Ne Okumalı? Ne İzlemeli?

Bilim İnsanlarından Yaşamınızı Değiştirebilecek Kitap Tavsiyeleri

Yatağının başucundaki kitaplara bakarak parlak bir zihni harekete geçiren şey hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. En ünlü ve başarılı bilim insanları, kendi alanlarındaki araştırmaları okumanın ötesinde, akla gelebilecek her konuda kitaplar okumaya vakit ayırıyorlardı. İyi bir kitap tavsiyesi arıyorsanız onlara kulak verebilirsiniz.

Michio Kaku – Teorik Fizikçi

Fizikçi ve fütürist Michio Kaku, bilim kurgu yazarı Isaac Asimov’un büyük bir hayranı. Asimov’un “Vakıf” üçlemesi, insanlar tarafından Samanyolu galaksisine yerleştirilmiş milyonlarca gezegenden oluşan kurgusal Galaktik İmparatorluğun çöküşüne odaklanıyor.

Dünyaca ünlü teorik fizikçi Michio Kaku her fırsatta bilimkurgunun önemini vurgular. Kaku, hayata bakışını değiştiren kitaplar arasında, büyük usta Isaac Asimov’un kitaplarını önerir. Özellikle de on milyonlarca gezegeni kapsayan Galaktik İmparatorluk’un yıkılmasıyla, karanlık çağlara karşı savaş veren bir avuç bilim insanının mücadelesini anlattığı başyapıtı Vakıf Dizisi önerilerinin başında geliyor. Yaklaşık 30 yıl boyunca bir üçleme olarak kalan Vakıf, Asimov’un seriye daha sonra eklediği kitaplarla genişledi. Sonrasında da 12 kitaplık olağanüstü bir diziye dönüştü.

Sean Carroll – Teorik Fizikçi, Gökbilimci

Fizikçi Sean Carroll, bir fizikçi ve gökbilimci olmayı seçmesinde etkili olan bir kitaptan bahsediyor: 1-2-3 Sonsuz: Bilimin Gerçekleri ve Çözümlenmesi. George Gamow’un 1947 ’de yazdığı bu bilim klasiği, Büyük Patlama kuramı ve moleküler biyolojinin geliştirilmesine de olanak sağlayan ilk kitaplardan biriydi. Matematikten biyolojiye, fizikten kozmolojiye kadar oldukça geniş bir alana uzanıp, ele aldığı her konuyu esprili bir dille anlatan kitap; her yaş ve eğitim seviyesinden insanın rahatlıkla anlayabileceği bir dille yazılmış olan bu kitap Sean Carroll’ın hayatını değiştirdi. Sonucunda size de ilham verecektir.

Marcus Du Sautoy – Matematikçi

Matematiğin tarihi ve öyküsünü konu alan çeşitli belgesellere de imza atmış dünyaca ünlü İngiliz matematik profesörü Marcus du Sautoy, 20. yüzyılın en büyük matematikçilerinden biri olan G. H. Hardy’nin Bir Matematikçinin Savunması adlı kitabını ilk olarak öneriyor. “Bu kitabı 13-14 yaşlarımda okudum. Sayesinde de matematiğin ne kadar eğlenceli olabileceğini gördüm” diyor.

Neil Degrasse Tyson – Astrofizikçi

Neil deGrasse Tyson’ın kitap tavsiyeleri arasında Evrenin özelliklerinin keşfi için: Isaac Newton’dan “The System of the World” (Dünyanın Sistemi) var. Sonrasında da Charles Darwin’den “Türlerin Kökeni” (On The Origins of Species) geliyor. Ayrıca devrimci düşünürlerinden Thomas Paine’in “Akıl Çağı” (The Age of Reason); Adam Smith’in ünlü kitabı “Milletlerin Zenginliği” (The Wealth of Nations) ve Sun Tzu’nun 2000 yıl önce yazdığı dünyanın en etkili strateji kitabı olarak görülen “Savaş Sanatı” (The Art of War) kitap tavsiyeleri arasında.

Lawrence Krauss – Teorik fizikçi

Joseph Heller’ın ünlü romanı Catch 22, yayınlandığı günden bu yana en sıra dışı kitaplar listesinde yer alır. “Bu kitabı gençliğimin ilk yıllarında okudum. Bana sözcüklerin gücünü keşfetme yolunda ilham verdi” diyor Krauss. “Birbiriyle tamamen çelişen fikir ve olayları bir araya getiriş şekli, ilerleyen yıllarda yazılı ya da sözlü olarak ele aldığım her konuda etkili oldu.”. Krauss’un yazdığı kitaplara baktığımızda bu etkiyi açıkça görmek mümkün.

Jane Goodall –  Primatolog

Jane Goodall, JRR Tolkien’in “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesinin büyük bir hayranı. Kendisini 1970’lerin sonunda ve 1980’lerin başında Tanzanya’nın Gombe kentinde şempanzeler ile yaptığı çalışmalar ve sonrasında yazdığı kitaplar ile tanırız. Goodall, Tolkien’in kitapları ile bu kitapları oğluna okurken tanışmış. Kendisi aynı zamanda bu üçlemenin filmlerinin de hayranı olduğunu dile getiriyor.

Carl Edward Sagan – Gökbilimci ve Astrobiyolog

1996 yılında vefat eden Carl Sagan’ın iyi bir okur olduğu bilinmekteydi. Geçtiğimiz günlerde onun üniversitede okuduğu kitapların bir listesi yayınlandı. Andre Gide’nin 1902 tarihli Ayrı Yol (The Immoralist) adlı onun okuma listesinin başında yer alıyordu. Sonucunda bu kitap Gide’ye, 1947’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandırmıştı. Ayrıca Sagan, Platon’un “Devlet” adlı eserini de üniversite öğrencisiyken kişisel okuma listesine eklemişti. Platon’un bu kitabı Sokrates ile bir diyalog olarak yazılmıştır. Farklı adalet ve ahlak kavramlarını değerlendirir.

Oliver Sacks – Nörolog

Radyoaktivite konusundaki araştırmaları, polonyum ve radyum elementlerinin keşfi ile ünlü Marie Curie, tüm zamanların en tanınmış bilim insanlarından biridir. Curie’nin kızı tarafından yazılan “Madam Curie”, onun hayatını ve bilimsel araştırma tutkusunu irdeliyor. Sonucunda bu kitap, ünlü nörolog ve yazar Oliver Sacks’ın kitap tavsiyelerinin başında bu kitap yer alıyor.

Siddhartha Mukherjee – Onkolog ve Tıp Profesörü

Nadir bulunan bir yetenek olarak bilinen Siddhartha Mukherjee Tüm Hastalıkların Şahı ( The Emperor of All Maladies) isimli kitabı ile 2011 yılında Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştı. Kendisi, Gary Shteyngart’ın büyük bir hayranı. Onun bize kitap tavsiyesi ise bu yazarın Absurdistan isimli romanı.

Jennifer Doudna

Jennifer Doudna, CRISPR gen düzenleme alanındaki öncü çalışmaları nedeniyle Emmanuelle Charpentier ile birlikte 2020 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Amerikalı biyokimyagerdir. Kendisi bize Carl Zimmer’in kitaplarını öneriyor. Özellikle önerdiği kitap henüz Türkçe’ ye çevrilmemiş olan.”She Has Her Mother’s Laugh”. Dünyanın en iyi bilim gazetecilerinden biri olan Zimmer, bu kitapta, genetik teknolojisinde süregelen devrimi ve kalıtım kavramını araştırıyor.

İyi bir kitap hayatımızı gerçekten değiştirebilme gücüne sahiptir. Kitap dolu günler geçirmeniz dileğimizle…Kaynaklar ve ileri okumalar:

The best books about science from the last 15 years that everyone should read; Yayınlanma tarihi: 2 Nisan 2018; Bağlantı: https://www.businessinsider.com/


Dip Not

Matematiksel, tamamen gönüllü bir ekip tarafından 2015 yılından beri yürütülen, Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmayı hedefleyen, öğretmenler tarafından kurulmuş bir bilim platformudur. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu