ZİHİN AÇAN YAZILAR

Enstrüman Çalmak Beynimizi Nasıl Geliştiriyor?

Müzik, beyindeki nöral aktiviteyi artırarak işitsel, görsel, duygusal, dilbilimsel ve hatta fiziksel duyumsama ve hareketleri senkronize şekilde yönetir.

Bir melodi duyduğumuzda beynimizdeki farklı işlevlere sahip birçok bölge etkin hale geçiyor. Bir müzik aleti çaldığımızda ise bu etki çok daha belirgin hale gelebiliyor.

Müzik eğitimi almaya başlayan çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda, beyinleri, enstrümanı çalmayı öğrenmeden önce ve sonrasında görüntülendi, müziğin olağanüstü bir değişim yarattığı anlaşıldı.

15 aylık bir müzik eğitiminden sonra, değişimler çalınan enstrümana göre sol ya da sağ eli yöneten motor kortekste başlıyor. Beynin bu bölümü davranışlar, planlama, organizasyon gibi becerilerden sorumlu.

Müzik eğitimi bilişsel kapasiteyi artıyor, Nörobilîmîn gelişimiyle birlikte artık IQ’nun tam olarak zekâya karşılık gelmediğini biliyoruz. Zeka biraz da bilişsel beceri sayımız ile bağlantılı bir durum.

Müziğin şaşırtıcı gücü de burada devreye giriyor. Geçtiğimiz yıllarda yitirdiğimiz, Müzikofili – Müzik ve Beyin Öyküleri adlı kitabıyla tanıdığımız Oliver Sacks kariyerini özellikle müziğin beynimiz üzerindeki etkilerini araştırmaya adamıştı.

Sacks’ın vardığı sonuca göre. müziği hiçbir zaman pasif bir şekilde dinlemiyor, o esnada bunun bilincinde olmasak da duyduğumuz sesleri beynin farklı birimlerinde deşifre etmekle meşgul oluyoruz.

Beyinde müziğin işlendiği belirli bir bölüm yok. Tını. melodi, ritim ve perdeye farklı birimlerde tepki veriyoruz ve bu birimler beynin tamamına yayılmış durumda.

Harvard Üniversitesi nörobilimcilerinden Gottfried Schlaug beynin farklı birimlerini birbirine bağlayarak, nöronların daha hızlı iletişim kurmasını sağlayan müziğin beynimizin hacmini de artırdığını keşfetti mesela…

Özetle enstrüman çalmak, beynin birçok biriminin birlikte kullanılmasını sağlıyor. Bu nedenle uzmanlar, müziğin bilişsel faydalarından yararlanmak istiyorsak bir enstrüman çalmaya başlamamızı tavsiye ediyor.

Müzisyen Beyni

Araştırmalar müzisyenlerin beyinlerinin, müzikle ilgilenmeyenlere göre farklı olduğunu gösteriyor. Müzik eğitimi alan kişilerin beyinlerindeki gri madde hacminin müzikle ilgisi olmayan insanlara kıyasla daha fazla olduğu biliniyor.

Gri madde beyinde kasların kontrolü, bilişsel etkinlikler, görsel ve işitsel algı, hafıza, düşünce oluşumu, otokontrol gibi işlevlerle ilişkisi olan bir doku.

Konu hakkında daha fazla bilgi için bu yazımıza da göz atabilirsiniz: Müzik, Beyin ve Matematik

Bir enstrüman çalmanın, beyin üzerinde nasıl olumlu etkiler yarattığını anlatan harika bir video. İzlemenizi öneririz.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu