Psikoloji

Neden Korku Filmleri İzliyoruz? Korkunun Bize Cazip Gelen Tarafı Ne?

Pek çoğumuz evde ya da sinemada olsun korku filmleri izlemeyi severiz. Korku filmleri adı üzerinde korkutucudur. Bu durum da bir çelişkiyi ortaya çıkarıyor. Neden çoğumuz hayatın vahşi taraflarını hatırlatan sahneleri, paramızı ve vaktimizi harcayarak izliyoruz? Bazı uzmanların bunun nedeni ile ilgili bazı cevapları var. Açıklamalarına göre beynimiz izlediğimiz şeyin gerçek bir tehlike olmadığını o anda unutuyor. Devamında da duruma uygun olacak fizyolojik tepkiyi vücudumuza yüklüyor. Vücudumuz önce savaş ya da kaç moduna geçiyor bu da adrenalin, endorfin ve dopamin gibi kimyasalların salgılanmasını sağlıyor.

Korku Filmi İzlemeyi Sevmemizin Nedeni Bugünümüz İle Değil Geçmişimiz İle İlgili

Aslında korku filmi izlemekten keyif almamamızın nedeni yaşama şeklimizle bağlantılı. Gelişmiş dünyada, insanlar güvenli ve rahat ortamlarda yaşarlar. Birçoğunun günlük yaşamlarında korku veya duygusal acı gibi güçlü duyguları deneyimleme olasılığı çok düşüktür. Bununla birlikte, insanlar her zaman yırtıcı hayvanlar gibi korkutucu uyaranlarla başa çıkmak için evrimsel olarak programlanmıştır. İnsanın bu dürtüsüne bir çıkış yaratmak için korku filmleri yaratıldı. Yukarıda bahsettiğimiz bir hormon patlamasından sonra daha mutlu ve rahat hissedebiliriz. Bu yüzden bir korku filmi izlemek, sahte koşullarda olsa da bir yaşamsal tehdit ile başa çıkmayı bize deneyimletir. Bu deneyimden sonra hissedilen ödül de rahatlama ve mutluluktur.

Korku filmi izlemenin aynı zamanda terapi yerine geçen başka bir etkisi daha vardır. Korku filmleri bizi gerçekte var olan korkutucu şeylere karşı duyarsızlaştırır. İnsanlara daha az korkmayı öğretir.

Görünüşe göre, birçok farklı nedenden dolayı korku filmlerini seviyoruz. Bununla birlikte, özellikle belli bir yaşın altındakiler tarafından bu tip filmlerin izlenmesi gençlerimizi şiddete karşı duyarsızlaştırma etkisi de yaratmaktadır. Bu durumun yetişkinlikte karşılarına çıkarabileceği sorunlar olması da muhtemeldir.

Bunlara da Göz Atmak İsteyebilirsiniz

Kaynak: Why Do People Love Horror Films?; https://www.psychreg.org/

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.