El Yıkama Alışkanlığınızı Gözden Geçirme Zamanı

Elleriniz temiz mi? Elbette, tuvalete gittikten sonra onları yıkadınız, ama muhtemelen düşündüğünüz kadar iyi bir şekilde temizlemediniz. El yıkama alışkanlığımızı gözden geçirme zamanı gelmiş olabilir…

Ellerimizi temiz tutmak, koronavirüs gibi hastalık yapıcı mikroorganizmalar ve virüsler yani patojenler yoluyla yayılan hastalıklardan korunmak için alabileceğimiz önlemlerin başında geliyor.

El Yıkama Teknikleri İle Yapılan Bir Deney

Hangi el yıkama tekniğinin daha faydalı olduğunu anlayabilmek için ilk olarak Glo Germ olarak bilinen bir jel sürmek gerekiyor. UV ışığı altında parlayan bu jel hijyen eğitiminde görsel bir yardımcı olarak kullanılıyor.

Aşağıda farklı el yıkama teknikleri ile yıkanmış elleri incelerken bilinmesi gereken şu: Resimlerdeki eller ne kadar beyazsa, o kadar kirli demek veya ne kadar koyu renk ise o kadar temiz…

Ellerin yıkanmadan önceki hali.

Sonuçlar, banyo lavabosunda bir dahaki sefere iki kez düşünmenizi sağlayabilir.

Suya Tut ve Salla

Pek çoğumuz özellikle zamanımız olmadığı durumlarda akan suyun altına ellerimizi tutup ovuşturuyor ve sallayarak kurutuyoruz.

Ancak, resimde de görüldüğü gibi, durulama ve sallama pek bir işe yaramıyor. Görebileceğiniz gibi, bakterilerin sadece bir kısmı parmakların yanlarından çıkmış durumda. Bakteri kolonilerinin yerleşmiş olabileceği kütiküllerin etrafındaki beyaz halkaları görebilirsiniz.

Uzmanlarında dediği gibi hızlı bir durulama asla yeterli değil. Özellikle tuvalete gittikten sonra herkesin ellerini düzgün bir şekilde yıkaması gerekiyor.

Araştırmalar, erkeklerin sadece yüzde 37’sinin ve kadınların yüzde 61’inin tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkadığını gösteriyor. (Türkiye’de bu oranın daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz elbette)

Sabunsuz Yıkama, Havlu İle Kurutma – 6 saniye

Araştırmalara göre, insanlar ellerini yıkamak için ortalama altı saniye harcıyorlar. Ancak bu, bakterileri etkili bir şekilde giderecek kadar uzun değil. Araştırmacılar tarafından tavsiye edilen süre en az 15 saniye.

Ellerimizi biraz daha uzun süre yıkamak ilk duruma göre bakteri miktarını biraz azalttı. Ancak görselde de görebileceğiniz gibi elin sırt kısmında, tırnak altlarında, yüzük çevresinde halen yoğun bakteri mevcut.

Görselde göremesek de avuç içi biraz daha temiz durumda, çünkü çoğu insan ellerini yıkarken en çok çabayı avuçlarına gösterir. Oysa biliyoruz ki bilekler, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri de en az avuç içi kadar temizlenmelidir.

Ayrıca ellerimizi yıkamak kadar kurutmak da önemlidir. Havlu ile ellerin kurulanması sürtünme hareketi bakterilerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

6 Saniye Sabun İle Yıkama

El yıkamanın en önemli kısmı sabun kullanmak. Sabun bakterileri öldürmez, onlardan kurtulmanızı sağlar. Bunun nedeni, sabun molekülünün bir ucunun suya, diğer ucunun da kire (bakterilerin olacağı yer) yapışmasıdır. Yani, sabunla kaplı ellerinizi yıkarken, su sabunu sıyırıp kiri onunla alır.

Ayrıca, bakterileri öldürmek için antibakteriyel özelliklere sahip sabun kullanmanın fazla bir avantajı yoktur. Belki bir kaç fazla mikroptan kurtulunabilir ancak zaten çoğunluk normal sabunla da temizlenir.

Resimden de görebileceğiniz gibi, sabun kullanımında çok daha az beyaz alan var. Ancak yine de eller tam olarak temiz değil.

15 Saniye Sabun İle Yıkama

Michigan Eyalet Üniversitesi çalışmasında, bölge halkının sadece yüzde 5’inin ellerini 15 saniye veya daha fazla yıkadığını buldular. Bu durum eminiz ki bir çoğumuz için de geçerli.

Görselde de görebileceğiniz gibi beyaz alanlar oldukça azalmış durumda. Ancak tırnak yemek gibi elinizi ağzınıza götürme alışkanlığınız var ise tırnak altında ve kenarlarında kalan bakteriler halen zarar verebilcek boyutta…

Sabunla 30 Saniye Yıkama

30 saniye gerçekten uzun bir süre, ancak bu konuda yetkin bir çok merkez ellerimizi 15 ile 30 saniye arasında yıkamanın en ideali olduğunu söylüyor. Sonuçları kendiniz inceleyebilirsiniz.

Ya Kurulama: Havlu mu? El Kurutucu mu?

Araştırmalara göre, mikropların yüzde 85’inin nemli ellerle, yüzde 0,06’sı kuru ellerle bulaşıyor. Bir havlu kullanmamızın avantaşı sürtme eylemi de yıkarken kaçırdığımız mikropları ortadan kaldırabiliyor.

Otomatik el kurutma makineleri ise, umumi bir banyoda dokunmanız gereken şey sayısını azaltmaları açısından faydalı. Bununla birlikte, bazı kurutucuların yavaş çalışması nedeniyle, bir çok kişi elleri yeterince kurumadan cihazın başından ayrılmakta ve ellerini belki de üzerine kurlamayı tercih etmekte.

Bu durumda da tahmin ettiğiniz gibi eller yeniden kirlenmekte.

Koronavirüs sayesinde belki de hijyen alışkanlıklarımızı gözden geçirme zamanımız gelmiş olabilir…

Sağlıklı yarınlara…

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/health/article-3269827/How-clean-hands-answer-revealed-unique-experiment-shock-change-wash.html

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.