BEYİN JİMNASTİĞİ

Bir Görsel İllüzyon: Renkli mi, Renksiz mi?

Üstteki görsel beynimiz tarafından renkli algılanmasına rağmen aslında öyle değil! Dikkatli bakıldığında resmin aslında siyah beyaz olduğu ve bir görsel illüzyon olduğu ortada.

Yazılımcı ve dijital sanatçı Øyvind Kolås tarafından görsel bir deney olarak kullanılan ve Kolås’ın “renk asimilasyon örgüsü illüzyonu” olarak adlandırdığı teknik siyah beyaz görselin üzerine belirli renklerden oluşan bir desenin eklenmesinden ibaret.

Kolås’ın Patreon sayfasındaki açıklamaya göre ”yalnızca grinin tonlarından oluşan bir fotoğrafın üzerine eklenen aşırı doymuş bir renkteki desen gri bölümlerin renkli gibi algılanmasına yol açıyor”.

Beynimizin söz konusu illüzyona maruz kalmasının sebebi nedir?

Sydney Üniversitesi’nden görsel bilimci Bart Anderson’a göre beynimizde oluşan bu etki şaşırtıcı değil.

Anderson’a göre yukarıdaki fotoğraftaki “renk sistemi görüş bilimcilerinin ‘düşük görüş’ olarak adlandırdığı türden, yani kodun renklendirdiği alıcı alanlardan birçoğu gayet büyük.”

“Desenler renksiz arka plan ile birleşik algılanıp görselin o alanlarına da dağıtılıyor.”

Buna dayanarak beynimizin görsel bilgiyi sıkıştırıp paketler halinde ele aldığı ve eğer yakından incelemiyorsak bundan genel bir izlenim çıkarmakla yetindiği söylenebilir.

İllüzyonun etki gösterebilmesi için desenin kareli olması da gerekmiyor. Kolås’a göre kareli desen en iyi etkiyi gösterse de aşağıda görüldüğü gibi nokta şeklindeki desenler de benzer işlevi görüyor.

Fotoğraf Renkli mi, Renksiz mi

“Noktalı desen, esasında yazıcılarda kullanılan tekniğe benziyor. Burada da noktalar vasıtasıyla gerçekleştirilen renklerin asimilasyonu bizim görsel sistemimiz devreye girmeden renkleri algılayışımıza yardım ediyor.”

Aşağıdaki görselde aynı etki bu sefer çizgilerle sağlanıyor.

Fotoğraf Renkli mi, Renksiz mi

Çizgilerin çapraz yerine yatay olması da yarattığı etkiyi değiştirmiyor:

Son olarak belirtilmesi gereken bir başka ilginç nokta da, söz konusu etkiyi oluşturmak için görselin sabit olmasının gerekmemesi.

Aşağıdaki videoda Kolas’ın aynı etkiyi bir videoda nasıl yarattığını da inceleyebilirsiniz:

Kaynak: https://www.sciencealert.com/crazy-optical-illusion-makes-your-brain-see-colour-in-a-black-and-white-photo

Matematiksel

Deniz Karagöz

Hukuk eğitimi almış olmama rağmen matematik her zaman ilgimi çeken bir bilim olmuştur. Matematiksel.org bana bu ilgimi üretkenliğe çevirme şansı veren kaliteli bir ortam. Bu yüzden gerek çevirilerim gerekse yazılarımla katkıda bulunabilmek benim için oldukça anlamlı. Aynı zamanda buradan beslenerek öğrenmeye de devam ediyorum. İyi okumalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu