Mühendislik ve Teknoloji

Neom: Robot Dinozorlar ve Uçan Arabalar ile Fütüristik Bir Şehir

Suudi Arabistan’da yeni bir akıllı şehir projesi hayata geçirilecek. Neom adlı şehrin, Suudi Arabistan’ın kuzeybatısındaki Tabuk ilinde yapılması planlanıyor. Neom’un akıllı şehir teknolojilerinin merkezi olması ve bir turizm merkezi olması da hedefler arasında. Şehir, Kızıldeniz ve Suudi Arabistan’ın Mısır ve Ürdün ile paylaştığı sınırların yakınında olacak.

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın kurucusu olduğu Neom (Yunanca için “yeni” ve Arapça için “gelecek” anlamına gelen kelimelerinin bir karışımı) olarak adlandırılan proje, Suudi Arabistan’da 10.000 mil karelik (yaklaşık 26,500 km²) sahil şeridi ve çölü kapsayan 500 milyar dolarlık bir şehir inşa etmeyi amaçlıyor. Yüksek teknoloji olanakları, restorant ve mağazalar gibi lüks hizmetleri bir araya getirerek; teknolojide Silikon Vadisi, eğlencede Hollywood ve tatilde Fransız Rivierası’ndan daha üstün bir şehir tasarlama amacı güdülüyor. Öyle ki şehirde robot dinozorlar bile olacak.

Geceleri Neom’un dev bir yapay ay tarafından aydınlatılması planlanıyor.

Neom CEO’su Nadhmi al Nasr kısa bir süre önce Wall Street Journal’a verdiği demeçte, Neom’un geleceğe yönelik, vizyon sahibi bir fütüristik şehir olacağını ve  son teknolojilerle donatılacağını belirtti. Proje ilk birkaç yıl önce açıklansa da yeni raporla, 2.300 sayfalık ek detayları paylaşıldı. Ancak Neom’un bilim kurgu alanında ütopya olmasından daha çok distopya olma potansiyeli bulunuyor. Belgeler, nesiller boyunca bölgede yaşayan 20.000’den fazla yerli halkın zorla yer değiştirmesi gerekeceğine işaret ediyor. Ayrıca, 7/24 devlet gözetimine ve gen düzenleme klinikleri gibi risklere de vurgu yapılıyor. Robot personelli otellerin başarısızlığının gösterdiği gibi, yüksek teknoloji kavramlarının gerçek dünyada, teoride olduğu kadar iyi çalışmama riski de mevcut görünüyor. 2017 duyurusu yapılan bu şehrin inşaatına 2021’in ilk çeyreğinde başlanması planlanıyor.

Göz Atmak İsterseniz

İleri Okumalar:

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu