GÜNDEM

Sheldon Asalları: TV Dizisinden İlham Alan Matematik Makalesi

Bir TV dizisi, Carl Pomarance ve Chris Spicer tarafından yapılan Sheldon Primes (Sheldon Asalları) isimli bilimsel bir çalışmaya ön ayak oldu.

2007 yılında ABD’de yayın hayatına başlayan komedi dizisi The Big Bang Theory, ileri derecede zeki olan fakat sosyal beceriler konusunda sıkıntı yaşayan iki yakın arkadaş Sheldon Lee Cooper ve Leonard Hosftadter isimli fizikçilerin maceralarını konu alıyor.

12 sezon boyunca ilgiyle takip edilen dizide, özellikle Jim Parsons’ın hayat verdiği dizinin ana karakteri Sheldon o kadar sevildi ki, Sheldon’ın çocukluğunu konu alan Young Sheldon isimli yeni bir dizi bile çekildi.

Dizide Sheldon, “En iyi sayı hangisidir? Bu arada bir tane doğru cevap var.” diyerek sorduğu sorunun doğru cevabının aklındaki olduğunu belirterek alışıla geldiği gibi etrafındakilerin cevaplarını çok da önemsediğini ortaya koyar.

Sheldon, “En iyi sayı 73’tür! Çünkü 21. asaldır ve bu da 7 ve 3 ün çarpımıdır. 73’ün tersten yazılmış hali 37, 12. asaldır ve 21’in tersten yazılmış halidir.”

İzleyici için Sheldon’ın her zamanki hali olan bu sekans, Carl Pomarance ve Chris Spicer için Sheldon Primes (Sheldon Asalları) isimli bilimsel bir çalışmaya ön ayak oldu.

sheldon asalı

Sheldon Asalı

Bir pozitif tamsayı n için pn , n’inci asal sayı olsun. rev(x) ‘de x sayısının tersten yazılmış hali (örneğin, rev(456)=654) olsun.

rev(pn)=prev(n) ise n tamsayısı bir Sheldon asalıdır.

Ortaya konan çalışmaya göre, Sheldon asalı tanımına uyan tek sayı sadece 73’tür.

Şevket ÜNCÜ

Kaynakça: https://www.math.dartmouth.edu/~carlp/sheldon091219.pdf

Paylaşmak Güzeldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı