İnternet Trolü Nedir? (ve Trollerle Nasıl Başa Çıkılır?)

Herhangi bir süre internette bulunduysanız, muhtemelen bir noktada bir internet trolü ile karşılaşmışsınızdır. İnternet trolü, insanlarda güçlü duygusal tepkiler uyandırmak veya konuşmayı konu dışına yönlendirmek için kasıtlı olarak çevrimiçi ortamda kışkırtıcı, kaba veya üzücü açıklamalar yapan kişidir. Bu kişiler birçok farklı nedenle bunu yapabilir. Kimileri için trollemek olarak adlandırılan tutum eğlence amaçlıdır. Ancak çoğu zaman bu durum belirli bir gündemi zorlamak için yapılır.

Troller, folklor ve fantezi literatüründe yüzyıllardır var olmuştur. Aslında “internet trolü” mitolojideki “trol” adı verilen yaratıktan esinlenilerek türetilmiş bir kelimedir. Tıpkı mitolojideki trol gibi internet trolü de gizlenerek sorun yaratmaya çalışır. Trol mümkün olan her durumda öfkeli ve yıkıcı tavırlar sergiler. Terimin bilinen en eski kullanımı, çevrimiçi mesaj panolarında, 1990’lara kadar gider. Ancak, o zamanlar bu eylem şaka amaçlı yapılsa da, günümüzde kötü niyetli bir faaliyete dönüşmüş durumdadır.

Araştırmacılar, birçok internet trolünün daha önce hiç böyle davranmamış sıradan insanlar olduğunu tespit etti; ruh halimiz ve önceki maruz kalmalarımız, çevrimiçi trolleme olasılığımızı iki katına çıkarabilir

İnternet Trolleri Nerede Karşınıza Çıkar?

 • Anonim çevrimiçi forumlar: Reddit, 4chan ve diğer anonim mesaj panoları gibi yerler. Bu tip platformlarda birinin kim olduğunu takip etmenin bir yolu yoktur. Bunun sonucunda da troller kışkırtıcı içerikleri kolayca yayınlar.
 • Twitter: Sık kullanılan Twitter trolleme yöntemleri, popüler hashtag’leri ele geçirme ve takipçilerinin dikkatini çekmek için popüler kişilerden bahsetme biçiminde olur.
 • Yorum bölümleri:  YouTube ve haber siteleri gibi yerlerin yorum bölümleri de trollerin beslendiği popüler alanlardır. YouTube, tüm zamanların en kötü yorumlarından bazılarına sahip olmasıyla ünlüdür. Gidip herhangi bir popüler videonun yorumlarına bir göz atın ve şimdiye kadarki en kötü yorumlardan bazılarını mutlaka bulacaksınız. Bir video ne kadar çok izlenme ve yorum alırsa, muhtemelen o kadar çok trol yorumu da alır.
 • Facebook, Instagram, Tumblr veya hemen hemen herhangi bir sosyal ağ sitesi: Artık neredeyse herkes bir durum güncellemesi hakkında yorum yapabilir, bir tweet’e yanıt verebilir, bir topluluk ileti dizisinde sohbet edebilir veya isimsiz bir soru gönderebilir. Trolleme kesinlikle insanların bulunduğu her yerdedir.

Facebook’ta büyük markalar, Twitter’da ünlüler ve çok sayıda takipçisi olan Tumblr gençleri her gün trollerle karşı karşıya. Ne yazık ki, web daha sosyal hale geldikçe ve insanlar nerede olurlarsa olsunlar sosyal sitelere akıllı telefonlarından erişebildikçe, trolleme (ve hatta siber zorbalık) bir sorun olmaya devam edecek.

Bir Kişinin İnternet Trolü Olduğuna İlişkin İşaretler

Bazen bir trol ile bir konu hakkında gerçekten tartışmak isteyen biri arasındaki farkı söylemek zor olur. Bununla birlikte, birinin aktif olarak trollük yaptığına dair birkaç açıklayıcı işaret var.

 • Konu dışı açıklamalar: Mevcut konudan tamamen konu dışına çıkmak. 
 • Kanıtları kabul etmemeGerçekler sunulsa bile, bunu görmezden gelme.
 • Kayıtsız, küçümseyici tutum:  Bir trolün bir göstergesi, öfkeli bir kişiye “Neden kızdın kardeşim?” diye sormalarıdır. Bu, argümanlarını tamamen reddetmenin bir yolu olarak birini daha da kışkırtmak için uygulanan bir yöntemdir.
 • İlgisiz görsellerin veya memlerin kullanılması:  Başkalarına memler , resimler ve giflerle yanıt verirler. Bu, özellikle çok uzun bir metin gönderisine yanıt olarak yapıldığında geçerlidir.
 • Görünüşte kayıtsızlık: Çoğu insanın kendileriyle anlaşmazlık içinde olduğundan habersiz görünürler. Unutmayın bu kişiler nadiren sinirlenirler.

Yukarıdaki liste hiçbir şekilde kesin değildir. Birinin trollük yaptığını belirlemenin başka birçok yolu vardır. Genel olarak, birisi samimiyetsiz, gerçek bir tartışmaya ilgisiz ve bilerek kışkırtıcı görünüyorsa, muhtemelen bir internet trolüdür.

Onlarla Nasıl Başa Çıkmalıyım?

Trollükle ilgili en klasik özdeyiş, “Trolleri beslemeyin”dir. Troller duygusal tepkiler ararlar ve provokasyonu eğlenceli bulurlar. Bu yüzden onlara cevap vermek veya tartışmaya çalışmak onları sadece daha aktif hale getirecektir. Bir trol sizi kışkırtmaya çalışırsa, onları görmezden gelin. Zaman ayırmaya veya duygusal sıkıntıya değmezler. Hiçbir şeyi kişisel algılamamaya çalışın ve onların kötü davranışlarının kim olduğunuzu değiştirmediğini kendinize hatırlatın. Ancak kontrol elinizden çıkarsa bu kişileri ilgili platformun denetleme ekibine bildirmeyi de seçebilirsiniz. Kimi platformda bu hiçbir işe yaramayacaktır. Ancak siz yine de bu konuda elinizden geleni yapın.

Bir Kişi Neden Bu Davranışları Gösterir?

Psikologlar, trolleri doğuran güçleri açıklamakta iyi bir iş çıkarmış olsalar da, bu insanların kim olduğunu ve onları neyin harekete geçirdiğini tam olarak bilmiyorlar. Kuşkusuz her internet trolünün farklı bir hikayesi ve internet trolü haline gelmesinin farklı nedenleri vardır. Bu nedenler; ilgi yetersizliği, depresyon, öfke, kıskançlık, narsistik kişilik bozukluğu veya başka duygusal sorunlar olabilir ve bunların çoğu davranışlarının nelere yol açacağının bilincinde değildirler.

Konu hakkında yakın zamanda yapılan bir araştırma konuya az da olsa ışık tuttu. Değerlendirmeye %36’sı erkek, %63’ü kadın, 415 kişi dahil oldu. Ortalama yaşları 23’tü. Buldukları şey, erkeklerin trol olma olasılığının çok daha yüksek olduğuydu. Daha yüksek seviyelerde psikopati ve sadizm vardı, bu da nihayetinde trollemeyi öngören şeydi. Trollerin genellikle sosyal becerileri de zayıftı.

Hepimiz Bir İnternet Trolü Olabiliriz

Bu arada ilginç bir araştırma daha var. Kabul edin: Bir noktada, muhtemelen internette sonradan pişman olduğunuz ve şahsen söylemeyeceğiniz hoş olmayan bir şey siz de söylediniz. Haklı görünebilirdi, ancak bir başkasına muhtemelen uygunsuz, korkunç veya kişisel bir saldırı gibi geldi. Başka bir deyişle, siz de bir troldünüz. Stanford ve Cornell üniversitelerinden bilgisayar bilimcileri tarafından yapılan bir araştırma, bu tür şeylerin her zaman olduğunu öne sürüyor. İnsanların trollere dönüşmesi için en olası zaman? Pazar ve Pazartesi geceleri, 22:00 – 03:00. İlginç bir sonuç.

İnsanları trollemeye iten şeylerden biri, şaşırtıcı olmayan bir şekilde ruh halleridir. Araştırmalar insanların ruh hallerinin oldukça öngörülebilir bir model izlediğini göstermiştir: Sabahları nispeten olumlu ve gün geçtikçe daha olumsuz. Haftalık kalıbı tahmin edebilirsiniz: Pazartesi günleri en kötüsüdür ve insanlar hafta sonları kendilerini daha iyi hissederler. Kontrollü bir deneyde, Stanford ve Cornell araştırmacıları, ruh halinin ve trollemeye maruz kalmanın bir kişiyi trolleme olasılığını iki kat artırabileceğini belirlediler.

Araştırma ekibinden Michael Bernstein, “Çevrimiçi tüm sorunların bir başkasından, gerçekten sosyopatik bir kişiden kaynaklandığına inanmak cezbedici” diyor. Ancak aslında hepimizin içinde bir miktar trollük mevcut olması mümkün gibi gözüküyor.


Kaynaklar ve ileri okumalar:

 • What Is an Internet Troll? (and How to Handle Trolls); Yayınlanma tarihi: 21 Ocak 2020; Bağlantı: https://www.howtogeek.com/
 • Internet Trolling: How Do You Spot a Real Troll?; Yayınlanma tarihi: 29 Kasım 2020; Bağlantı: https://www.lifewire.com/
 • Who Are Internet Trolls? Psychologists Build a Profile; Yayınlanma tarihi: 14 Ekim 2017; Bağlantı: https://bigthink.com/
 • We’re All Internet Trolls (Sometimes); yayınlanma tarihi: 5 Mart 2017; Bağlantı: https://www.wsj.com/

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu