylaşmanız dileğiyle, iyi okumalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five − 2 =