DNANudge: DNA’nıza Göre Hangi Yiyecekleri Alacağınızı Söyleyen Bileklik

Tanı konulamayan nadir bir genetik hastalık küçük oğlunun böbreklerinin çalışmamasına neden olunca Profesör Chris Toumazou, sağlık risklerini ortaya çıkarmanın bir yolunu bulmaya kendi kendine söz verdi.

Biyomedikal mühendisliği profesörü olan Toumazou oğlunun durumu önleyemese de, ailesinin durumu hakkında daha önceden bilgi sahibi olsaydı yaşam tarzını çok farklı yönetebileceğini fark etti.

Bu yüzden, insanların yaşam tarzlarını değiştirmelerine ve hastalanmaktan kaçınmalarına yardımcı olmak için araştırma yapmaya başladı.

Yaşam tarzının, diyabet ve yüksek tansiyon gibi teşhis edilmemiş birçok durum üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söyleyen Prof Toumazou “Değişen davranışlar ve alışkanlıklar hayat kurtarabilir” diyor.

Yaptığı araştırmalar ve çalışmalar sonucunda, marketten alışveriş yaparken sağlıklı seçimler yapmanıza yardımcı olmak için DNA’nızı kullanan basit bir bileklik üreten Prof Toumazou bilekliğe DNANudge ismini verdi.

DNANudge, genetik kodunuzun diyabet gibi beslenme ile ilgili sağlık koşullarına duyarlılığını belirleyen kısmını analiz ederek, hangi gıdaların sizin için en iyi olduğunu ve hangilerinden kaçınmanız gerektiğini size bildiriyor.

DNANudge

DNA’nıza Göre Alışveriş

Bileklik ürün barkodlarını tarıyor, DNA’nıza uygun olan ürün için yeşil ışık ve uzun vadede zararlı olma ihtimali olan ürün için kırmızı ışık yakıyor. Bilekliğin bağlı olduğu akıllı telefon uygulaması, kırmızı ışık yandığında daha sağlıklı alternatifler öneriyor.

Oğlunun akut hastalığının ardından Prof Toumazou, bir kişinin DNA’sını basit bir ağızlı çubuk örneğinden okuyabilen bir mikroçip de icat etti. Şimdi bu mikroçipi yeni bilekliğe bir DNA profili yüklemek için kullanılıyor – geleneksel bir DNA testi sekiz hafta sürerken bu çiple aynı işlem bir saatte tamamlanıyor.

Toumazou, “İnsanlara bisküvi yiyemediklerini, üzüm yemeleri gerektiğini söylemiyoruz. Hayır, bisküvi yiyebilirler, ancak DNA’nıza ve yaşam tarzınıza göre daha iyi bisküvileri tercih etmeliler” diyor.

Cihaz aynı zamanda çok uzun süre hareketsiz kalırsanız uyarı vererek genel sağlığın geliştirilmesine yardımcı oluyor. Turuncu ışık uyarısı, kalkma ve hareket etme zamanı geldiği anlamına geliyor.

Dünya çapında 400 milyondan fazla insanı etkileyen tip 2 diyabet her gün daha çok insanı etkilemeye devam ediyor. Erken teşhis ile insanların yaşam tarzlarını değiştirmeleri sağlanabilir. İşte DNANudge tam da burada devreye giriyor.

Peki ya Toumazou’nun oğlu Marcus’un durumu nasıl?

Marcus’un hikayesinin mutlu bir sonu var. Diyalizden aylar sonra böbrek nakli yapıldı ve şu anda sağlık durumu gayet iyi hatta Kraliçe ile babasının Londra’daki yeni laboratuvarının açılışında tanıştı ve babasının insan vücudu için mikroçip yaparak sağlık hizmeti anlayışını değiştirdiğini söyledi.

Kısa bir video…

Kaynak

https://www.weforum.org/agenda/2019/11/dna-shopping-food-diabetes-healthy-eating/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...
Başa dön tuşu