Bir Görsel İllüzyon: Renkli mi, Renksiz mi?

Görsel illüzyonlar uzun zamandır aklımızı karıştırıyor ve bu yazıda da bunun başka bir örneği karşımıza çıkıyor. Kapak görseline dikkatle bakın. Renkli bir görüntü görüyorsanız aslında yanılıyorsunuz. Dikkatli baktığınız zaman sizin de fark edebileceğiniz gibi görüntü aslında siyah – beyaz. Onu renkli görmenizin nedeni uygulanan bazı özel teknikler nedeniyle beyninizin yanılması.

Yazılımcı ve dijital sanatçı Øyvind Kolås tarafından görsel bir deney olarak kullanılan ve Kolås’ın “renk asimilasyon örgüsü illüzyonu” olarak adlandırdığı teknik siyah beyaz görselin üzerine belirli renklerden oluşan bir desenin eklenmesinden ibaret. Kolås’ın yaptığı açıklamaya göre ”yalnızca grinin tonlarından oluşan bir fotoğrafın üzerine eklenen aşırı doymuş bir renkteki desen gri bölümlerin renkli gibi algılanmasına yol açıyor”.

Beynimizin söz konusu illüzyona maruz kalmasının sebebi nedir?

Sydney Üniversitesi’nden görsel bilimci Bart Anderson’a göre beynimizde oluşan bu etki şaşırtıcı değil. Anderson’a göre yukarıdaki fotoğraftaki “renk sistemi görüş bilimcilerinin ‘düşük görüş’ olarak adlandırdığı türden, yani kodun renklendirdiği alıcı alanlardan birçoğu gayet büyük.”

Buna dayanarak beynimizin görsel bilgiyi sıkıştırıp paketler halinde ele aldığı ve eğer yakından incelemiyorsak bundan genel bir izlenim çıkarmakla yetindiği söylenebilir. Temel olarak, dünya hakkındaki algınızın, gözünüzün optiğinin aksine beyninizin onu nasıl işlediğiyle daha çok ilgisi var. İllüzyonun etki gösterebilmesi için desenin kareli olması da gerekmiyor. Kolås’a göre kareli desen en iyi etkiyi gösterse de aşağıda görüldüğü gibi nokta şeklindeki desenler de benzer işlevi görüyor.

Fotoğraf Renkli mi, Renksiz mi

“Noktalı desen, esasında yazıcılarda kullanılan tekniğe benziyor. Burada da noktalar vasıtasıyla gerçekleştirilen renklerin asimilasyonu bizim görsel sistemimiz devreye girmeden renkleri algılayışımıza yardım ediyor.” Aşağıdaki görselde aynı etki bu sefer çizgilerle sağlanıyor.

Fotoğraf Renkli mi, Renksiz mi

Çizgilerin çapraz yerine yatay olması da yarattığı etkiyi değiştirmiyor. Son olarak belirtilmesi gereken bir başka ilginç nokta da, söz konusu etkiyi oluşturmak için görselin sabit olmasının gerekmemesi. Aşağıdaki videoda Kolas’ın aynı etkiyi bir videoda nasıl yarattığını da inceleyebilirsiniz:

Göz atmak isterseniz:

Kaynak: This Photo Is Black And White. Here’s The Science That Makes Your Brain See Colour; https://www.sciencealert.com

Matematiksel

Deniz Karagöz

Hukuk eğitimi almış olmama rağmen matematik her zaman ilgimi çeken bir bilim olmuştur. Matematiksel.org bana bu ilgimi üretkenliğe çevirme şansı veren kaliteli bir ortam. Bu yüzden gerek çevirilerim gerekse yazılarımla katkıda bulunabilmek benim için oldukça anlamlı. Aynı zamanda buradan beslenerek öğrenmeye de devam ediyorum. İyi okumalar
Başa dön tuşu