Sinirbilim

Olumsuz Düşünceler Daha Hızlı Yaşlanmanıza Neden Olabilir!

İki insan aynı anda doğsa bile, geçen zamanın her iki kişiyi de eşit şekilde etkilemediğini biliyor ve görüyoruz. Sonucunda sizin de etrafınızda mevcut yaşından çok daha genç ya da çok daha yaşlı gösteren insanlar mutlaka vardır.

Yaşlanma, biyolojik bir süreçtir. Bu nedenle yaşayan her şey zamanla yaşanır. Bu esnada da fiziksel görüntümüzde yaşlanmaya bağlı bazı değişiklikler gerçekleşir. Ancak bilim insanlarının ve bir çok kişinin merak ettiği şey yaşlanma sürecinde fiziksel görüntünün neden insandan insana farklı biçimde değiştiğidir.

Genç görünmek dediğimiz zaman akla ilk gelen isimlerden birisi bu yıl 53 yaşına giren Paul Rudd, olacaktır.

Elbette yaşlanma, beslenme, uyku ve egzersiz yapma gibi yaşam tarzı seçimlerinden etkilenen bir süreç. Ayrıca genlerimizin de bu süreçte rol oynadığını biliyoruz. Ancak tüm bunların beraberinde yaşlanma ile ilgili çok da bariz belli olmayan bir süreç daha var. Bu da düşünceleriniz. Yani olumsuz düşünceler ne kadar hızlı (ya da yavaş) yaşlandığınızda rol oynayabiliyor.

Nobel ödüllü bilim insanı Elizabeth Blackburn ve sağlık psikoloğu Elissa Epel buna telomer etkisi diyor. Teorilerine göre yaptığınız bazı eylemler, yaşlanma sürecini yavaşlatan ve hatta tersine çeviren sağlıklı hücre yenilenmesini tetikler. Düşünce kalıplarınız da bu eylemlerden biridir.

Telomer Nedir?

Her bir DNA dizisi, genetik bilginizi taşıyan kromozomlardan oluşur. X’in (veya Y’nin) uç noktalarında telomer adı verilen küçük bir yapı bulunur. Telomerler, her bir DNA zincirinin ucundaki koruyucu kapaklardır. Bazı bilim insanları bunları, ayakkabı bağlarının yıpranmasını önleyen plastik uçlara benzetir. Genetik materyallerin çözülmesine engel olurlar.

Genç insanlarda 8.000 ila 10000 nükleotitten oluşan telomerler, her hücre bölünmesinde uç kısımdan bir miktar nükleotit kaybederek kısalır. Öyle ki, belli bir eşik değerine geldiğinde hücre bölünemez hale gelir ve ölür.

Hücre her bölündüğünde telomerler kısalır. Esaslı oranda kısaldıklarında hücre bölünmesi tamamen durur. Hücre yaşlanmasının tek olmasa bile en önemli nedenlerinden biri bu kısalan telomerlerdir. Telomerler kaybolduğunda, kromozomlar kararsız hale gelir. Bunun sonucunda da ortaya problemler çıkmaya başlar. Bunlardan en önemlisi, kromozomların doğru şekilde kopyalanamamasıdır.

Sizinle aynı zamanda doğmuş birinden daha kısa telomerleriniz varsa, biyolojik olarak onlardan daha yaşlısınız demektir. Detaylar için: Neden Bazı İnsanlar Daha Yaşlı Bazıları İse Daha Genç Görünür?

Yaşlanma Süreci Düşüncelerimizden Nasıl Etkilenecektir?

Yaşlanma Düşünce Biçimimiz İle Bağlantılı Olabilir

Bilim insanları, çeşitli düşünce kalıplarının da telomerler için sağlıksız olduğunu keşfettiler. Bunlardan birisi de olumsuz düşünceler / düşmanlık duygusu. Bu tarz düşünce kalıpları fazla olan kişiler metabolik rahatsızlıklara, kalp damar hastalıklarına daha yatkındır. Ayrıca bu kişilerin telomerleri daha kısadır. Yani erken yaşlanırlar.

Normalde stres durumunda vücudumuz kortizol ve kan basıncında ani artış sonrasında normal seviyelere hızlı dönüş göstererek cevap verir. Bu tür kişiler strese maruz kaldıklarında diastolik kan basınçları ve kortizol seviyeleri azalır.

Aşırı kullanım nedeni ile strese karşı tepkileri aslen eksiktir. Sistolik kan basınçları yükselir ancak normal seviyeye inmek yerine sonrasında da uzun bir süre yüksek kalmaya devam eder. Bunların hepsi yaşlanma sürecini hızlandıran faktörlerdir.

Yaşlanma Sürecini Olumsuz Düşünceler

Karamsarlık

Telomerleri olumsuz etkileyen ikinci düşünce kalıbıdır. Araştırma ekibi karamsar kişilerin telomer boylarının daha kısa olduğunu tespit etmiştir. Karamsarlığın sağlık riski teşkil ettiği zaten bilinmektedir. Ayrıca karamsar kişi, kanser ya da kalp hastalıkları gibi yaşlılığa bağlı bir hastalığa yakalandığında hastalık daha hızlı seyretme eğilimi gösterir.

Saplantılı düşünceler (Ruminasyon)

Yaşlanmayı hızlandırıcı üçüncü zararlı düşünce modelidir. Ruminasyon geçmişe takılıp probleminizi çözmek adına harekete geçmeksizin, içinde bulunduğunuz duyguları, olası sebep ve sonuçlarını tekrar tekrar düşünerek sürekli bir zihinsel meşguliyet durumu olarak tanımlanır. Saplantılı düşünce davranışı gösteren kişilerde depresyon ve anksiyete daha çok görülür. Sonucunda bunlar da kısa telomerlerle ilintilidir.

Duyguları bastırma

Bazen aklımıza olumsuz düşünceler dolar. Ya da bir yerlerde zihnimiz takılır kalır. Bu düşüncelerden kurtulmak yapılması gereken en doğru şeydir elbette. Ancak ilginç bir biçimde düşünceleri kasıtlı olarak uzaklaştırma çabamız ters teper. Engellemeye çalıştığımız şeyler daha sık aklımıza gelmeye başlar. Buna beyaz ayı sendromu da denir. (Konuyu bu yazımızda ele almıştık) Bu durum tek başına telomerlere zarar vermez ancak kronik stressin uyarılması ve depresyon gibi telomerleri kısaltan durumlara yol açar.

Sonuç Olarak Olumsuz Düşüncelere Takılıp Kalmayalım

Yukarıda aktardığımız olumsuz düşünce kalıpları kendiliğinden gelişir, zihninizi ele geçirir, gerçekte etrafta neler olup bittiğini görmenize engel olur. Bu araştırma biraz moral bozucu gibi görünse de umut verici de bulabilirsiniz. Çünkü genlerinizin aksine düşünceleriniz üzerinde kontrolünüz var.

Bu nedenle, kendinizi düşmanca, karamsar veya yoğun bir şekilde bir şeye takılmış kafa yorarken bulursanız ilk etapta bu olumsuz düşüncelerin farkına varın. Düşünce farkındalığı strese karşı dayanıklılığı artırır. Zaman içinde bir düşünceye saplandığınızı ya da sorunlu düşüncelerinizi fark eder ve “Bu yalnızca bir düşünce ve geçecek” demeye başlarsınız. Düşüncelerimizin bize söylediği her şeye inanmamızın gerekmediği insan zihnine dair bir sırrı teşkil eder.


Kaynaklar ve ileri okumalar:


Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu