Biyoloji ve Coğrafya

Dünyada 20 Katrilyon Karınca Yaşıyor, Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Evinizde ne yaparsanız yapın karınca sorununa çözüm bulamıyorsanız bu son derece normal. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre etrafınızda çok fazla karınca olmasının nedeni sayılarının gerçekten de çok fazla olması gibi gözüküyor.

Araştırmacılar, Dünya’da yaşayan karıncaların sayısı için şaşırtıcı yeni bir tahminde bulundular. Bu sayı 20 katrilyon. Yani 20.000.000.000.000.000 karınca ile bu dünyayı paylaşıyoruz. Bir karşılaştırma yapmak isterseniz galaksimizde yaklaşık 100 milyar yıldız vardır. Bu da dünyada yaşayan her insan için yaklaşık 2,5 milyon karınca olduğu anlamına da geliyor.

karıncalar

 20 katrilyon karınca kulağa şaşırtıcı derecede yüksek bir sayı gibi gelse de, bu tahmin muhtemelen gerçek sayıdan çok daha az. Bunun nedeni de çalışma ekibinin sadece yer yüzeyinde bulunan çalışmaları hesaplamalarına dahil etmesi. Sonucunda ağaçlardaki ve yer altındaki karıncaları da düşününce gerçek sayı bundan çok daha fazla olacaktır.

Dünyada Kaç Karınca Olduğunu Nasıl Hesapladık?

Hong Kong Üniversitesinden Patrick Schultheiss ve Almanya’daki Julius Maximilian Würzburg Üniversitesinden meslektaşı Sabine Nooten belki de pek çok kişinin merak ettiği, “Dünyada kaç tane karınca var?” sorusunun cevabını bulmaya karar vermişler. Sonucunda konu ile ilgili daha önce de tahminler yapılmıştı. Ancak kanıta dayalı bir çalışma yapılmamıştı. Bu nedenle araştırmacılar dünya çapındaki karınca popülasyonlarını araştıran 489 çalışmayı analiz etmeye karar vermişler.

Araştırma, ormanlar, çöller, otlaklar ve şehirler dahil olmak üzere tüm kıtaları ve büyük habitatları kapsamış. Sonuçta da Dünya’da yaklaşık 20 katrilyon karınca olduğu sonucuna varmışlar. Bu sayı önceki tahminlerden iki ila 20 kat daha yüksektir.

Karıncaların yüksek derecede sosyal organizasyonu, dünyadaki neredeyse tüm ekosistemleri ve bölgeleri kolonileştirmelerini sağlamıştır.

Bir sonraki adımları ise tüm bu karıncaların ağırlığını hesaplamak olmuş. Organizmaların kütlesi tipik olarak karbon yapılarına göre ölçülmektedir. Bunun sonucunda 20 katrilyon karıncanın yaklaşık 12 milyon ton karbonun kuru ağırlığına veya “biyokütlesine” karşılık geldiği ortaya çıkmış.

Bu da toplam biyokütlesi sırasıyla 7 milyon ton ve 2 milyon ton olan yabani memelilerle kuşların toplamından daha fazla. Karşılaştırmak gerekirse insanların toplam biyokütlesi ise 60 milyon ton.

Boyutlarını düşündüğümüz zaman bu sonuç oldukça etkileyici. Bu arada hatırlatalım. Karbon, bir karıncanın ağırlığının yaklaşık yarısını oluşturur. Diğer vücut öğelerinin ağırlığı da dahil edilseydi, dünyadaki karıncaların toplam kütlesi daha da fazla olurdu.

Dünyadaki Toplam Karınca Sayısı Neden Önemlidir?

Yeni araştırma, karıncaların Dünya yüzeyinde eşit olmayan bir şekilde dağıldığını buldu.

İnsanlar gibi, bu böcekler de Dünya üzerindeki hemen hemen her kıtaya yayılmış durumda. Ancak çalışmanın sonucunda bu böceklerin dünyaya eşit biçimde dağılmadıkları görüldü. Ormanlarda ve kurak bölgelerde daha fazla karınca yaşıyordu. Ancak insan yapımı habitatlarda bu sayı azalıyordu.

Karınca sayılarını ve kütlesini tahmin etmek, endişe verici çevresel değişiklikler hakkında bilgi toplamamızın önemli anahtarlarındandır. Sonucunda karıncalar, ekosistemlerini dengede tutmada toprağı havalandırmak, tohumları dağıtmak, organik materyali ayrıştırmak ve besin kaynağı olarak hizmet etmek gibi birçok önemli rol oynarlar.

Habitat tahribatı ve parçalanması, kimyasal kullanım, istilacı türler ve iklim değişikliği gibi tehditler nedeniyle, küresel anlamda böcek sayısında bir azalma olduğunu biliyoruz. Ancak böcek biyoçeşitliliği hakkındaki veriler bugüne kadar oldukça yetersizdi. Bu çalışma da bu nedenle oldukça önemli. Gelecekteki araştırmalarda ekip, karınca popülasyonunun zaman içinde nasıl değiştiğini incelemek istiyor. Yazının devamında göz atmak isterseniz: Karıncalardan Salgın Hastalıklar Hakkında Ne Öğrenebiliriz?


Kaynaklar ve ileri okumalar

  • An Estimated 20 Quadrillion Ants Live on Earth. yayınlanma tarihi: 21 Eylül 2022; Bağlantı: https://www.smithsonianmag.com/
  • How many ants are on Earth? 20 quadrillion, study says. Yayınlanma tarihi: 24 Temmuz 2022; Bağlantı: https://phys.org/
  • Earth harbours 20,000,000,000,000,000 ants – and they weigh more than wild birds and mammals combined. yayınlanma tarihi: 19 Temmuz 2022; Bağlantı: https://theconversation.com

Size Bir Mesajımız Var!

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak veya Patreon üzerinden ufak bir bağış yaparak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu