BEYİN JİMNASTİĞİMATEMATİK

Aristo’nun Çember Paradoksu

Çember paradoksu ya da tekerlek paradoksu diye de anılan Aristo’ya ait olduğu kabul edilen bir paradokstan bahsedelim bu yazımızda.

Yapmış olduğu çalışmaları ve düşünceleri ile günümüzde matematik, fizik, felsefe gibi alanlara nice katkısı olmuş, gerçeğin, bilimsel ahlağın peşinde koşmuş, ‘Eflatun’u severim ama gerçeği daha çok severim’ demesiyle de Platon’un görüşlerine katılmadığını vurgulamaktan çekinmemiş Yunan filozof Aristo’nun bu paradoksu incelememiz için önce büyük çember, sonra o büyük çemberin içine bir de küçük çember çizmemiz gerekecek.

Şekilde soldaki büyük tekerleğin yere değdiği noktadan sağa doğru tam tur yuvarlandığını varsayıyoruz.

Büyük tekerleğin soldan sağa yuvarlanışıyla oluşan doğru parçasının uzunluğu tekerleğin (çemberin) çevresine eşittir elbette.

Çemberdeki tüm noktalar ve doğru parçasının tüm noktaları birbirine eşittir takdir edersiniz ki.

Paradoksu Getiren Küçük Çember

Tekerleğin içine küçük bir çember çizelim. Büyük tekerlek yuvarlanırken bu küçük çemberin izleyeceği yol ne olacak?

Harflendirilmiş haliyle görmesi daha kolay..

Tekerlek tam bir tur yaptığında:

A ve a arası uzunluk, tekerleğin bir tur sonu geldiği b ve B noktaları arası uzunluğa eşit olacak. Elbette ab doğru parçasının uzunluğu ve küçük çemberin çevresinin uzunluğu da, (tıpkı AB doğru parçası uzunluğu ve büyük çemberin çevresinin uzunluğunun eşit olması gibi) eşit olacak.

AB ve ab doğru parçalarının uzunluğunun eşit olmasıyla durum şu hale geliyor:

Küçük çemberin çevresiyle büyük çemberin çevresi birbirine eşittir!! Nasıl yani??

Ali Nesin’e göre noktaların eşleşmesinin uzunluklarının eşit olduğu anlamına gelmediğini ilk savunan ve Arşimet paradoksunu da ilk çözen on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olan Alman matematikçi Cantor haklıdır.

Çember ve doğru parçalarının noktalarının eşlenmesi, ikisinin uzunluğunun aynı olması anlamına gelmez.

İki doğru parçasının uzunlukları birbirine eşit olmasa da noktaları arasında birebir bir eşleşme olabilir.

Yani iki çemberin noktaları arasında da birebir bir eşleşme vardır, ama uzunlukları ayrıdır.

Görünen o ki basitlikte bile bir karmaşa olabiliyor. Siz ne dersiniz bu konu hakkında?

Aristo’nun matematik üzerinde yaptığı felsefe bir paradoks yaratmış..

Düşüncenin gücü bugünlere dek ulaşmış ve bugün biz asırlar öncesinden bugüne gelen bir düşünceyi konuşabiliyoruz..

Daha önceden de farklı paradoks konularını incelemeye çalışmıştık. Ancak o kadar çok paradoks var ki..

Zaman ile hepsini anlamaya ve anlatmaya çalışacağız. Çünkü düşünme, yorumlama, beyin fırtınaları, fikir alışverişleri paradokslara çözümler getirebilir.

Aristo’nun paradoksunu sevdiyseniz kısa bir video ile de inceleyebilirsiniz:

Kaynaklar

https://www.quora.com/What-is-a-satisfying-explanation-to-Aristotles-wheel-paradox

Ali Nesin- Matematik ve Sonsuz

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı