Mühendislik ve Teknoloji

Neom: Robot Dinozorlar, Uçan Arabalarla Fütüristik Bir Şehir

Kulağa bilimkurgu romanından fırlamış gibi geliyor ama Arap çölünde dev bir şehir için önerilen planlar arasında uçan arabalar ve robot hizmetçiler var. Ancak bu şehri deneyimlemek için 2030 yılına kadar da beklemek gerekecek.

Suudi Arabistan’ın kuzeybatısındaki Tabuk ilinde yapımı başlayan NEOM isimli akıllı şehrin teknoloji ve turizm merkezi olması hedefleniyor. Şehir, Kızıldeniz ve Suudi Arabistan’ın Mısır ve Ürdün ile paylaştığı sınırların yakınında olacak. Ancak Neom’un bilim kurgu alanında ütopya olmasından daha çok distopya olma potansiyeli de var. Bunun nedeni, bu şehir için nesiller boyunca bölgede yaşayan 20.000’den fazla yerli halkın zorla yer değiştirmesinin gerekli olması.

NEOM Şehri Nasıl Olacak?

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın kurucusu olduğu NEOM (Yunanca için “yeni” ve Arapça için “gelecek” anlamına gelen kelimelerinin bir karışımı) olarak adlandırılan bu mega şehir, “şehir modülleri” olarak adlandırdığı bağlantılı topluluklardan oluşacak. Sonrasında da Kızıldeniz kıyılarını Suudi Arabistan’ın kuzeybatısına birbirine bağlayacak.

Geceleri Neom’un dev bir yapay ay tarafından aydınlatılması planlanıyor.

NEOM Yönetim Kurulu Başkanı olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, insanı ilk sıraya koyan ve doğayı korurken benzeri görülmemiş bir kentsel yaşam deneyimi ile bir medeniyet devrimi olan NEOM’un THE LINE tasarımlarını yakın zamanda duyurdu.

Bu tasarım, kentsel toplulukların gelecekte yollardan, arabalardan ve emisyonlardan arınmış bir ortamda nasıl olacağını somutlaştırıyor. Tasarımlar,  yüzde 100 yenilenebilir enerjiye dayanıyor. Tasarım, doğayı kalkınmanın önüne koyuyor ve NEOM şehri arazisinin yüzde 95’inin korunmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Geleceğin şehrinin oluşturulmasında dünyaca ünlü mimar ve mühendisler görev alıyor. Şehrin tasarımında ve en son inşaat teknolojileri ve üretim süreçleri kullanılıyor.

Geleceğin Şehrinde Bizi Neler Bekliyor?

Şehir sakinlerinin ihtiyaç duyduğu her şeye beş dakikalık bir yürüyüşle erişilebildiği için şehirde araba veya sokak olmayacak. The Line’ın bir ucundan diğerine ulaşım asla 20 dakikadan fazla sürmeyecek.


Göz Atmak İsterseniz


İleri Okumalar:

  • Saudi prince is planning a futuristic city with robot dinosaurs and flying cars; https://www.digitaltrends.com/
  • Saudi Arabia announces plans for a 100-mile, car-free linear city called The Line; Yayınlanma tarihi: 13 Ocak 2021; Bağlantı: https://www.dezeen.com

Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu