Sinirbilim

Yaşlanma Düşünce Biçimimiz İle Bağlantılı Olabilir

Yaşlanma, hızlandırılabilecek veya yavaşlatılabilecek ve hatta bazı yönleriyle tersine çevrilebilecek dinamik bir süreçtir.


Araştırmacılar, zihinsel kalıplarınızın telomerlerinize (hücrenin DNA’sının önemli kısımlarına) zarar verebileceğini, yaşamınızı ve sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğini söylüyorlar.

Nobel Ödüllü bilim insanı Elizabeth Blackburn ve sağlık psikoloğu Elissa Epel bu durumu tüm ayrıntılarıyla açıklıyorlar.

Son zamanlarda bilim insanları için insanların yaşlanma oranları arasındaki farkların genler, sosyal ilişkiler, ortamlar ve yaşam tarzları arasındaki karmaşık etkileşimlerde yattığını söylüyorlar.

Belirli bir gen grubu ile doğmuş olsanız bile, yaşama şekliniz genlerin kendilerini ifade etme biçimlerini etkileyebilir. Bazı yaşam tarzı faktörleri bile genleri açabilir veya kapatabilir.

Tüm hücrelerimizin genetik kalbinin derinliklerinde telomerler veya kromozomların uçlarında kodlanamayan DNA’nın tekrarlayan segmentleri bulunur.

Kromozomların uçlarında kapaklar vardır ve genetik materyalin çözülmesini önlerler. Her hücre bölünmesiyle kısalarak, bir hücrenin ne kadar hızlı yaşlandığını belirlemeye yardımcı olurlar. Çok kısa olduklarında, hücre tamamen bölünmeyi bırakır.

Bir hücrenin yaşlanmasının tek nedeni bu değildir (henüz çok iyi anlamadığımız hücreler üzerinde başka stresler de vardır) ancak kısa telomerler insan hücrelerinin yaşlanmasının başlıca nedenlerinden biridir.

Yaşlanma Tersine Çevrilebilir

Zamanlarının çoğunu telomerleri incelemeye adadıklarını söyleyen Elizabeth Blackburn, laboratuvarlarında olağanüstü bir keşif yaptıklarını ve telomerlerin gerçekten uzayabileceğini keşfettiklerini açıkladı.

Bunun anlamı: Yaşlanma, muhtemelen hızlandırılabilecek veya yavaşlatılabilecek ve hatta bazı yönleriyle tersine çevrilebilecek dinamik bir süreçtir.

Bir dereceye kadar, telomerlerin sadece genetik kodunuz tarafından verilen komutları yerine getirmemesinin kendilerini ve bilim camiasının geri kalanını şaşırttığını söyleyen Blackburn “Telomerleriniz sizi dinliyor” diyor.

Yediğiniz yiyecekler, zorluklara cevabınız, yaptığınız egzersiz miktarı ve diğer birçok faktör telomerlerinizi etkiler ve hücresel düzeyde erken yaşlanmayı önleyebilir.

Sağlıklı yaşamın keyfini çıkarmanın anahtarlarından biri, sağlıklı hücre yenilenmesini teşvik etmek için üzerinize düşeni yapmaktır.

Düşmanlık duygusu güden insanların telomerleri daha kısadır.

Bilim insanları, çeşitli düşünce kalıplarının telomerler için sağlıksız olduğunu ve bunlardan birinin düşmanlık olduğunu keşfettiler.

Düşmanlık, yüksek öfke ve diğer insanların güvenilemeyeceği düşünceleriyle tanımlanır. Düşmanlığı olan biri sadece “Markette uzun kuyruklarda durmaktan nefret ediyorum” diye düşünmüyor; ayrıca “Bu diğer alışveriş yapan kişi kasten hızlandı ve beni geçmeye çalışıyor!” diye düşünüyor.

Düşmanlık ölçümlerinde yüksek puan alan insanlar daha fazla kardiyovasküler hastalık, metabolik hastalık ve genellikle daha genç yaşlarda ölme eğilimindedir. Ayrıca daha kısa telomerleri vardır.

İngiliz devlet memurları üzerinde yapılan bir çalışmada, düşmanlık ölçülerinde yüksek puan alan erkekler, düşmanlık puanları düşük olan erkeklerden daha kısa telomerlere sahipti.

En düşman erkeklerin, kısa telomerler ve yüksek telomeraz (telomerleri iyi durumda tutmaya yardımcı olan hücrelerdeki bir enzim) kombinasyonuna sahip olma olasılığı %30 daha fazlaydı.

Ruminasyon (tekrarlayan şekilde düşüncenin zihinde dönüp durması) yaptığınızda, stresin sebebi bittikten çok sonra stres vücutta yapışır.

Kötümserlik, telomerler üzerinde olumsuz etkileri olduğu keşfedilen ikinci bir düşünce modelidir.

Araştırma ekibi karamsarlık ve telomer uzunluğu üzerine bir çalışma yaptığında, karamsarlık envanterinde yüksek puan alan kişilerin daha kısa telomerlere sahip olduğunu buldular.

Yaklaşık 35 kadın üzerinde küçük bir çalışma yapıldı. Ancak 1000’den fazla erkeğin çalışması da dahil olmak üzere diğer çalışmalarda da benzer sonuçlar bulunmuştur. Ayrıca karamsarlığın kötü sağlık için bir risk faktörü olduğuna dair kanıtlar mevcuttur.

Kötümserler, kanser veya kalp hastalığı gibi yaşlanma ile ilişkili bir hastalık geliştirdiğinde, hastalık daha hızlı ilerleme eğilimindedir. Düşmanca duygular güden insanlar ve genellikle kısa telomerleri olan insanlar gibi daha erken ölme eğilimindedirler.

Ruminasyon, yaşlanmayı hızlandırıcı üçüncü yıkıcı düşünce modelidir.

Ruminasyonu zararsız yansımadan nasıl anlarsınız? Yansıma, olayların neden belirli bir şekilde gerçekleştiğine dair doğal, içgözlemsel analizdir. Sizde sağlıklı bir rahatsızlığa neden olabilir, ancak ruminasyon korkunç hissettirir ve asla bir çözümü yoktur, sadece daha fazla ruminasyona neden olur.

Uzun süre ruminasyon yaptığınızda yüksek tansiyon, yüksek kalp atış hızı ve daha yüksek kortizol şeklinde geri dönüş alırsınız. Sakin hissetmenize yardımcı olan ve kalbinizi ve sindirim sisteminizi sabit tutan vagus siniriniz, aktivitesini geri çeker ve stres verici etmenler bittikten çok sonra vagus geri çekilir.

Dördüncü düşünce modeli, düşünce baskılama, istenmeyen düşünce ve duyguları uzaklaştırma girişimidir.

Harvard sosyal psikoloğu merhum Daniel Wegener, bir dizi deney yoluyla bir test yaptı ve ironik hata olarak adlandırdığı bir fenomen belirledi. Düşüncelerinizi ne kadar zorla iterseniz, dikkatinizi çekmek için daha yüksek bir sesle düşüncelerinizi çağırırsınız.

İronik hata, telomerler için zararlı olabilir. Kötü düşünceleri bilinçaltımızın en derin sularına iterek stresli düşünceleri yönetmeye çalışırsak bu durum geri tepebilir. Kronik olarak kurgulanan beynin kaynakları düşünceleri başarılı bir şekilde bastırmayı başaramayabilir. Daha az stres yerine daha fazlası elde edilebilir.

Düşünce farkındalığı stres direncini artırabilir. Zamanla, ruminasyonlarla karşılaşmaz ve “Bu sadece bir düşünce” dersiniz.

Son düşünce modeli zihin gezintisidir.

Harvard Üniversitesi psikologları Matthew Killingsworth ve Daniel Gilbert, binlerce kişiye hangi etkinlik ile mutlu olduklarını belirlemek üzere sorular sormak için bir “mutluluğunuzu takip edin” adlı bir iOS uygulaması tasarladılar.

İnsanların zihinlerinin ne yaptığını ve ne kadar mutlu olduklarını, insanların günün yarısını yaptıklarından başka bir şey düşünerek geçirdiğini keşfettiler. Ayrıca insanlar ne yaptıklarını düşünmediklerinde mutlu olmadıklarını keşfettiler.

Özellikle, olumsuz zihin dolaşımının (olumsuz düşünceler düşünmek veya başka bir yerde olmayı dilemek) gelecek zamanlarda mutsuzluğa yol açma olasılığını daha yükselttiğini belirlediler.

Hücrelerinizin yaşlanmaması için ve daha iyi düşünce farkındalığına sahip olmak için yapmanız gereken faaliyetler arasında, uzun mesafeli koşu da dahil olmak üzere çoğu zihin-beden egzersiz şekli ile birlikte çoğu meditasyon türü bulunur.

Düşündüğünüz her şeye inanmayın…

Beyninizi sağlıklı tutmak için çabalayın…

İlgili TED videosu…

Kaynak: https://ideas.ted.com/could-your-thoughts-make-you-age-faster/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...