Tıp ve Sağlık

Gloria Ramirez Neden Toxic Lady Olarak Bilinmektedir?

Gloria Ramirez’in tuhaf ölümü, tüm zamanların en ilginç tıbbi vaka incelemelerinden biri olarak bilinmektedir.

1994 yılında, 31 yaşındaki bir kadın, Kaliforniya’da bir hastaneye kaldırıldı. Birkaç saat içinde, onunla hastanede temas halinde olanların çoğu bir biçimde hastalandı. Medya tarafından “Zehirli Kadın” yani Toxic Lady olarak isimlendirilen bu kadına ve etrafındakilere ne olduğu bilim camiasında hala tartışılıyor. Önce kısaca hikayeye sonra da olası teorilere bakalım.

Gloria Ramirez Neden Toxic Lady Olarak  Bilinmektedir?

Gloria Ramirez iki çocuğu ve kocasıyla beraber Riverside- Kaliforniya’da yaşıyordu. Takvimler 19 Şubat 1994’ü gösterdiğinde Gloria çarpıntı ve nefes almada güçlük nedeniyle hastanenin aciline gitti ve tüm uğraşılara rağmen kısa süre sonra da hayatını kaybetti. Kendisi ileri seviyede rahim ağzı kanserine sahipti.

Hemşireler, müdahale için kadının gömleğini çıkardığında, vücudunda tuhaf, yağlı bir parlaklık fark ettiler. Ayrıca ağzından gelen yoğun bir koku vardı. Bir hemşire hasta üzerinde rutin bir kan testi yaptığında işler alışılmadık bir hal aldı. Kanı aldıktan kısa bir süre sonra odayı güçlü bir amonyak kokusunun doldurmuştu. Ayrıca kanın içerisinde sarı renkli tanecikler yüzmekteydi.

Gloria Ramirez Neden Toxic Lady Olarak  Bilinmektedir?

Sonrasında görevli hemşirelerden biri, birdenbire baygınlık geçirirken bir diğeri ise nefes almada güçlük çekmeye başladı. Devamında bir başka hemşire de baygınlık geçirdi. Ayıldığında kollarını ve bacaklarını hareket ettiremiyordu. Etkilenen insanların sayısı rapordan rapora değişse de en az 6 kişinin garip semptomlar göstermeye başladığı biliniyor.

O akşam saat 20:30 civarında, hastane acil servisini boşaltmaya karar verdi. Koruyucu giysiler giyen özel bir ekip geldi. Ekip acil servis boyunca herhangi bir zehirli gaz, toksin veya diğer yabancı maddelerin izini aradı. Ancak çalışanların bayılmasına neden olacak bir şeye rastlayamadılar. Ramirez aynı gece geç saatlerde vefat etti. Ancak ölümünün ardından hastanede yaşananlar garipleşmeye devam ediyordu.

Gloria Ramirez Neden Öldü? Çevresindekilere Ne Oldu?

İlk basında çıkan haberler, hemşirelerin ve doktorların ölen kadının vücudundan yayılan zehirli dumanlarla zehirlendiğini öne sürüyordu. Gerçekten de semptomların çoğu, hem böcek ilaçlarında hem de kimyasal silahlarda kullanılan bir kimyasal sınıfı olan organofosfatlarla zehirlenmeye benziyordu. Ramirez’in cesedine yapılan otopsiler ve hastanedeki incelemeler, organofosfatların veya başka herhangi bir şüpheli maddenin bulunmadığını ortaya çıkardı.

Kadının ailesi öfke içindeydi. Ablası, kardeşinin ölümünden hastane çalışanlarını ve yetersiz hastane koşullarını sorumlu tuttu. Ölümünü çevreleyen olağandışı koşullar onları, sağlık personelinin bir tür hata yaptığına inandırmıştı. Birkaç ay süren bir soruşturmanın ardından yetkililer, hastane personelinin yoğun stres sonucunda maruz kaldıkları sonucunda tetiklenen kitlesel bir histeri yaşadıkları sonucuna vardı.

Konu uzun süre basını meşgul etmişti

Bir grup bilim insanı daha sonra 1997’de vakayı gözden geçirdiler. İlginç bir açıklamaya ulaştılar. Ekip, vücudunda Tylenol, lidokain, kodein ve Tigan belirtileri olduğu sonucuna vardı. Ramirez’in vücudunda yüksek oranda bulunan ve normalde bulantı önleyici bir ilaç olarak kullanılan Tigan, Ramirez’in kanındaki amonyak kokusunu açıklıyordu. Daha da önemlisi, toksikoloji raporu Ramirez’in kanında ve dokularında büyük miktarlarda dimetil sülfon bulunduğunu söylüyordu.

Dimetil sülfon belirli maddeleri parçaladığı için insan vücudunda hâlihazırda doğal olarak üretilmektedir. Ancak vücuda girdikten sonra kısa bir süre sonra kaybolur. Oysa ki Ramirez’in vücudundaki dimetil sülfon miktarı ölümünden altı hafta sonra bile normalin üç katı miktardaydı.

Dimetil Sülfon (DMSO) Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

İddialara göre Ramirez, ileri evre rahim ağzı kanserini iyileştirmenin bir yolu olarak düşündüğü DMSO yani dimetil sülfonu yoğun biçimde kullanıyordu. Bunun nedeni DMSO’nun bir zamanlar her derde deva bir ilaç olarak görülmesi idi.

1960’ların başlarında DMSO’nun ağrıyı hafifletebileceği kabul edilirdi. Hatta o zamanki sporcular kaslarındaki ağrıyı hafifletmek amacıyla DMSO kremi kullanırlardı. Ancak daha sonrasında yapılan çalışmalar sonucunda DMSO’nun görme yetisine ciddi anlamda zarar verebileceği görülmüştü. Böylece kullanımı büyük oranla durmuş ancak el altından üretimi ve pazarlaması devam etmişti.

Araştırmacılar bu kremdeki etken maddenin doktorlar tarafından verilen oksijen ile reaksiyona girdiği sonucuna vardı. Mevcut kimyasal, oda sıcaklığında kristalleşmektedir. Bu da kan örneğinde görülen kristallerin sebebini açıklayabilir. Defibrilasyonundan kaynaklanan elektrik şokları, dimetil sülfonu son derece zehirli ve aşındırıcı bir gaz olan dimetil sülfata dönüştürmüş olabilir.

Ancak Ramirez’in ailesi, kızlarının DMSO kullandığını ve bunun devamında gelen bütün iddiaları reddetti. Bu olay genç kadının ‘’Toxic Lady’’ olarak anılmasına neden oldu. Ölümünün ardındaki sır ise hala kesin bir cevaba ulaşamadı. Sonunda, Riverside davası bizi bir uyarı ve bir bilmeceyle baş başa bırakıyor. Uyarı, insan vücudunun tuhaf – ve potansiyel olarak ölümcül – kimyanın meydana gelebileceği bir yer olabileceğidir.

Yazının devamında ayrıca göz atmak isterseniz: Bu Yeşil Kitaplar Zehirlidir Ve Yakınınızdaki Bir Rafta Olabilir


Kaynaklar ve ileri okumalar


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Nisa Yılmaz

Merhaba! Ben Nisa Yılmaz. İngilizce öğretmenliği üçüncü sınıf öğrencisiyim. İlkokuldan itibaren yabancı dil öğrenmeye karşı olan ilgim meslek seçimimi de oldukça etkiledi. Bununla beraber ilgim olan çeşitli konularda çeviriler yapmaya başladım. Doğaya, sanata, bilime, mitolojiye olan merakımı, bir diğer ilgi alanım olan çeviri ile harmanlayarak yazdığım yazıları sizlerle buluşturabildiğim için çok mutluyum. Bilimle kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu