Beale Şifreleri Bizlere Kayıp Hazinenin Yerini Söyleyecek mi?

Beale şifreleri olarak bilinen 200 yıllık bir dizi sayı, Virginia kırsalında gömülü milyonlarca dolar değerindeki altın, gümüş ve mücevherlerin yerini ortaya çıkarabilir. Geçen yüzyılda bu kodları kırma arayışı orduyu, bilgisayar bilimcilerini ve komplo teorisyenlerini cezbetti. Hepsi başarısız oldu. Bu da şu soruyu gündeme getiriyor: Şifreler ve hazine gerçek mi? Önce hikayesi…

1885 yılıydı ve Virginia, Lynchburg’dan James B. Ward pes etmeye hazırdı. Zor bir problem üzerinde yaklaşık 20 yıldır çalışıyordu. Ancak giderek bu soruyu çözebileceğinin umudunu kaybetmeye başlamıştı. Sonuçta bu sorunun çözümüne başkalarını da dahil etmek istedi. Öncelikle problemi açıklayan detaylı bir broşür hazırladı. Bu broşürde Ward garip bir hikaye anlattı. Broşür Beale şifreleri ile alakalı idi.

The Beale Papers: Containing Authentic Statements Regarding The Treasure Buried 1819 and 1821, Bufords, in Bedford County, ia, Which has Never Been Recovered

Thomas J. Beale Ve Beale Şifrelerinin Hikayesi

Ward broşürde anlattığı hikayede Thomas J. Beale adlı bir adamadan bahsetti. Kendisi 1817’de kuzey New Mexico’da bir bufalo avına çıkan otuz kişilik bir gruba liderlik etmişti. Bu sırada zengin bir altın damarı keşfetmişler ve avdan vazgeçip madencilik işi ile uğraşmaya başlamışlardı. Bu bilgiler Thomas Beale tarafından Robert Morriss’e yazılan mektuplarda yer alıyordu.

Ancak elde ettikleri serveti güvenli bir yere taşımak söz konusu olduğu zaman ekip içinde anlaşmazlık ortaya çıkmıştı. Sonuçta bulundukları yer oldukça tehlikeli idi. Ayrıca bulundukları bölgede elde ettikleri hazineyi gizlemeye uygun bir yer değildi.

Sonuçta ekip altınları Virginia’ya taşımaya karar verdi. Tam on iki tur sonunda nakliyat tamamlandı. Sonrada hep birlikte tüm hazineyi demir çömleklerin içine koyup yerin yaklaşık bir buçuk metre altına, gömdüler. 1982’de Beale hikayesini araştıran bir gazeteci, hazinenin o zamanki değerinin 30 milyon dolar civarında olduğunu tahmin etti.

Beale Belgeleri’nde bahsi geçen hazinenin gömülü olduğu düşünülen Bedford County,

James B. Ward tarafından aktarılan hikaye şu biçimde devam ediyor. Thomas J. Beale üçüncü sevkiyat esnasında sırlarını Lynchburg’da bir otel işleten Robert Morriss’e aktarıyor. Ayrıca Morriss’e bir süre konakladığı otelinde ayrılırken, on yıl boyunca açmaması talimatı ile bir kasa veriyor. Eğer 10 yıl içinde ekipten kimse geri dönmezse kendisine o kasayı açması söyleniyor. Bu kasa bazı talimatlar ve bir dizi kriptogram yani şifreli metinler içeriyor. Morriss’e geri dönmemeleri durumunda bu talimatlarla hazineyi bulması ve şifreli mesajdaki gizli bilgileri çözerek parayı hayatta kalan kişilerin akrabalarına dağıtması söyleniyor.

Morriss gerçekten de sözüne sadık bir insan. Bu ekipten herhangi bir kişinin geri dönmesini on değil tam yirmi üç yıl bekledi. Sonunda umudunu kesince kutuyu açtı. Kutuyu açtığında üç adet şifreli metin ve bir mektup buldu. Şifreli metinler, bir ila üç basamak uzunluğunda bir dizi sayıdan oluşmaktaydı. Morriss, yıllarca şifrelerini çözmek için çalışsa da başarılı olamadı. Sonucunda da 1863 yılında, ölümünden yaklaşık bir yıl önce kutuyu Ward’a verdi.

Beale Şifrelerini Çözme Çılgınlığı

Ward kutudan çıkan şifreler ile uğraşmaya başlayınca biraz da tesadüfen ilk şifreyi çözmeyi başardı. İlk şifreli metin Bağımsızlık Bildirgesi’ndeki kelimelerin numaralanması ve sonra bunların kaydırılması sonucu ile yapılmıştı. Şifresini çözebildiği mesaj ona kasanın içeriğinin bir listesini vermekteydi. Mesaj şu biçimde deşifre edilmişti. “Buford’dan yaklaşık 4 mil uzaklıkta, Bedford Bölgesinde bir yere, adlarını 3 numaralı şifrede verdiğim şahıslara ait olan eşyaları gömdüm”

Beale Şifreleri, Thomas J. Beale adlı gizemli bir kişi tarafından saklanan büyük bir hazinenin yerini güya ayrıntılandıran, sayılardan başka hiçbir şey içermeyen, daktiloyla yazılmış üç sayfadır.

Ancak Ward, hazinenin tam yerini ve grubun bir parçası olan adamların listesini bildiren diğer iki mesajın şifresini uzun yıllar denedikten sonra çözemedi. Sonrasında da Ward bütün meseleyi halka açıklamaya karar verdi. Ward broşürünü yayınladıktan sonra birçok kişi mesajların şifresini çözmeye çalıştı. Çoğu başarısız oldu. Birkaçı başarılı olduklarına karar verdi, ancak şifre çözme teknikleri hatalıydı ve bu da yanlış sonuçlara yol açtı. Boşu boşuna bir sürü yanlış yer kazıldı, kimileri bunun için tüm mal varlığını harcadı.

1897 ve 1912 yılları arasında George ve Clayton Hart adlı iki kardeş de Beale şifresi çözme yarışmasına katıldı. Sonuçta şifrenin birinci bölümü için Bağımsızlık Bildirgesi kullanılmıştı. Bu nedenle, diğer iki şifre için de anahtar işlevi görecek belgeleri arayarak yaşantılarını geçirdiler. Bu amaçla bir medyum bile kullandılar, ama yine de hiçbir şey bulamadılar.

1968’de Beale Şifresi Derneği kuruldu. Bir grup insan, kaynaklarını ve yeteneklerini bir araya getirerek sonunda gizemi çözebileceklerini umdular. Ancak Beale belgelerinin hikayesini detaylandırma da başarılı olmalarına rağmen hazineyi bulamadılar.

Yukarıdaki rakamlar sizin için bir şey ifade ediyorsa, tebrikler: 2921 pound altın, 5100 pound gümüş ve 1.5 milyon dolarlık değerli mücevherler sizindir, çünkü az önce Thomas J. Beale’nin yaklaşık 200 yıl önce gömdüğü hazinenin yerini belirten şifreyi çözdünüz.

Gizem Sonunda Açıklığa Kavuştu

Beale belgelerinin göründüğü gibi olmadığına dair ilk ipuçlarından biri, Morriss’ten Ward’a gönderilen mektuplarda yer alıyor. Bu mektuplarda verilen tarihlerin bir çoğu gerçek olaylar ile uyumlu gözükmediği anlaşılacaktı. Aslında sonrası daha da ilginçti. 19. yüzyılın başlarında Virginia’da bir Thomas Jefferson Beale’nin var olduğuna dair de sağlam bir kanıt yoktu. Ayrıca Kaliforniya’da altın bulunan bir keşif gezisine dair de hiçbir kayıt bulunmuyor. Ward, birçok broşürle birlikte çıkan bir yangında kaybolduklarını söylediği için kağıtların orijinaline de erişme şansımız yok.

Beale mektupları bir aldatmacaysa, sahtekarlık için muhtemelen üç aday vardır. Beale’nin kendisi, Morriss ve Ward. Ancak Ward’ın bu işten kar eden tek kişi olduğu biliniyor. Sonuçta broşürü yayınladıktan sonra her kopya için bir ücret almıştı. Ayrıca broşürdeki kelime kullanımına ilişkin istatistiksel çalışmalar, muhtemelen içindeki tüm metinlerin tek bir kişi tarafından, büyük olasılıkla Ward tarafından yazıldığını göstermektedir. Bu kanıt (ve çok daha fazlası), çoğu kişiyi hazine hikayesinin, kodların ve hatta Thomas J. Beale’in karakterinin, broşür satmak için tasarlanmış bir yalanın parçası olduğuna ikna etti. Başka bir deyişle, kimsenin Beale’in hazinesini bulamamasının nedeni, bulunacak bir hazine olmamasıdır.

Yine de Beale Şifresinin Kalanını Çözmek Mümkün mü?

Halk arasında “Beale Hazinesi,” kripto analistler arasında ise “Beale şifreleri” olarak anılan sistem, bütün profesyonel çalışmalara rağmen sırrını koruyor.

Beale Kağıtları sadece bir hikayeyse, şifresi çözülmemiş iki mesaj ne olacak? Onlar sadece rastgele sayı dizileri mi? 1971’de Dr. Carl Hammer, şifresi çözülmemiş mesajlar üzerinde bir bilgisayar çalışması yaptı. Sonucunda sayılarda bazı döngüsel kalıplar olduğunu fark etti. Yani bu sayılar rastgele yazılmamıştı. Şifrelemenin ilk kısımdaki ile benzer olduğu düşünülüyor.

Peki deşifre edilmemiş mesajlar bize ne söylüyor? Gerçekten bir hazinenin yeri mi? Ya da hikayenin Ward tarafından uydurulduğuna dair bir onay mı? Biri mesajların şifresini çözene kadar( eğer bu mümkünse) bunu asla bilemeyeceğiz. Gizemin günümüzde hazine avcılarını hâlâ cezbetmesinin bir nedeni, gazeteci Buzz McClain’in 2020 tarihli bir makalesinde hesapladığı gibi, gömülü bir servet varsa, şimdiye kadar yaklaşık 93 milyon dolar değerine ulaşmış olmasıdır. Beale Şifreleri, kriptografiyle ilgilenen insanları hala büyülüyor ve hikayesi amatör hazine avcılarını zengin olma umuduyla Virginia’ya gitmeye teşvik ediyor.Kaynaklar ve ileri okumalar


Dip Not

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konularda ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu