Biyoloji ve Coğrafya

Bitkiler de Kanser Oluyor mu?

Organizmaları oluşturan hücreler çekirdek kontrolünde bölünür ya da farklılaşır. Oluşan yeni hücreler de aynı doğal süreci geçirir. Lakin çok fazla radyasyona veya uzun süre güneş ışığına maruz kalma gibi çeşitli nedenler organizmalarda hücre çoğalmasını ve farklılaşmasını denetleyen mekanizmalarda problemler oluşmasına neden olabilir. Bu mekanizmanın doğal süreci dışına çıkması hücrelerin kontrol dışı çoğalmasına ve büyümesine yol açar. Bu kontrol dışına çıkmış hücreler vücutta kanser hastalığına neden olur.

Hastalıklı hücreler oluştukları bölgeden kan ve lenf kanalları aracılığı ile vücudun başka bölgelerine yayılabilir. Diğer bölgelere yayılan kanserli hücreler diğer dokulara da zarar vererek, vücutta büyük tahribatlar yaratır. Bu süreç metastaz olarak adlandırılmaktadır. Bitki hücrelerinde de hayvan hücrelerinde olduğu gibi kanser gözlenebilir. Bitkilerdeki kansere genel olarak bakteri, virüs veya mantar bazlı enfeksiyonlar neden olur. Fakat hayvanların aksine bitkilerde görülen kanser daha az ölümcüldür. Bunun nedeni bitkilerde metastaz olayının gerçekleşmemesidir. Hayvan ve bitki hücresinin farklılığından kaynaklanan bu durum, bitkinin diğer dokularını kanserli bölgeden korur.

Görselde, Agrobacterium tumefaciens bakterisinin neden olduğu bir tür bitki kanseri görüyorsunuz. Bu hastalık tıpkı bir tümör gibi, enfeksiyon çevresinde bitki hücrelerinin kontrolsüz biçimde büyümesine neden olur

Kansere Karşı Hücre Duvarı

Hayvan hücreleri ince bir zar olan hücre zarı ile çevrilidir. Protein ve yağlardan oluşan hücre zarı esnek ve seçici-geçirgen bir yapıya sahiptir. Bitki hücrelerinin dış cephesini çevreleyen ve cansız olan hücre duvarı ise selüloz yapısından dolayı hücre zarından daha sert ve kalındır. Hücre duvarı bu yapısıyla hücrelerin çevresini bir duvar gibi kapatarak tümörlerin bulundukları yerden göç etmelerini engeller. Hapsolmuş kanserli hücreler zaman ile büyümeye devam ederek bulundukları dokuya hasar verse bile diğer dokular bu durumdan etkilenmezler.

Bitkilerin kansere karşı savaşta hayvanlara göre daha avantajlı olmasının bir diğer nedeni, bitkilerin hayati organlardan yoksun olmasıdır. Hayvanlar beyin, solunum organları ve kalp gibi çeşitli hayati organlara sahiptir. Bu organlardan birinin hasar görmesi tüm metabolizmada ölümcül olabilecek sonuçlar doğurabilir. Bitkilerde ise böyle bir durum gözlenmez.

Bitki genetikçisi Elliot Meyerowitz bu konuyla ilgili şunları söylemektedir: “Eğer insansanız beyninizde bir tümör olması kötüdür fakat eğer bir bitkiyseniz tümör kapmasının kötü olduğunu söyleyebileceğiniz bir yere sahip değilsiniz çünkü tümör kapan yer neresi ise bir diğer kopyasını yapabilirsiniz.”

Kısa bir özet geçmek gerekirse, bitkilerde de aynı insan ve hayvanlarda olduğu gibi kanser gözlenebiliyor. Fakat onların sahip oldukları hücre duvarı kanserin yayılmasını engelleyerek kanserin ölümcül etkisini azaltıyor.

İLGİLİ YAZILAR

Kaynakça:

Matematiksel

Kamil Anıl

Cevaplardan çok sorulara merak duyan, bilginin yaygınlaşması için katkıda bulunmak isteyen ,eğitim hayatını ODTÜ'de sürdüren bir öğrenciyim. Ayrıca bilim ve matematiğin uçsuz bucaksız olduğuna ve herkese ulaşabileceğine inanmaktayım. Yeter ki ne kadar zaman geçerse geçsin "hala öğreniyorum" diyebilelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu